Klavirista a skladateľ Valér Miko má nový album Conscious Being

Slovenský klavirista a skladateľ Valér Miko vydáva pod značkou Slnko Records album Conscious Being. Na vlastnú tvorbu si našiel priestor pri výučbe detí na základnej umeleckej škole a koncertovaní s Janou Kirschner, Martinom Geišbergom a Richardom Autnerom či skupinou Pressburger Klezmer Band. Nový album Valér Miko uvedie naživo 10. októbra v bratislavskom .klube pod lampou.

Bdelosť alebo stopercentné venovanie sa jednej veci, mier, intimita či sloboda. Na tieto a ďalšie témy a hodnoty myslel Valér Miko posledných dvanásť mesiacov. Nové skladby a album sú vyjadrením toho, čo prežíva.


“Premýšľam nad tým, že by sme si mali vážiť čas, ktorý máme a byť naplno prítomní v tom, čo robíme. Napríklad koncertný umelec musí pri hraní, tvorbe, na pódiu či v skúšobni vypojiť ostatné vplyvy, byť vo vlastnom svete a venovať sa len jednej veci. Potom môže vzniknúť niečo hodnotné,” myslí si Valér Miko.


Žánrovo a aranžérsky Valér Miko čiastočne nadväzuje na predchádzajúcu nahrávku Presence. Ide však o kompaktnejšie a ansámblovejšie dielo, opäť niekde na pomedzí džezu a vážnej hudby. Niektoré skladby vychádzajú z improvizácie, iné sú vopred komponované a v ich forme prevláda minimalizmus nad sólovaním.


Valér Miko sa posúva aj úplne novými smermi. Napríklad v skladbe Peace znie jednoduché a chytľavé klavírne intro, do ktorého esperantom spieva Martin Geišberg a postupne graduje do celokapelového finále s dychmi a sláčikmi.


Album Conscious Being vychádza 29. septembra na vinyle a digitálne. Jeho koncertné prevedenie môžete zažiť 10. októbra v bratislavskom .klube pod lampou. 

Zdroj: redakciu informoval Alexander Čerevka, Slnko Records

Foto: Boris Németh

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno