Košická opera uvedie Samsona a Dalilu

Najslávnejšia opera Camilla Saint-Saënsa sa vracia po takmer 50 rokoch! Po Otellovi prináša opera Štátneho divadla Košice ďalší slávny príbeh. Na skúšobnom javisku vstúpili do záverečnej fázy prípravy poslednej opernej premiéry sezóny, ktorou bude v piatok 24. mája uvedenie najslávnejšej opery francúzskeho skladateľa Camille Saint-Saënsa Samson a Dalila v réžii Romana Poláka a v hudobnom naštudovaní Ondreja Olosa.


V opere prerozprávaný známy biblický príbeh zo Starého zákona sa do Košíc vracia po takmer päťdesiatich rokoch. Známy silák Samson, vodca Hebrejcov, zabije miestodržiteľa v Gaze, a tým vzbudí v celom nepriateľskom vojsku panický strach. Filištínsky veľkňaz boha Dagona využije nenávisť krásnej Dalily voči Samsonovi v spoločnom boji proti Hebrejcom. Dalila musí zistiť tajomstvo sily izraelského vodcu.


Hoci francúzsky skladateľ Camille Saint-Saëns (1835 – 1921) napísal spolu 13 opier, najznámejšou a dodnes hrávanou je len jeho druhá Samson a Dalila. Zaujímavosťou je, že nemala premiéru v Paríži ani inde vo Francúzsku, ale 2. decembra 1877 v nemeckom Durínsku, vo Weimare, v nemeckom preklade. Na jej úspešnom uvedení sa podieľal aj Franz Liszt, veľký priateľ Saint-Saënsa. Francúzsky skladateľ chcel príbeh siláka Samsona, ktorý podľahne čaru krásnej Dalily, spracovať pôvodne ako oratórium, až neskôr sa rozhodol pre operu. Ale stopy jeho pôvodného zámeru sa v partitúre opery prejavujú najmä vo veľkých zborových scénach.


Štátne divadlo Košice uvedie Samsona a Dalilu druhý raz v svojej histórii. Prvý krát sa táto opera v Košiciach hrala 10. mája 1970 v réžii Miroslava Fischera a v hudobnom naštudovaní Borisa Velata. V realizačnom tíme pripravovanej premiéry sú okrem režiséra Romana Poláka a dirigenta Ondreja Olosa aj kostýmový výtvarník Peter Čanecký a scénografka Adéla Hajduová. V titulnej postave Samsona sa predstaví Titusz Tóbisz a košický debut bude mať v opere hosťujúci maďarský tenorista Béla Gippert Turpinszky. Dalilu bude spievať domáca Myroslava Havryliuk a vo veľkej postave rovnako v Košiciach debutujúca Alena Kropáčková (diváci ju mali možnosť zatiaľ vidieť len ako Emiliu v Otellovi). V ďalších úlohách sa predstavia domáci aj hosťujúci sólisti Marek Gurbaľ, poľský barytonista Lukasz Motkowicz, Michal Onufer, Mihály Podkopájev, Ján Galla, Apostol Milenkov. V epizódnych úlohách sa predstavia Pavol Spišský, Zdenko Vislocký, Anton Baculík, Maksym Kutsenko, Štefan Hundža a Martin Kovács.


Text a foto: Štátne divadlo Košice
Úvodná ilustračná foto – zdroj: Štátne divadlo Košice – Zdenko Hanout
Video: youtube: Maria Callas – ária Mon coeur s’ouvre a ta voix

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno