Úvodný symfonický koncert Populárneho cyklu zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vo štvrtok 28. októbra 2021 o 19.00 h. Program zostavený z diel Jána Cikkera, Vítězslava Nováka a Antonína Dvořáka zaznie pod taktovkou Rastislava Štúra. Symbolicky v Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu.

Na úvod koncertu zaznie Dramatická fantázia pre veľký orchester Jána Cikkera, jedného z hlavných predstaviteľov slovenskej hudobnej moderny. Impulzom pre vznik diela boli  revolučné udalosti v Maďarsku v roku 1956. Dramatickú fantáziu pre veľký orchester skomponoval Ján Cikker v roku 1957, kedy bola úspešne uvedená jeho druhá opera Beg Bajazid a súčasne začal pracovať na tretej opere Mr. Scrooge. Premiéra zaznela v interpretácii Slovenskej filharmónie pod taktovkou Ladislava Slováka, 30. októbra 1958. Nasledovať bude symfonická báseň op. 26 V Tatrách Vítězslava Nováka,  Cikkerovho pedagóga kompozície na Majstrovskej škole v Prahe. V symfonickej básni z roku 1902 sa  odzrkadľujú skladateľove zážitky  nadšeného vysokohorského turistu a horolezca. Premiéra  zaznela 25. novembra 1902 v Prahe. Autor dielo prepracoval do jeho finálnej podoby, ktorá bola uvedená o päť rokov neskôr. Odvtedy patrí k najčastejšie hrávaným Novákovým skladbám. Novák študoval na Pražskom konzervatóriu u Antonína Dvořáka a práve jeho 7. symfónia uzavrie štvrtkový symfonický koncert Slovenskej filharmónie.


Česko-slovenský program  zaznie v naštudovaní Rastislava Štúra. Ondrej Olos, ktorý mal s orchestrom program naštudovať zrušil svoje účinkovanie zo zdravotných dôvodov.


Koncert sa uskutoční v režime OTP.


 

Zdroj: TS – Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Zdroj foto: Alexander  Trizuljak

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno