Piatkový symfonický koncert odohrá Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistkou večera bude slovenská klaviristka Jordana Palovičová. V naštudovaní Daniela Raiskina zaznejú diela Antonína Dvořáka, Jána Cikkera a Alexandra Glazunova. Priamy prenos koncertu môžete sledovať na stream.filharmonia.sk v piatok 23. apríla 2021 o 19.00 h.


Večer otvorí koncertná predohra op. 62 Můj domov Antonína Dvořáka, ktorá je súčasťou scénickej hudby. Skladateľ ju skomponoval na žiadosť Dočasného divadla (Prozatimního divadla, predchodcu Národného divadla v Prahe) ku hre Františka Ferdinanda Śamberka Josef Kajetán Tyl. Nasledovať bude brilantné Concertino pre klavír a orchester op. 20 Jána Cikkera z roku 1942, ktorým si pripomíname 110. výročie od narodenia skladateľa. Sólový part, plný náročných rytmických pasáží a tém inšpirovaných slovenským folklórom zaznie v interpretácii Jordany Palovičovej, prominentnej interpretky Cikkerových klavírnych diel za čo jej bola v roku 2016 udelená Cena Jána Cikkera.


Zúčastnila sa nahrávky Cikkerových diel pod názvom Komorné a koncertantné diela, ktorá vznikla pri príležitosti jeho storočnice. Ako sólová a komorná hráčka sa predstavila na mnohých festivaloch, ako sólistka spolupracuje s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami. Súčasne pôsobí ako docentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU v Bratislave. Z deviatich symfónii petrohradského rodáka Alexandra Glazunova zaznie na záver programu Symfónia č. 1 E dur „Slovanská“ op. 5 z roku 1881, ktorú skomponoval skladateľ ako 16 ročný.

Nedeľné popoludnie so Slovenským filharmonickým zborom


V nedeľu 25. apríla sa uskutoční a cappella koncert Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou zbormajstra Jozefa Chabroňa. Priamy prenos z Koncertnej siene môžete sledovať na stream.filharmonia.sk o 16.00 h.

Na úvod nedeľného programu zaznie výber z kľúčového diela svetovej zborovej tvorby  Celonočné bdenie op. 37 Sergeja Rachmaninova, ktoré vzniklo v priebehu  pár týždňov a premiéra sa konala v predveľkonočnom období 10. marca 1915  na pozadí búrlivých politických zmien a počiatkov prvej svetovej vojny. Skladá sa  z pätnástich spevov, večerných a ranných modlitieb sviatočných dní ortodoxnej cirkvi. Slovenský filharmonický zbor uviedol Rachmaninovov opus  na domácich i zahraničných koncertných pódiách (Paríž, Praha, Palermo, Hamburg, Brno…) a jeho krásu zvečnil na nahrávke propagačného CD.  Medzi obľúbených súčasných tvorcov zborovej literatúry patrí  španielsky skladateľ a dirigent Javier Busto. Z jeho zborovej tvorby zaznie O magnum mysterium.  Nasledovať bude dielo slovenského skladateľa Lukáša Borzíka, čerstvého držiteľa ocenenia Radio_Head Awards 2020 v kategórii klasická hudba. Slovenský filharmonický zbor naštuduje jeho trojicu skladieb na texty stredovekých sentencií pod názvom Sapientia Aeterna (Večná múdrosť). Dramaturgiu večera uzavrie kantáta pre miešaný zbor na poéziu Arsenija Tarkovského Epigrafy od Jevgenija Iršaia, rodáka z Petrohradu, ktorý žije a pôsobí na Slovensku. Skladba je do programu zaradená pri príležitosti skladateľovho životného jubilea.

Zdroj: TS – Martina Tolstová – tlačová tajomníčka SF

Zdroj foto: Ján Lukáš, Ivona Orešková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno