Rajecká hudobná jar je podujatím už s niekoľko ročnou tradíciou. Ide o interpretačnú súťaž, kde tí najmladší hudobníci interpretujú výlučne slovenskú hudbu. Tohtoročný titul absolútneho víťaza súťaže získal klavirista Kamil Kulich zo ZUŠ Bojnice.

Víťazi tejto interpretačnej súťaže opäť priniesli dramaturgiu koncertu aj do Bratislavy (v rámci festivalu Nová slovenská hudba) a do Viedne. Koncert bol pestrý, čo do nástrojového zloženia i dramaturgie a vyspelou úrovňou hry dokázal, že všetci mladí účinkujúci získali svoje ocenenie plným právom.


Program otvorilo dobre zohraté husľové trio (ZUŠ L. Árvaya v Žiline) skladbou O tri štart Ivana Buffu. Mladý klavirista Denis Ďuríček (ZUŠ Martin) predniesol s veľmi vyspelou muzikalitou a pekným klavírnym tónom skladby Ranná prechádzka a Tajomná noc od Petra Javorku. Neľahkej, na rôzne techniky hry bohatej skladby Mariána Zavarského Pictures of our Days sa zhostila violončelistka Vanesa Bortníková (SZUŠ Kapušany).


Kamil Kulich (zo ZUŠ Bojnice), ktorý získal titul absolútneho víťaza v súťaži, predviedol tri kompozície: Pierrot a Colombína od Eugena Suchoňa, Prečo je nebo modré z klavírneho cyklu Čo mi deti rozprávali od Jána Cikkera a skladbu Jeden Martiny Kachlovej. Vo všetkých skladbách, najmä však v poslednej menovanej, tento mladý pianista predviedol strhujúcu virtuóznu hru, a upozornil na svoj veľký hudobný talent.


Skladbu Cabaret Nuevo Marka Piačeka s pochopením naštudovala mladá flautistka Drahomíra Držíková (ZUŠ Nitrianske Pravno) a klavirista Marek Dietrich. Na záver husľové kvarteto (ZUŠ I. Ballu, Dolný Kubín) so zanietením uviedlo skladbu Ľuboša Kubiznu Tanec kostlivcov.


Po bratislavskom koncerte 8. novembra vo Dvorane VŠMU sa táto dramaturgia predstavila aj na koncerte vo Viedni 9. novembra v Slovenskom inštitúte. Možno pripomenúť, že viedenský koncert víťazov Rajeckej hudobnej jari bol venovaný In memoriam svetoznámej slovenskej sopranistke Edite Gruberovej, ktorá, žiaľ, pred niekoľkými týždňami odišla na večnosť.

 

 

Peter Javorka – autor je hudobný skladateľ

Zdroj foto: Rajecká hudobná jar – Laureát RHJ Kamil Kulich s autorkou skladby Jeden Martinou Kachlovou

1 KOMENTÁR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno