Košická opera opäť v jaskynnom divadle

V maďarskej obci Fertőrákos, neďaleko Šoprone, uvedie Opera Štátneho divadla Košice Pucciniho Bohému.


Opera Štátneho divadla Košice uzavrie aktuálnu sezónu v netradičnom prostredí jaskynného divadla Barlangszínház v maďarskej obci Fertőrákos neďaleko Šoprone. V piatok 5. júla tu v rámci letného operného festivalu opäť po sedemnástich rokoch uvedie slávnu operu Giacoma Pucciniho Bohéma, ktorá mala v Košiciach premiéru v septembri 2016 v réžii Michaela Taranta. Pod taktovkou šéfdirigenta Viniciusa Kattaha sa u našich južných susedov predstavia domáci aj hosťujúci sólisti Janette Zsigová, Michaela Várady, Gergely Boncsér, Marek Gurbaľ, Martin Kovács, Jiří Přibyl, Juraj Peter, Zdenko Vislocký, Martin Potoma a Pavol Spišský.
Jaskynné divadlo Barlangszínház je umiestnené v dnes už nevyužívanom kameňolome v obci Fertőrákos. O usporiadaní exteriérových divadelných predstavení v tomto netradičnom prostredí ako prvý uvažoval známy skladateľ a dirigent Ernő Dohnányi (1877-1960). V roku 1937 objavil lom barytonista Ferenc Koh a 27. júna toho istého roku tu usporiadal prvú divadelnú produkciu, ktorú videlo takmer 1500 divákov a pri ktorej hrali speváci a herci pri svetle fakieľ. Hralo sa vtedy ešte pred samotným priestorom vyhĺbených jaskýň a keďže počasie bolo nevyspytateľné, začalo sa po vojne uvažovať o využití veľkých hál, ktoré vznikli vyťažením kameňa.


Riaditeľ divadla Kisfaludy Színház z Győru – György Várady sa výrazne pričinil o to, že na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia bolo vybudované jaskynné divadlo (Barlangszínház) so 743 miestami pre divákov, v ktorom sa prvé predstavenie odohralo 27. júna 1970. Prvou veľkou rekonštrukciou prešlo divadlo v roku 1985, ďalšiu veľkú rekonštrukciu realizovali aj s podporou Európskej únie v rokoch 2012 – 2015. V súčasnosti je priestor vybavený modernou javiskovou technikou a moderným zázemím pre umelcov a ponúka 760 miest na sedenie.


Spolupráca ŠDKE s letným operným festivalom začala už v roku 1999, dvoma predstaveniami opery Giuseppe Verdiho Nabucco. Košická opera tu postupne uviedla aj ďalšie Verdiho opery La Traviatu, Trubadúra, Maškárný bál a Falstaffa, návštevníci netradičného divadla videli aj Dona Giovanniho, Figarovu svadbu a Čarovnú flautu Wolfganga Amadea Mozarta, Bohému, Madamu Butterfly a Toscu Giacoma Pucciniho, Carmen Georgesa Bizeta, Barbiera zo Sevilly Gioacchina Rossiniho a operné dvojičky Sedliacka česť Pietra Mascagniho spolu s Komediantmi Ruggiera Leoncavalla.


Zdroj: TS ŠDKE
Zdroj foto: www.fertorakosikofejto.hu, Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno