Súčasťou 8. ročníka seminára Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení (KADU), ktorý sa uskutoční v dátumoch 24. a 25. november v hybridnej forme prostredníctvom online platforiem Kino Doma, Facebook live a v kinosále K2 Kina Lumière, bude aj doteraz na Slovensku neuvedený a ojedinelý dokumentárny film performerky Mariny Abramović The Artist is Present.

Dielo režiséra Mattewa Askersa zachytáva prípravu Mariny Abramović na celoživotnú výstavu v MoME v New Yorku. Abramović známa aj ako „stará mama performance art“ patrí medzi najvýznamnejších svetových umelcov na poli performance art a body art. Rodáčka z Belehradu využíva svoje telo nielen ako umelecký subjekt, ale aj ako nosný prvok myšlienky svojich predstavení.


Biografická snímka zaznamenáva poslednú výstavu tejto významnej predstaviteľky performance. Počas tejto výstavy niekoľko ňou osobne vybraných umelcov odohralo jej najvýznamnejšie happeningy, pričom ona sama si pripravila úplne novú performance, počas ktorej sa svojmu publiku len pozerá uprene do očí. Dokument predstavuje sugestívny portrét výnimočnej radikálnej umelkyne, ktorá nehybne sedí viac ako 736 hodín v átriu múzea.  Dokument získal Cenu divákov Panorama za najlepší dokument na filmovom festivale v Berlíne 2012. Premietanie prinesie portrét umelkyne a jej transformačný proces do rolí, ktoré dokážu doslova rozplakať človeka, očistiť ho či transformovať. 


Dokument bude možné sledovať 25.11. od 20:00 hod. prostredníctvom platformy KINO DOMA. Voľné vstupenky na predstavenie získate prostredníctvom odkazu na kino-lumiere.sk.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk 


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno