V utorok 8. marca 2022 sa v Malej sále Slovenskej filharmónie uskutoční ďalší koncert v spolupráci s International Holland Music Sessions (IHMS). V bratislavskej Redute sa predstavia dvaja mladí interpreti – holandská huslistka Tosca Opdam a izraelský klavirista Victor Stanislavsky.

Mladí umelci  patria medzi absolútnu špičku vo svojej generácii. Sú laureátmi najprestížnejších svetových súťaží a absolventmi majstrovských kurzov organizovaných agentúrou IHMS, na ktorých vyučujú koncertní umelci zvučných mien. IHMS sprostredkúva nastupujúcej generácii najtalentovanejších interpretov koncerty v popredných sálach Holandska vrátane Concertgebouw Amsterdam, ako aj ďalších európskych štátov.


 

Na úvod koncertu zaznie Husľová sonáta F dur Felixa Mendelssohna Bartholdyho z roku 1838, na ktorej  skladateľ pracoval súbežne ako na svojom slávnom husľovom koncerte. Na prvé vydanie pripravil Sonátu až v roku 1953, teda o viac než storočie neskôr, legendárny huslista a dirigent Yehudi Menuhin.  


Nasledovať bude Sonáta pre husle a klavír č. 2 North Atlantic Light súčasného holandského skladateľa Robina de Raaffa, profesora kompozície  na univerzite Codarts v Rotterdame. Venoval ju interpretke koncertu,  mladej huslistka Tosce Opdam. Skladba je inšpirovaná rovnomennou maľbou holandsko-amerického Willema de Kooninga. Sonáta bola uvedená v premiére  v roku 2018 v Carnegie Hall a jej neskoršia verzia s orchestrom (Husľový koncert č. 2 s rovnakým prívlastkom) bola prvýkrát uvedená o rok neskôr v amsterdamskom Concertgebouwe. Vystrieda ju Sonáta pre husle e mol, op. 82 Edwarda Elgara, ktorá sa do interpretačného záujmu dostala až v priebehu posledných desaťročí. Koncert ukončí virtuózna rapsódia pre husle a klavír Tzigane Maurice Ravela.


Victor Stanislavsky

Felix Mendelssohn Bartholdy  Husľová sonáta F dur


Robin de Raaff   Sonáta pre husle a klavír č. 2 North Atlantic Light

Edward Elgar   Sonáta  pre husle e mol, op. 82

Maurice Ravel   Tzigane, rapsódia pre husle a klavír

 

Zdroj: TS – Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie
Zdroj foto: Tosca Opdam – Maarten Schuth

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno