Symfonické koncerty Slovenskej filharmónie pokračujú vo štvrtok a piatok 11. a 12. novembra 2021. Diela Alexandra Skriabina, Alexandra Mosolova a Jeana Sibelia budú znieť pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistkou večerov bude popredná slovenská harfistka Katarína Turnerová, členka orchestra Slovenská filharmónia.

Daniel Raiskin na svojom koncerte v cykle Hudba troch storočí predstaví originálnu koncertu dramaturgiu. V jej centre bude Koncert pre harfu a orchester Alexandra Mosolova, ktorý zaznie v interpretácii Kataríny Turnerovej, ktorá je členkou Slovenskej filharmónie od roku 1995. Okrem toho pravidelne koncertuje doma i v zahraničí ako sólistka aj ako komorná hráčka. Je absolventkou žilinského Konzervatória a Akadémie múzických umení v Prahe.


Mosolovov harfový koncert bude uvedený v rámci sezón  Slovenskej filharmónie po prvýkrát. Muzikológ Ivan Marton v texte ku koncertu o ňom píše: „Koncert pre harfu a orchester vznikol v roku 1939 a nesie výsostné znaky skladateľovho neskorého, teda „pacifikovaného“ kompozičného štýlu. Po bývalom búrlivákovi v tomto kvázi romantickom diele už nenájdeme ani stopu. Koncert  ešte pred vojnou premiérovala v Moskve známa ruská harfistka Viera Dulová, no potom sa partitúra i party diela stratili a skladba upadla do zabudnutia. Za jej renesanciu vďačíme dirigentovi Arthurovi Arnoldovi a americkej sólistke Taylor Ann Fleshman, ktorí materiál koncertu objavili, zrekonštruovali a za sprievodu Moskovského symfonického orchestra premiérovo uviedli 26. januára 2019 v Moskve.“ 


Daniel Raiskin: V interpretácii sa snažím stvárniť cestu evolúcie hudby


Program doplní orchestrálna miniatúra Snenie Alexandra Skriabina, prvé dokončené symfonické dielo ruského skladateľa a Symfónia č. 2 Jeana Sibelia, ktorá patrí medzi jeho najčastejšie uvádzané orchestrálne diela.


Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie. 
Zdroj foto: Ivona Orešková, Peter Brenkus


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno