Slovenský huslista, bývalý koncertný majster Štátnej filharmónie Košice, hudobný pedagóg a zbormajster. Meno Karola Petrócziho pozná v Košiciach každý.

Jedna z najvýraznejších postáv košického hudobného života, sa narodil v roku 1944 v Lučenci, vyštudoval konzervatórium v Košiciach, šesť rokov študoval aj u profesorky Marie Hlouňovej v Prahe. V rokoch 1967-69 bol koncertným majstrom v Košickom rozhlasovom orchestri, následne 42 rokov prvým koncertným majstrom Štátnej filharmónie Košice (1969-2011).


Pôsobil aj v Cairo Symphony (Egypt), Camerata Helvetica či Orquesta Symfonica de Asturias (Španielsko). Množstvo koncertov absolvoval ako sólista a komorný hráč v Európe a inde. Jeho výrazné pedagogické úspechy ho radia medzi špičkových profesorov husľovej hry na Slovensku, vyučoval na Konzervatóriu Timonova v Košiciach, ako aj na prestížnej Tokijskej univerzite v Japonsku. Viacerí jeho žiaci zastávajú popredné posty v európskych orchestroch. 


Venoval sa zborovému dirigovaniu: desaťročia pôsobil ako dirigent a umelecký vedúci Košického speváckeho zboru učiteľov či univerzitného speváckeho zboru Collegium Technicum. S oboma telesami získal množstvo prestížnych cien u nás aj v zahraničí. So Zborom sv. Cecílie stál, v počiatkoch jeho vzniku, pri uvedení šiestich veľkých omší Josepha Haydna na pôde Štátnej filharmónie Košice. Založil Košický komorný orchester zložený z členov ŠFK, ktorý niekoľko rokov viedol. Tento súbor bol ozdobou hudobného života na východnom Slovensku.


Karol Petróczi zakladal aj tradíciu vianočných koncertov v Košiciach. Významná je aj jeho dramaturgická spolupráca na nahrávkach ŠFK. Jej výsledkom je vyše 100 albumov pre spoločnosť HNH International (Naxos, Marco Polo), pričom mnohé z nich sú unikátnymi nahrávkami. Za všetky spomeňme aspoň kompletné dielo Johanna Straussa ml. (51 CD). Popri výpočte profesionálnych úspechov nemožno nespomenúť aj výnimočné ľudské kvality majstra Petrócziho. Desiatkam študentov sa venoval bez nároku na honorár, svoju pomoc a radu neodmieta nikomu, kto o ňu stojí. V roku 1998 získal Cenu mesta Košice.


 

Zdroj: informácie redakcii poskytla PR manažérka ŠFK Lucia Radzová

Foto: Jaroslav Ľaš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno