Koncert violistu Tomáša Cseha a Komorného orchestra Franza Liszta

Dňa 21. novembra 2019 sa v priestoroch Koncertnej sieni Dvorany VŠMU bude o 19:00 konať výnimočný koncert violistu a legendárneho maďarského komorného orchestra.


Koncert sa uskutoční pri príležitosti uvedenia debutového albumu popredného violistu Tomáša Cseha pôsobiaceho na Slovensku a legendárneho Komorného orchestra Franza Liszta z Budapešti pod vedením koncertného majstra Pétera Tfirsta. Bude to skutočná oslava hudby s hudbou.


Program koncertu:
George Philipp TELEMANN: Koncert pre violu a orchester TWV 51:G9. Tento Telemannov koncert patrí medzi najpopulárnejšie diela skladateľa a dodnes ho s obľubou interpretujú rôzne súbory. Štvorčasťový koncert 1. Largo, 2. Allegro 3. Andante 4. Presto poskytuje pre sólistu dostatok priestoru pre invenciu, typické barokové ozdoby, synkopický rytmus a interpretačnú kreativitu – niektorí hráči dávajú prednosť pri interpretácii ozdobám oproti jednoduchej melodickej línii, ktorú Telemann predpísal.
Ďalšou skladbou koncertu bude Divertimento pre sláčikový orchester od Bélu BARTÓKA. Trojčasťovú kompozíciu (formou populárnu najmä v období klasicizmu) Bartók hudobne povyšuje a inovuje nielen z hľadiska formy, ale aj harmónie, úlohy jednotlivých orchestrálnych partov a celkovo modernizuje prístup k tejto hudobnej forme.


Ďalším programom v rámci koncertu bude: Johann Christian BACH/ Henri CASADESUS: Koncert pre violu a orchester c mol a Johann Nepomuk HUMMEL: Fantázia pre violu a orchester. Hummelova kompozícia nesie znaky typické pre “mozartovskú” tvorbu a zároveň je pre interpretov výzvou, pretože je mimoriadne virtuózna. Napokon, Hummel bol nadaný interpret a samotný Mozart sa mu ako učiteľ venoval (čo nerobieval často, skôr to bola výnimka, no v malom Hummelovi okamžite spoznal nesmierne nadané dieťa).
Pestrá dramaturgia koncertu sľubuje unikátny zážitok v podaní sólistu – violistu Tomáša Cseha a budapeštianskeho Komorného orchestra Franza Liszta vysokých interpretačných kvalít.


Tomáš Cseh patrí k popredným predstaviteľom slovenského interpretačného umenia. Pochádza z rodiny s hlbokou hudobnou tradíciou. Po absolvovaní Gymnázia Mateja Korvína vo Veľkom Mederi (1998-2002), pokračoval v štúdiu hry na viole na Konzervatóriu v Bratislave v triede Kornela Klatta (2002-2006), neskôr na Vysokej škole múzických umení v Bratislave pod vedením doc. Jozefa Hošeka, ArtD. Štúdium na Vysokej škole múzických umení ukončil v roku 2014 dosiahnutím doktorandského stupňa. Svoje vzdelanie si v rokoch 2011-2013 rozširoval aj v rámci postgraduálneho štúdia na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien u Prof. Wolfganga Klosa. Počas štúdia absolvoval aj množstvo majstrovských kurzov pod vedením takých osobností, ako Prof. Wolfgang Klos, Nobuko Imai, Bruno Pasquier, Vladimír Bukač, Hartmut Rohde, Milan Radič.
Ako sólista účinkoval s orchestrami ako Štátna filharmónia Košice, Bruno Walter Symphony Orchestra, Internationalen Donauphilharmonie, Franz Liszt Chamber Orchestra. S klaviristkou Hiromi Cseh Ishiguri uviedli množstvo recitálov doma i v zahraničí, majú za sebou aj niekoľko úspešných turné v Japonsku. Ako orchestrálny hráč aktívne spolupracoval s viacerými medzinárodnými orchestrami, ako sú Bruno Walter Symphony Orchestra, Academy Chamber Orchestra Luxemburg, Sendai Philharmonic Orchestra Japan, Symphonic Orchestra Flanders Opera.
Tomáš Cseh je typom širokospektrálne zameraného umelca. Ako huslista a violista sa okrem klasickej hudby venuje aj hudbe džezovej, ale predovšetkým ľudovej. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom maďarského folklóru, v roku 2015 dostal cenu Harmónia- Cena maďarskej hudby na Slovensku. Je zakladajúcim členom kapely Cseh Tamás Band, s ktorou pravidelne účinkuje v rôznych európskych krajinách. S manželkou, klaviristkou Hiromi Cseh Ishiguri a s bratom Alexandrom Csehom (kontrabas) pravidelne vystupujú vo Švajčiarsku, kde si zahrali so svetoznámou huslistkou Patrícou Kopačinsjkajou v dokumentárnom filme „Made in Europa” pre holandskú televíziu (2017).
V súčasnosti pôsobí na pozícii 1. sólového violistu v symfonickom orchestri Slovenského národného divadla v Bratislave.

Komorný orchester Franza Liszta je už viac ako polstoročie stálicou medzinárodnej elity klasickej hudobnej scény a právom uznávaný vo svete ako jeden z popredných predstaviteľov komornej hudby. Orchester vedený Péterom Tfirstom od roku 2016 každoročne vystupuje v najvýznamnejších koncertných sieňach sveta s renomovanými sólistami, ktorí si vysoko cenia spoluprácu s orchestrom pre jeho precíznosť, mnohostrannosť a prispôsobivosť.
Orchester v roku 1963 založili absolventi budapeštianskej Hudobnej akadémie Franza Liszta . Počas polstoročia orchester získal medzinárodnú reputáciu – najprv pod vedením Frigyesa Sándora, následne Jánosa Rollu. Predstavili sa vo vyše päťdesiatich štátoch, medzi inými v Carnegie Hall v New Yorku, v Suntory Hall v Tokiu, v Opere v Sydney, v Teatro Colón v Buenos Aires, ako aj v Théatre de la Ville v Paríži.
V poslednej dobe mali možnosť účinkovať s takými vynikajúcimi sólistami, ako sú Mischa Maisky, Emmanuel Pahud, Vadim Gluzman, Alison Balsom, Fazil Say, Boris Berezovsky, Ning Feng, Kristóf Baráti, István Várdai, David Fray, Denis Macujev, Jefim Bronfman, Gustav Rivinius, Markus Stockhausen, Gábor Boldoczki, Andrea Rost a Steven Isserlis.

Zdroj: T. Cseh – správa bola doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: archív interpretov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno