Súbor pre starú hudbu Musica aeterna uvedie 25. a 27. augusta 2023 reprízu mimoriadne úspešného predstavenia komického intermezza, v dvoch dejstvách pre tri hlasy, talianskeho skladateľa Niccolla Jommelliho La cantata e disfida di Don Trastullo, v naštudovaní umeleckého vedúceho súboru Petra Zajíčka a režisérky Mariany Luteránovej. Hlavnými hviezdami večerov bude Lenka Máčiková,  Martin Babjak a Matúš Šimko. Je to už šiesty ročník projektu Opera aeterna, ponúkaného v pešej zóne historického centra Bratislavy.

Predstavenia projektu Opera aeterna majú ambíciu každoročne prispievať k oživeniu kultúrneho života hlavného mesta Bratislavy a obohatiť poslucháčov o nevšedný hudobný zážitok, výberom  špecifickej a objavnej dramaturgie, ktorú neponúkajú kamenné hudobné inštitúcie.  Súbor Musica aeterna realizuje komorné operné predstavenia v informovanej resp. autentickej interpretácii na dobových nástrojoch, alebo ich kópiách, podľa najnovších poznatkov, umeleckou kvalitou sa zaradil medzi renomované európske umelecké telesá. Komorná opera ako žáner v historickej hudbe, ponúka mnoho zaujímavých titulov, z ktorých viaceré pochádzajú z pera autorov v minulosti pôsobiacich, alebo hrávaných, aj v Prešporku. 


Po piatich úspešných ročníkoch projektu Opera aeterna, ocenených priazňou publika i odbornej verejnosti, Musica aeterna pripravila jeho pokračovanie aj tento rok.  La cantata e disfida di Don Trastullo, alebo často uvádzaná iba ako Don Trastullo, je veľmi úsmevné intermezzo v dvoch dejstvách, ktoré zložil Niccolò Jommelli (1714 – 1774) pre Teatro della Pace v Ríme, kde malo premiéru v roku 1749. Jommelli, považovaný za jedného z najväčších neapolských skladateľov, inscenuje príbeh s jednoduchou zápletkou a podľa vtedajšej praxe: podvod, ktorý proti starému chvastúňovi zosnuje bystrá slúžka, ktorá sa chce vydávať za mladého šviháka. Vyjadrovanie postáv je veľmi vtipné a jadrné, slovnými hračkami čerpanými z nevyčerpateľnej zásoby commedie dell´arte. Jommelliho hudba je mimoriadne rafinovaná, živá, vždy schopná podporiť rytmus akcie svojou meniacou sa pulzáciou. Dielo dosiahlo značný ohlas a hralo sa nielen v talianskych, ale i nemeckých mestách a v slovenskej novodobej premiére bolo uvedené v Bratislave vlani, v revitalizovanej záhrade Albrechtovského domu, kde v r. 1973 súbor  starej hudby Musica aeterna vznikol a teda v tomto roku slávi svoje 50. výročie vzniku. Jeho zakladateľ, práve v legendárnom priestore domu na Kapitulskej 1, žil významný slovenský hudobný teoretik, umelec a hudobný pedagóg prof. Ján “Hansi” Albrecht.


 

Sólistami operných večerov budú sopranistka Lenka Máčiková (Arsenia), tenorista Matúš Šimko (Giambarone),  barytonista Martin Babjak stvárni Dona Trastulla a Renáta Ptačin nemú postavu slúžky . Operu hudobne naštudoval umelecký vedúci súboru Musica aeterna Peter Zajíček. Režijne stvárnenie má v rukách Mariana Luteránová a scénu navrhla Eva Kudláčová Rácová.   


Predstavenia sa uskutočnia v záhrade Domu Albrechtovcov, Kapitulská 1, v prípade nepriaznivého počasia v koncertnej sieni Klarisky 25. a 27. augusta 2023 o 20:00 hod. Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal, alebo hodinu pred každým predstavením v mieste jeho konania, pokiaľ nebude vypredané.


Ticketportal:  https://www.ticketportal.sk/event/Nicoll242-Jommeli-La-cantata-e-disfida-di-Don-Trastullo

Hlavným usporiadateľom koncertov je o.z. Musica aeterna v spolupráci s o.z. Albrecht Forum, BKIS a Hlavným mestom Bratislava. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner a Bratislavský samosprávny kraj.

Zdroj: redakciu informovala Eva Slaninková, manažérka Musica aeterna, o.z.

Foto: Simona Babjaková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno