Kiná už zvládli podobné krízy. Zvládnu aj túto?

Situácia ohľadom pandémie Covid-19 sa nezlepšuje a tak aj kiná zostávajú naďalej zatvorené. Dostávajú však v týchto ťažkých časoch dostatok podpory od štátu? Ohrozí doterajšia strata tržieb ich chod v tomto roku? Ako pripraviť komplexný plán fungovania v období, kedy sa mení situácia doslova z dňa na deň? Aj na tieto otázky odpovedal PR manažér spoločností CINEMAX, Peter Gašparík.


 

Ako spätne hodnotíte minulý rok 2020? Boli poklesy tržieb ako Vaše predpoklady? Môžu zároveň tieto straty nejako zásadne ohroziť chod kín CINEMAX, teda kvalitu a priebeh predstavení či obmedziť v určitom smere divácky zážitok a divácke potreby v roku 2021?


Naše prevádzky boli minulý rok zatvorené viac ako 5 mesiacov, takže straty v roku 2020 určite presiahli očakávania. Oprieť sme sa mohli o úspory, ktoré sme vďaka zodpovednému podnikaniu našetrili, bez adekvátnej pomoci štátu však pokračovanie podnikania možné nebude. Spoliehame sa preto na kompenzácie, ktoré sme zatiaľ v potrebnej miere nedostali. V prípade, že prevádzky v blízkej dobe znova otvoríme, kvalita a priebeh predstavení určite obmedzená nebude – maximálny filmový zážitok je pre nás na prvom mieste.


Posledným očakávaným ,,väčším filmom“ roku 2020, po Tenete, mal byť Wonder Woman 1984 s dátumom premiéry 17. 12., avšak už od 19.12., bol zavedený na Slovensku opäť lockdown. Akú návštevnosť mal nakoniec tento film v rámci celého Slovenska?


Wonder Woman 1984 si stihlo pozrieť 4658 divákov a diváčok. To je číslo, ktoré film nazbieral za dva dni klasickej distribúcie a sériu predpremiér v niekoľkých kinách. Mnohé naznačuje, že prípade, ak by lockdown začal až po víkende, mohlo ísť o jeden z najlepších premiérových víkendov od začiatku pandémie.

Odklad premiér ktorých filmov z roku 2020 Vás najviac mrzí? Predsa len viacero z nich (napr. Tiché miesto 2, Nie je čas zomrieť, Rýchlo a zbesilo 9 atď.) mohlo v období, kedy boli opatrenia voľnejšie, priviesť do kín masívny počet nadšencov?

Ťažko hodnotiť, ktorá z odložených premiér nás mrzí najviac. Každý z filmov mal v pôvodnom distribučnom pláne svoje miesto a svoju špecifickú cieľovú skupinu. V spolupráci s distribútormi sme sa snažili program aj bez spomenutých potenciálnych hitov vyskladať tak, aby každá z týchto skupín mala vždy možnosť zájsť do kina na titul, ktorý by jej potreby dokázal naplniť. O masívnom počte nadšencov rozhodovali aj hygienické nariadenia, ktoré zasahovali do kapacity sál, preto sme so štandardnými číslami návštevností v druhej polovici minulého roka každopádne nemohli počítať.

Ako veľká sieť kín máte určite nejaký plán aj na tento rok. Ako vyzerá a do akej miery je vôbec niečo možné plánovať, keď sa každý deň menia opatrenia a situácia je mimoriadne nevyspytateľná?

Sformulovali ste to pomerne presne – opatrenia sa menia spôsobom, ktorý neumožňuje stavať dlhodobú stratégiu. Kinári aj filmoví distribútori v týchto týždňoch s napätím čakajú na vývoj situácie u nás, ale aj vo svete, keďže väčšina snímok z produkcie hollywoodskych štúdií je viazaná na celosvetové uvedenie v rovnakom čase. Máme pripravených niekoľko modelov fungovania, z ktorých sme viaceré odskúšali minulý rok. Bolo by však zrejme predčasné o nich hovoriť, kým situácia zostáva nevyspytateľnou.

Kedy sa podľa Vás uvoľnia opatrenia natoľko, že sa bude môcť chod kín CINEMAX rozbehnúť aspoň v provizórnom režime?

Na túto otázku, bohužiaľ, v tejto chvíli nevieme odpovedať. Pevne veríme, že otvoriť budeme môcť čo najskôr po zlepšení pandemickej situácie. Sme pripravení dodržiavať všetky hygienické opatrenia, určite však nebudeme fungovať v naznačenom „provizórnom“ režime. Ak otvoríme, bude to vtedy, keď bude môcť návšteva nášho kina poskytnúť plnohodnotný zážitok a pestrú ponuku filmov.

Množstvo menších, klubových kín prešlo počas lockdownu či už prvého alebo druhého, do online priestoru a lákajú divákov rôznymi VOD platformami. Neplánovali ste niečo podobné aj v rámci CINEMAX? Teda vytvoriť nejakú platformu, kde budete aspoň dočasne premietať online filmy pre ,,mainstreamovejšieho“ diváka? Malo by to vôbec z Vašej strany význam, ísť do niečoho takého?

Nie, nad ničím podobným sme neuvažovali. Ponuka v online priestore je dostatočne pestrá a naším zámerom je prinášať filmy na veľké plátna s vynikajúcim zvukom a všetkými ďalšími unikátmi, ktoré kino má.

Multiplexy predsa len majú, podobne ako klubové kiná istý typ diváka. Akým spôsobom sa snažíte udržať si fanúšikovskú základňu teraz počas pandémie? Predsa len ďalšie, komerčné platformy ako HBO GO, Netflix či prípadne Amazon Prime Vám môžu dosť zásadne v tomto neľahkom období konkurovať. Nebojíte sa, že časť diváckeho spektra aj po uvoľnení opatrení, ,,zlenivie“ a stratí záujem o kinozážitok?

Už som to spomenul viackrát – veríme sile a atraktivite zážitku, aký vie ponúknuť len kino. Samozrejme, streamovacie platformy majú vo filmovej distribúcii svoje miesto a ich význam počas pandémie narástol, ale kinám sa v histórii podarilo prekonať už viacero podobných kríz, pri ktorých niektoré z prognóz mohli naznačovať ich zánik. V prípade, že sa v roku 2021 podarí svetu vysporiadať s pandémiou a stane sa bezpečnejším miestom, nebojíme sa, že by v ňom nebolo miesto alebo záujem o zážitky z kín.

 Od ktorých filmových titulov očakávate v roku 2021 najväčší divácky záujem?

Aktuálny rok prinesie viacero snímok, ktoré môžeme označiť za mimoriadne očakávané… Najnovšia bondovka Nie je čas zomrieť, alebo deviata časť série Rýchlo a zbesilo už boli spomenuté, určite k nim treba pripočítať aj domáce tituly divácky najúspešnejších režisérov – Správu Petra Bebjaka alebo Slúžku Mariany Čengel Solčanskej. Kartami budú určite miešať aj animované filmy pre rodinné publikum, čo je cieľová skupina, ktorej silný záujem o návrat do kín sme cítili aj vlani. Vyzerá to, že aj vďaka posunom premiér nás čaká rok nabitý silnými filmami a my sa tešíme na jeho rôznorodú ponuku.  

 

Martin Adam Pavlík

 

Zdroj foto: Wonder Woman 1984 – Continental Film, Nie je čas zomrieť – Forum Film SK, Správa – DNA Production

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno