Umelecký riaditeľ Divadla Nová scéna a dlhoročný člen jeho umeleckého súboru Karol Čálik dňa 15. marca 2020 oslávi 75. narodeniny.


Za viac ako 50 sezón stvárnil desiatky výrazných postáv v činohre, operete i muzikáloch, svoj komický talent uplatnil v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch, filmoch, rozhlase i dabingu. Za všetkých kolegov mu gratuluje generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová: „Milý Karol, milý náš Čárly, v mene mojom, ako aj v mene všetkých bývalých a súčasných kolegov, by som Ti rada popriala najmä veľa, veľa zdravia a šťastných chvíľ na javisku a v kruhu Tvojej rodiny. Aby si mal ešte mnoho dôvodov na radosť, aj dostatok energie a humoru, ktorý nám roky tak štedro rozdávaš z javiska. Drahý Čárly, ďakujeme Ti za všetky postavy a postavičky, ktoré za viac ako polstoročie obohatili naše divadlo, za vtipy a príhody z divadelného bufetu, za Tvoju profesionalitu a ľudskosť. Všetko len to najlepšie, živijó!“


Pred oslavou jubilea zodpovedal na niekoľko otázok:


Akým spôsobom oslávite Vaše jubileum?
Dnes už viem, že pre korona vírus sa rodinné oslavy vo Francúzsku budú musieť odložiť na neurčito. Mrzí ma to hlavne kvôli vnúčikom. A tu doma? S rodinou, s priateľmi a kolegami – dúfam, že to nebude problém.


Čo by ste si k narodeninám zapriali?
Zaprial by som si hlavne zdravie a viac dobrých ľudí okolo seba. A to vlastne prajem všetkým ľuďom.

Keď sa ohliadnete späť na to množstvo krásnych a rozmanitých úloh v divadle, ale aj televízii, filme, rozhlase či dabingu – vedeli by ste vypichnúť niektoré z nich?
Čo sa týka postáv, je to ťažký výber, pretože ku každej postave som si hľadal cestu, aby ma to bavilo. Či to bola kladná, alebo záporná postava. Dôležité bolo, aby to oslovilo a zaujalo diváka. Snáď Jupiter z operety Orfeus v podsvetí, Doolittle z My Fair Lady či Charlie zo Sluha dvoch šéfov. Z filmových postáv to bol zbojník Jano z Pacha, hybského zbojníka s pamätnou vetou: Stoj, tristo hrmených.

Je divadlo a herectvo diagnóza?
V mojom prípade určite. Ale som rád, že sa nedá liečiť.

Nikdy ste neoľutovali, že ste sa dali zlákať Tháliou?
Nikdy som to neoľutoval, naopak ďakujem Thálii, že mi dala včas pocítiť, že to, čo robím, nie je zamestnanie či povolanie, ale poslanie! Preto som pri divadle tak dlho vydržal.

Je ešte niečo, čo by Vás v divadle, kde ste aj umeleckým riaditeľom, vedelo prekvapiť?
Že by sme od štátu dostali takú štedrú dotáciu, že by nám ešte aj zvýšilo😊

Čo Vás čaká v najbližšom čase?
V tejto situácii to vie iba Pán Boh. Ale pevne verím, že len to pozitívne, či už v osobnom alebo umeleckom živote.

Životopis:
Karol Čálik sa narodil 15. marca 1945 v Trnave.
V detstve bol veľmi aktívny, hrával futbal za žiakov Spartaka Trnava, bol členom spevokolu Bradlan, chodil na husle. Na strednej škole hral na bicie a spieval v kapele R45. Odmalička ho fascinoval cirkus a vďaka jeho vrodenému zmyslu pre humor túžil byť klaunom. Po ukončení gymnázia bola jeho cesta za herectvom jasná.
V roku 1966 absolvoval štúdium herectva na VŠMU. Už ako poslucháč VŠMU účinkoval na Novej scéne v operete Modrá ruža a v muzikáli Hallo Dolly. Od októbra 1968 (po absolvovaní základnej vojenskej služby vo VUSe) sa stal sólistom spevohry Novej scény.
Do súboru NS bol angažovaný vďaka speváckym schopnostiam, ktoré sa prejavili už počas štúdia VŠMU a vďaka pozoruhodnému komickému i pohybovému talentu.
Jeho svojrázny prejav vychádzajúci zo situačnej komiky, vycibrený mimikou a zmyslom pre vtip našiel uplatnenie v mnohých inscenáciách – od komédií, tragikomédií, operiet až po muzikály. Bol napr. Čaptošom v Červenej karaváne (1975), Tiborom v Cyranovi z predmestia (1977), Osipom v Revízorovi (1973), Kapitánom v Husároch (1973), Porthosom v Troch mušketieroch (1980) či Olivettim v Opere Mafiozo (1972). Z operetných postáv k najvýraznejším patrí Jupiter v operete Orfeus v podsvetí (1981), Miško v Čardášovej princeznej (1982) či Carnero v Cigánskom barónovi (1984).
Z posledných rokov treba vyzdvihnúť jeho postavu divadelného kocúra Múza v muzikáli Mačky, Charlieho v komédii Sluha dvoch šéfov, či najdlhšie slúžiaceho vojaka Ladislava Škultétyho Gábriša v muzikáli Mária Terézia#posledná milosť.

Jeho komediálne herectvo a typovú vhodnosť využil aj film a televízia. Vo filme debutoval v roku 1963 v Námestí svätej Alžbety, odvtedy stvárnil množstvo postáv v slovenskej kinematografii (napr. Pacho hybský zbojník, Noční jazdci, Falošný princ, Galoše šťastia, Hana a jej bratia) rovnako aj v televíznej a rozhlasovej tvorbe, vrátane zábavných programov.
Účinkoval vo viacerých televíznych seriáloch ako napr. Búrlivé víno, Mafstory, Ordinácia v ružovej záhrade, Kriminálka Staré mesto, Autoškola. Pôsobil ako pedagóg herectva na konzervatóriu.

Karol Čálik je ženatý, má dve dospelé deti a dvoch na diaľku adoptovaných indických chlapcov. Aj keď väčšinu času venuje divadlu, nájde si chvíle aj na hubárčenie a varenie.

Zdroj: TS – Divadlo Nová scéna
Zdroj foto: Petra Bošanská, Ctibor Bachratý

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno