Len prednedávnom organizátori MFF Karlove Vary informovali svojich fanúšikov o tom, že hosťom 55. ročníka bude okrem iných aj americký herec, režisér a spisovateľ Ethan Hawke. To však zďaleka nebude jediná hollywoodska superstar, ktorá 20. až 28. augusta zavíta do českého kúpeľného mestečka. Medzi hosťami prestížneho filmového festivalu totižto nebude chýbať ani Oscarový herec Michael Caine, či svetoznámy Johnny Depp.

Z Čiech sa k fanúšikom filmu valí jedna skvelá správa za druhou. Veď stretnúť na jednom mieste skutočné hollywoodske hviezdy ako Ethan Hawke, Michael Caine či Johnny Depp sa niekomu nepodarí ani za celý život. Organizátorom Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch sa to však podarilo a spojenie významných osobností svetového filmu si budú môcť vychutnať všetci už počas najbližších dní.


Do Karlových Varov zavíta Ethan Hawke

 

88. ročný britský herec Michael Caine, ktorý je dvojnásobným držiteľom Oscara, trojnásobným držiteľom ocenenia Zlatý glóbus či iných, viac ako 40-tich rôznych filmových ocenení, si počas otvorenia 55. ročníka MMF Karlove Vary prevezme aj Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos do svetovej kinematografie. Oscara získal prvýkrát v roku 1987 za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Woodyho Allana Hana a jej sestry. V tom čase však už išlo o jeho 4. nomináciu na najprestížnejšie filmové ocenenie na svete. Druhý krát ocenila Akadémia jeho filmové umenie v roku 2000, kedy za stvárnenie vedľajšej postavy doktora Wilbura Larcha vo filme Pravidlá muštárne získal ďalšiu zlatú sošku. Nominácie sa dočkal aj v roku 2003 za hlavnú postavu v dráme Tichý Američan a doteraz je jediným hercom, ktorému sa podarilo zvíťaziť, keď spoločne s ním boli nominovaný aj traja iní, Oscarom ocenení herci – Jack Nicholson, Nicolas Cage a Daniel Day-Lewis. Jeho bohatá herecká rozmanitosť a schopnosť vcítiť sa do postáv oslovila aj jedného z najlepších režisérov súčasnosti, Christophera Nolana. Caine patrí k jeho doslova dvorným hercom a divákom sa predstavil nielen v Nolanovej trilógii Batman, ale aj v akčných sci-fi Počiatok, InterstellarTenet a v snímke Dokonalý trik. Celkovo má na svojom konte viac ako 100 rôznych filmových rolí, v roku 1992 získal Rád britského impéria a v roku 2000 ho kráľovná Alžbeta II. povýšila do rytierskeho stavu.


Na MFF Karlove Vary Michael Caine osobne uvedie komediálnu drámu Best Sellers, v ktorej vykreslil starnúceho mrzutého spisovateľa na svojom poslednom literárnom turné.


„Sme nesmierne poctení, že festival navštívi ikona súčasného filmu,“ aj takýmito slovami zhodnotil príchod Johnnyho Deppa, prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška. Americký filmový herec, scenárista, režisér a hudobník Johnny Deep je známy najmä stvárnením nezvyčajných a excentrických postáv ako Kapitán Jack Sparrow vo filmovej sérii Piráti z Karibiku, Raoul Duke vo filme Strach a hnus v Las Vegas alebo Willy Wonka z filmu Charlie a továreň na čokoládu. Na piedestál slávy ho začiatkom jeho hereckej kariéry dostala najmä postava Nožnicovorukého Edwarda z rovnomenného filmu. Svoje herecké schopnosti neskôr potvrdil aj ako Ichabod Crane vo fantasy horore Ospalá diera. Pokiaľ sme o Cainovi hovorili ako o dvornom hercovi režiséra Nolana, v Deppovom prípade môžeme túto paralelu využiť v súvislosti s režisérom Timom Burtonom, s ktorým pracoval celkovo na siedmich filmoch. Jedným z posledných spoločných projektov bol film Sweeney Tood: Diabolský holič z Fleet Street, za ktorý Depp získal Zlatý glóbus v kategórii Najlepší herec.


Johnny Depp bol trikrát nominovaný na Academy Award za najlepšieho herca v hlavnej úlohe, štyrikrát na Screen Actors Guild Awards (raz toto ocenenie vyhral za filmový hit Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly) a osemkrát na ocenenie Zlatý glóbus.

Ak chcete stretnúť naživo niektorú z vyššie uvedených hollywoodskych filmových hviezd, či hviezdy československého a európskeho filmu a vidieť nádejné filmové novinky, rozhodne navštívte Karlove Vary a Medzinárodný filmový festival v termíne od 20. do 28. augusta 2021.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Wikimedia, Film Servis Festival Karlovy Vary

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno