Komédiu Bombastický Johan ste mohli vo vybraných slovenských kinách vidieť už v rámci tradičnej prehliadky súčasného severského filmu SCANDI 2023, za ktorou stojí distribučná spoločnosť Film Europe. Vo štvrtok 4. mája prichádza znova do kín vo svojej „výbušnej“ forme a ponúka nie len zábavu, ale aj celkom ľudský a dojímavý príbeh.

Všetko to začalo vojnou. Johanovi rodičia – manželia Grandeovci, boli sabotéri, ktorí nemeckým vojskám v roku 1940 sťažovali postup Nórskom. Vyhadzovali do vzduchu mosty a infraštruktúru, ibaže pre priveľkú motiváciu a nadšenie zo svojej práce občas nechali vybuchnúť nesprávny most, navyše ešte aj v nesprávny čas. Miestni dedinčania už s Grandeovcami nemali trpezlivosť, čo sa prenieslo aj na ich malého syna Johana. Johan po svojich rodičoch zdedil lásku k dynamitu, ale aj zvláštnu kliatbu, ktorá jeho rod sprevádza už od čias Krista. Johan je skrátka iný a všetci to vedia, aj jeho rodičia boli takí.


Už slovenský distribučný názov filmu – Bombastický Johan, môže vyčariť úsmev na diváckej tvári. Pravdou je, že veľmi presne vystihuje ducha tejto nórskej komédie. Film je plný strnulého, čierneho, no zároveň detsky prostého humoru. Akoby sa postavy pri riešení svojich problémov zabudli v období, keď navštevovali materskú školu. Často im pre vytvorenie zábavnej situácie stačí urobiť nešikovný pohyb, ktorý tvorcovia dolaďujú trefnými zvukovými ruchmi. Karikatúrne zobrazenie severských dedinčanov je tak všetko potrebné pre úspešnú komédiu.


Režisér Hallvar Witzø a scenárista Erlend Loe vytvorili na riedko zaľudnenej ostrovnej časti Nórska malý vesmír s vlastnými prírodnými aj spoločenskými zákonmi. Film podnecuje divácku predstavivosť a domýšľavosť, riadi sa svojimi pravidlami a prinúti vás zapochybovať o niektorých motívoch, ale všetko je svojim spôsobom súčasť príbehu a film vďaka tomu neustále prekvapuje. Ide predsa o absurdnú komédiu.


Bombastický Johan práve odpaľuje svoj dynamit v slovenských kinách a ak máte radi trpký severský ostrovtip s troškou dojímavej drámy, mohol by to pre vás byť ten správny dôvod na návštevu kina.


 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno