Vo štvrtok a piatok 6. a 7. júna 2024 sa budú konať záverečné koncerty cyklu DE pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Pred štvrtkovým koncertom vás Slovenská filharmónia pozýva na predkoncertné stretnutie, kde sa naladíte do hudobného diania večera v Koncertnej sieni. Rozhovor o programe koncertu vedie dramaturg Juraj Bubnáš, ktorý pútavé rozprávanie šéfdirigenta tlmočí do slovenského jazyka. Stretnutie sa začne o 18.15. Koncerty sa začnú o 19.00.

Popri našich telesách orchestri Slovenská filharmónia a Slovenskom filharmonickom zbore (zbormajster Jan Rozehnal) vystúpi na záverečnej dvojici aj jedinečné komorné zoskupenie Storioni trio, ktoré je na hudobnej scéne viac ako dve desaťročia. Tvoria ho dvaja bratia Wouter Vossen a Marc Vossen, ktorí spolu vystupujú od najútlejšieho detstva spolu s klaviristom Bartom van de Roerom.


Storioni Trio

Úvod koncertov bude patriť predohre Coriolan op. 62 Ludwiga van Beethovena, ktorú vystrieda skladateľov Koncert pre husle, violončelo, klavír a orchester C dur, op. 56 s výnimočnými sólistami, členmi Storioni tria. Na záver programu zaznie kantáta Žalm zeme podkarpatskej op. 12, ESD 65 pre miešaný zbor, tenor sólo a veľký orchester Eugena Suchoňa z roku 1938, kedy sa uskutočnila aj premiéra v Slovenskom národnom divadle pod taktovkou Karla Nedbala.


Peter Berger. Foto: Marek Olbrzymek

Skladateľa inšpirovali básne Jaroslava Zatloukala zo zbierky „Vítr z Polonin.“  Sólový part vokálno-inštrumentálneho diela zaznie tentokrát v interpretácii slovenského tenoristu Petra Bergera.


 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Titulná foto: Alexander Trizuljak

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno