Koncert Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou Jozefa Chabroňa a poslucháčov VŠMU

Cyklus Junior ponúkne v piatok 19. mája 2023 výnimočný koncert, na ktorom budú vedľa seba stáť profesionáli i budúci profesionáli. V prvej polovici koncertu sa Slovenský filharmonický zbor predstaví pod taktovkou zbormajstra Jozefa Chabroňa. V druhej polovici dostanú príležitosť postaviť sa pred naše profesionálne teleso traja poslucháči zborového dirigovania na HTF VŠMU –  Gabriela Vávrová, Yelyzaveta Yanko a Peter Rezník. Po boku Slovenského filharmonického zboru vystúpia aj Filharmonické trombónové trio (Albert Hrubovčák, Michal Jaško, Michal Motýľ), sopranistka Eva Dovcová, popredný slovenský organista Marek Štrbák, huslista Juraj Tomka a klaviristka Petra Torkošová.

Koncert otvoria Motetá (výber) Antona Brucknera, skladateľa druhej polovice 19. storočia, ktorý sa venoval okrem symfonickej aj  cirkevnej zborovej tvorbe. Svoje prvé moteto skomponoval  ako dvanásťročný a posledné ako sedemdesiatročný. Výber šiestich skladieb tohto druhu predstaví  chronologický prierez autorovej motetovej tvorby tvoriacej 34 opusov. Nasledovať bude skladba Romance z pampelišek Bohuslava Martinů, ktorá vznikla v roku 1957 vo francúzskom Nice inšpirovaná básňou Miloslava Bureša, skladateľovho spolurodáka z Poličky. V unikátnom zborovom opuse sa  ako sólistka predstaví sopranistka Eva Dovcová. Prvá časť piatkového a cappella programu zaznie v naštudovaní zbormajstra Jozefa Chabroňa, ktorý bude od septembra 2023 zastávať post hudobného asistenta riaditeľa zboru Viedenskej štátnej opery. Piatkové vystúpenie je jeho záverečným vo funkcii zbormajstra Slovenského filharmonického zboru na pôde Slovenskej filharmónie. Našu zborovú jednotku bude sprevádzať v nasledujúcich mesiacoch na zahraničných umeleckých zájazdoch do Istanbulu, Litomyšle a Prahy. V nadchádzajúcich koncertných sezónach bude v spolupráci pokračovať ako hosťujúci zbormajster.


V druhej polovici koncertu sa pred Slovenský filharmonický zbor postavia postupne traja poslucháči zborového dirigovania HTF-VŠMU, v rámci spolupráce Slovenskej filharmónie s Vysokou školou múzických umení. V Koncertnej sieni zaznie éterické dielo O Magnum mysterium súčasného amerického skladateľa Mortena Lauridsena, ktorý o ňom povedal: “Chcel som, aby skladba bezprostredne a hlboko zarezonovala v poslucháčovi, aby ho osvietila zvukom.“ Nasledovať bude Missa brevis, op. 176 českého skladateľa Zdeňka Lukáša a jeho vokálny cyklus Pocta tvůrcům, op. 147 na verše Václava Fišera, v ktorej  so Slovenským filharmonickým zborom spoluúčinkujú huslista Juraj Tomka a klaviristka Petra Torkošová.


Slovenský filharmonický zbor. Foto: Ján Lukáš

Na piatkovom koncerte si môžete vychutnať umelecké kvality nášho výnimočného Slovenského filharmonického zboru (SFZ), ktorý získal vo februári tohto roku ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor. Ocenené boli najlepšie osobnosti a inštitúcie medzinárodnej opernej scény v 20 kategóriách v Dortmunde.


Zdroj: Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Foto: Ján Lukáš, titulná: Peter Brenkus

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno