Naša redakcia pre Vás pripravila výber kultúrnych podujatí, ktoré sa uskutočnia cez víkend 9. a 10. marca 2019. Samozrejme, okrem bratislavských akcií nechýbajú ani tipy na rôzne podujatia v iných mestách Slovenska. Veríme, že si niečo vyberiete podľa vášho gusta.


Slovenská národná galéria: od 8. marca 2019 je tu pre milovníkov výtvarného umenia výstava Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860 – 1890. Ide o jeden z prvých pokusov zamerať sa na tvorbu osobností výtvarnej scény, ktoré sa pohybovali medzi dunajskou monarchiou a súdobými centrami výtvarného umenia. Kurátorka výstavy: Katarína Beňová.

Divadlo v podpalubí: Magický dom madam Dragany, v nedeľu 10. marca 2019: čas: 15:30. Rodinná groteska – klauniáda s prvkami i comedy del arte, o tom, že láska je silnejšia ako peniaze. So živou hudbou, teda s pieňami z autorskej dielne Sisy Michalidesovej. Ďalšie rodinné predstavenie pre malých aj veľkých z produkcie Divadla Úsmev, ktoré je autorom úspešných predstavení Veľkí herci malým deťom, Klauni v pekle, Haló mimozenšťan.


Divadlo v podpalubí:Pre dospelých uvádza Divadlo v podpalubí živý bluesový večer s výbornými muzikantmi, v priestore lodného baru. Hrajú: (Sitra Achra): Boboš Procházka, Ajdži Szabó, Pišta Lengyel, Martin Zajko a Martin Gašpar. Ide o ďalší skvelý koncert z cyklu „Blues na Lodi“. Príďte sa hudobne zabaviť a stráviť príjemný večer v priestoroch lodného baru lode s výhľadom na Dunaj. Bluesový večer sa uskutoční v nedeľu 10. marca o 19:00.


Divadlo: Ťapákovci. „Vstávaj, ideme spať!“ – nezabudnuteľná a taká charakteristická veta z tragikomického príbehu slovenskej rodiny Ťapákovcov zo začiatku 20.storočia. Svojim lenivým, ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania nám Ťapákovci ukazujú, že za vyše sto rokov sa toho vlastne až tak veľa nezmenilo. Naša spoločnosť síce technologicky postupuje míľovými krokmi vpred, ale pohľad na svet, prístup k riešeniu životne dôležitých problémov a vzorce ľudského správania zostávajú v mnohom stále rovnaké. Ťapákovci patria k vrcholným dielam slovenskej dramatickej tvorby, v ktorom nám štipľavým a zatuchnutým humorom Timrava rozpráva o živote v jednej dedinskej izbe. Autor: Božena Slančíková Timrava, scenár: Ondrej Šulaj. Nedeľa 10. marca 2019 v Dome kultúry v Rimavskej Sobote o 19:00.

Muzikál: KUBO československý muzikál. Živé, energické a zábavné predstavenie! Tak bude vyzerá nový muzikál Kubo v modernej a divácky príťažlivej podobe! Réžia nového muzikálu – Ivan Blahút. Originálne piesne zložila skvelá Sima Martausová ako muzikálový debut, folklórnu fashion show predstaví Adriena Adamíková. Bravúrne herecké a tanečné výkony, folklór fashion show, fúzia moderného tanca a folklóru! Mestské divadlo Rožňava, nedeľa 10. marca o 19:00.

Film: Bécassine! V rámci festivalu Crème de la Crème nevynechajte túto dobrodružnú komédiu. Bécassine sa narodí na skromnej bretónskej farme v deň, keď ponad dedinu prelietajú sluky. Svoju detskú naivnosť si zachová nedotknutú aj v dospelosti. Sníva o odchode do Paríža, no stretnutie s Loulotte, malým dievčatkom, ktoré si adoptuje markíza de Grand-Air, obráti jej život naruby. Premietanie sobota: 09.03.2019, Kino Lumière o 18:00, nedeľa: Kino Film Europe o 16:30, Kino Mladosť o 18:15, Kino Lumière o 18:30.

TOP filmová víkendová premiéra: Oscarmi ovenčená snímka Zelená kniha – v origináli Green Book je inšpirovaná skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Film premietajú v sobotu aj v nedeľu (9. a 10. marca 2019) vo všetkých multiplexoch, vrátane kín Mladosť, Lumière a SĽUK.

Hudba: Špeciálny koncert v Trenčíne: Na jeseň to bolo presne 10 rokov, čo vyšiel kapele Nocadeň dnes už kultový album Ikony. Návrat k tomuto albumu, v kombinácii s najväčšími hitmi tejto formácie, zažili diváci na októbrových koncertoch s názvom Jeseň 2018. Ohlasy fanúšikov primäli partiu okolo bratov Kopinovcov, zopakovať si tento koncertný špeciál aj v Trenčíne, kam sa kapela vracia takmer po dvoch rokoch. Sobota, 9. marca, Piano Club Trenčín o 20:00.

Hudba: Gypsy Jazz SK je nový projekt slovenských hudobníkov zoskupených okolo multižánrového huslistu Jána Berkyho Mrenicu, ktorý sa muzikantsky v novom štýle prezentuje hudbou, inšpirovanou v noblesnom štýle ala Django Reinhart. V interpretáciách však neostáva len pri gypsy jazze, ale spája rôzne štýly rómskej hudby z celého sveta a tak projekt získava na hudobnej farebnosti a dynamike. Gypsy Jazz SK ponúka výnimočných, renomovaných muzikantov zaangažovaných aj autorsky do projektu. Hudobné obsadenie: Ján Berky Mrenica – husle, Michal Bugala– gitara, Marco Pillo – gitara, cimbal, spev, Peter Koza– viola, gitara, spev, Janczi Rigo– kantrabas. Klub Blue Note – Nové mesto nad Váhom, 9. marca 2019 o 20:00.

Hudba: 14. benefičný koncert Usmej sa na mňa je príležitosťou pre sluchovo, zrakovo, mentálne a telesne hendikepované deti. Vystúpia profesionálni umelci Peter Paul Pačút, acapella Pro Vocals s nevidiacim Marcom Orosom, tanečná skupina Partia a „výnimočné“ deti. Programom bude sprevádzať Ján Žgravčák a sluchovo hendikepovaná Monika Ruščáková. Celý výťažok je určený na organizovanie špeciálneho letného tábora pre hendikepované deti. Historická radnica Košice – nedeľa 10. marca o 17:00.

Hudba: Sirenia. Pôvodne nórska goticko metalová Sirenia vystúpi prvý krát na Slovensku! Skupinu založil v roku 2001 spevák, gitarista a skladateľ Morten Veland, známy z iného úspešného projektu Tristania. Mortenov vplyv je v hudbe Sirenie citeľný najmä v jej začiatkoch, keď v prvých nahrávkach boli počuteľné mnohé odkazy na staršie nahrávky Tristanie. Na speváckom poste Sirenie sa vystriedalo niekoľko speváčok a postupne sa z kapely stala európska kapela. Randal Club Bratislava – nedeľa 10.3. 2019 o 19:00

Klasická hudba: Musica Cameralis 19. Štyri komorné koncerty s rôznymi témami s Musicou Aeternou v Pálffyho paláci. Sobota 9.3.2019 o 17:00.

Festival Cestou necestou: Prvýkrát program v 3 sálach. Cestovateľský festival Cestou necestou s viac ako 50 inšpirujúcimi prezentáciami po 13. krát v Bratislave. Inšpirujte sa, spoznajte nepoznané a cestujte. Čaká vás viac prednášok a počas celého víkendu od 8. do 10. marca 2019 v Dome kultúry Ružinov pestrý program.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno