Po necelých piatich rokoch a vyše sedemdesiatich reprízach sa v novej sezóne vráti slávny ľudový muzikál Na skle maľované na javisko Malej scény Štátneho divadla Košice v novom šate.


V obnovenej premiére sa v stredu 2. októbra predstavia noví Jánošíkovia, nová kapela aj nová partia chlapcov a dievčat. Režisér Milan Antol pred piatimi rokmi preniesol na košické javisko svoj koncept inscenácie muzikálu Katarzyny Gärtnerovej a Ernesta Brylla, ktorý mal v prešovskom Divadle Jonáša Záborského premiéru v roku 1993 a za vyše desať rokov dosiahol takmer štyristo repríz.


Košická inscenácia priniesla pred piatimi rokmi aj zaujímavú spoluprácu činohry a košického Konzervatória na Timonovej ulici, keď sa na jednom javisku stretli študenti herectva spolu so svojimi pedagógmi. „Po piatich rokoch sme sa rozhodli inscenáciu viac sprofesionalizovať. V obnovenej premiére budú účinkovať profesionálni herci. To isté platí aj o hudobnej zložke, v ktorej budú muzikanti so skúsenosťami z množstva predstavení a koncertov. Aj tanečné čísla sú pestrejšie a pôsobivejšie vďaka choreografke Ivke Kučerovej. Bude to niečo nové a verím, že to úspešne oživí koncept tohto známeho muzikálu, ktorý sa v Prešove a Košiciach hrá už 26 rokov a má za sebou viac ako 480 repríz. Ak nadviažeme na tieto čísla, tak verím, že dobehneme aj slávnu inscenáciu Slovenského národného divadla s Michalom Dočolomanským s viac ako 650 reprízami,“ hovorí režisér a riaditeľ Činohry ŠDKE Milan Antol.

V hlavnej postave Jánošíka budú v obnovenej inscenácii alternovať dvaja hosťujúci mladí herci, Jakub Kuka a Martin Stolár. Obaja sa už úspešne predstavili v niektorých činoherných predstaveniach a ako dodáva Milan Antol, s oboma chce činohra v budúcnosti užšie spolupracovať. To isté platí aj o Simone Fedorkovej, ktorá sa predstaví v úlohe Prvého dievčaťa. V ďalších postavách uvidia diváci osvedčenú zostavu – Tomáša Dira ako Rozprávača, Petra Cibulu, Róberta Šudíka a Katarínu Horňákovú ako Žandárov, Líviu Michalčík Dujavovú ako Anjela a Františka Baloga ako Čerta. Smrť si zahrá Silvia Pasnišinová. Partiu chlapcov a dievčat, ktorí pri táboráku prežívajú príbeh najslávnejšieho slovenského zbojníka, doplnia Michaela Domovcová, Miriam Kuchárová, Kristína Sekeráková, Peter Gedeon, Maroš Kováč a Jakub Muranský.


Veľkou prestavbou prešla aj kapela, ktorá predstavenie sprevádza. Vo vynovenej inscenácii v nej budú gitaristi Jozef Ontko a Peter Vyslocký, huslista Patrik Kanuščák, kontrabasista Ľubomír Cvanciger. Na perkusiách bude hrať Štefan Lapoš.

Zdroj: TS – PR ŠD Košice
Zdroj foto: sdke.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno