Spoločnosť Mariána Vargu pokračuje v prezentácii detskej tvorby Mariána Vargu prostredníctvom verejných komorných koncertov a seminárov pre pedagógov na bratislavských ZUŠ-kách.

Traja slovenskí umelci a zároveň skúsení pedagógovia – klavirista Ivan Šiller, violončelista Jozef Lupták a básnik a spisovateľ Daniel Hevier absolvovali v uplynulých jesenných mesiacoch štyri podujatia po vybraných slovenských hudobných školách, na ktorých predstavili budúcim mladým hudobníkom a ich učiteľom inšpiratívnu zbierku juvenílnych skladieb Mariána Vargu, ktorá vyšla v roku 2021 pod názvom O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu.


Veľmi úspešné podujatia, ktoré budú mať v nasledujúcich dňoch svoje pokračovanie na bratislavských Základných umeleckých školách, pozostávali z dvoch častí – dopoludňajšieho odborného seminára pre pedagógov hudobného odboru o tvorbe tohoto inšpiratívneho umelca. Viedol ho Ivan Šiller, ktorý sa ako koncertný umelec predstavil v podvečernom koncerte pre žiakov, učiteľov, rodičov aj širšiu verejnosť.


Spolu s violončelistom Jozefom Luptákom rámcovali Vargove klavírne skladby duetami Bélu Bartóka ako predstaviteľa Vargových hudobných lások a zároveň jedného z jeho veľkých inšpirátorov. Komunikáciu medzi interpretmi a najmä detským publikom viedol básnik Daniel Hevier prostredníctvom sugestívneho rozprávania o umelcovi, ale aj maľbou na plátno v priamom prenose.


Najbližšie podujatia budú predstavené na týchto bratislavských ZUŠ:


  • ZUŠ Miloša Ruppeldta / 14. 11. 2023 o 17:00 / ul. Pionierska 15
  • ZUŠ Ľudovíta Rajtera / 27. 11. 2023 o 17:00 / ul. Sklenárova 5
  • ZUŠ Eugena Suchoňa / 30. 11. 2023 o 17:00 / ul. Batkova 2

Na koncerty je vstup voľný.

Zdroj: redakciu informovala Ivana Schwarz, spoločnosť Mariána Vargu

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno