Intímna rodinná dráma Otec o neľahkom hľadaní cesty k našim najbližším, v ktorej nechýbajú dôsledne vystavané absurdné či komické situácie, zvíťazila v hlavnej súťaži i 54. MFF Karlovy Vary.

Krištáľový glóbus za najlepší film počas slávnostného galavečera prevzala bulharská dvojica režisérov –  Kristina Grozeva a Petar Valčanov, ktorí sú známi už vďaka filmom Lekcia a Sláva.


Pozrite si video zo slávnostného večera a rozhovory s víťazmi:

Zvláštnu cenu porota v zložení Štěpán Hulík, Annemarie Jacir, Sergej Loznica, Angeliki Papoulia a Charles Tesson udelila nemeckej dráme Lara. Precízne skomponovaná psychologická štúdia režiséra Jana-Ole Gerstera získala tiež cenu pre najlepšiu herečku, vďaka výkonu Corinny Harfouch v úlohe autoritatívnej matky. Nemecká hviezda už rovnakú cenú získala na karlovarskom festivale v roku 1988.

Nemecká dráma Lara získala dve ocenenia.

Najlepším hercom jury zvolila Milana Ondríka zo slovensko-českého filmu Marka Škopa Nech je svetlo o gastarbeitrovi, ktorý se na Vianoce vráti domov a zistí, že jeho syn je členom polovojenskej mládežníckej skupiny a zaplietol sa do udalosti, ktorá otriasla miestnou komunitou. Nová snímka Marka Škopa, ktorá bola v Karlových Varoch uvedená vo svetovej premiére, získala aj ďalšiu cenu: ZVLÁŠTNE UZNANIE, ktoré udelila ekumenická porota.

Milan Ondrík získal cenu za Najlepší mužský herecký výkon v snímke Marka Škopa Nech je svetlo.

Najlepším režisérom bol vyhlásený Belgičan Tim Mielants vďaka svojej tragikomédie z nudistického kempu Patrick.

Hlavná porota tiež udelila dve Zvláštne uznania. Jedno španielskej snímke  Srpnová madona, druhé nádejnej herečke  Antonii Giesen za úlohu vo filme Muž budúcnosti.

Víťazom súťaže Na východ od Západu se stal napínavý celovečerný debut ruského bývalého tanečníka Borisa Akopova Býk.

Ukrajinské obrazovo nápadité road movie o nahrávačovi zvukov Moje tiché myšlienky získala Zvláštnu cenu poroty.

Ukrajinský film Moje tiché myšlienky získal Zvláštne uznanie poroty.

Esejistický portrét Ksenie Okhapkiny Nesmrteľní, ktorý približuje pevným poriadkom určovaný život v ruskom industriálnom malomeste, zvíťazil v Súťaži dokumentov. Zvláštnu cenu poroty získal film Konfuciánsky sen, o príbehu čínskej matky hľadajúcu správny kľúč k alternatívnej výchove svojho syna. Diváckou cenu denníku Právo získal dokument, portrét Jiří Suchý – Lehce s životem se prát od Olgy Sommerovej.

Čestné ceny, Krištáľový glóbus za mimoriadny prínos svetovej kinematografii, si tohto roku prevzali dve americké herečky. Julianne Moore na slávnostnom otvorení  a Patricia Clarkson na slávnostnom ukončení.Získala som nádhernú cenu. Karlovy Vary dodali energiu mojej duši, nechcem odísť domov, chcela by som len poslať pre svojho psa a ostať tu,“ pochválila festival herečka a pokračovala: „Verím, že keď dostanete cenu, nedostávate ju nikdy sami. Za mnou stoja skvelí umelci, s ktorými som mala tú česť spolupracovať. Aj tu som sa stretla s úžasnými ľuďmi. Dúfam, že sa ešte uvidíme.“

Cenu prezidenta MFF KV za prínos českej kinematografii Jiří Bartoška odovzdal kameramanovi Vladimírovi Smutnému. „Kameraman patrí za kameru, pred plátno patrí výnimočne, som rád, že pán Jiří Bartoška mi túto výnimočnosť umožnil a že mám túto cenu, ktorú nie je ľahké pre kameramana získať. Ja si tú cenu vážim a ona váži tiež,“ ďakoval Smutný.

V nedeľu 7. júla sa budú konať mimoriadne projekcie troch ocenených filmov 54. ročníka MFF Karlovy Vary.

O 10h premietnu tragikomédiu z nudistického kempu Patrick ocenenú za réžiu.

O 13h premietnu drámu Lara ocenenú za herecký výkon Corinny Harfouch a Zvláštnou cenou poroty.

O 16h premietnu slovensko-českú drámu Nech je svetlo s oceneným výkonom herca Milana Ondríka a Zvláštnou cenou ekumenickej poroty.

TS: FILM SERVICE KARLOVY VARY – upravená a doplnená redakciou mojakultura.sk

Zdroj foto a video: FILM SERVICE KARLOVY VARY


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno