Joaquin Phoenix Jokera nehral, na nakrúcaní sa ním priamo stal

Vynikajúce ohlasy zo svetových festivalov a nedočkavosť fanúšikov sprevádzajú blížiace sa uvedenie filmu Joker do kín. Už vo štvrtok 3. októbra prichádza do slovenských kín!


Už na budúci týždeň si budú môcť (nielen) komiksoví fanúšikovia a fanúšičky na plátnach vychutnať snímku o tom, ako sa z neúspešného zabávača stal obávaný zločinec. Hereckému predstaviteľovi hlavnej úlohy pripisujú vysoké šance na zisk Oscara, menej známe sú však skutočnosti, ako sa Joaquin Phoenix na svoju úlohu pripravoval.


Trojnásobný oscarovský nominant Phoenix (filmy Majster, Walk the Line, Gladiátor) musel okrem psychickej prípravy prejsť aj fyzickou zmenou. Odhodlal sa schudnúť 23,5 kg a vďaka spolupráci s odborníkmi sa mu to aj podarilo. Hoci herec robil všetko pre to, aby chudol čo najzdravšie, predstava o výsledku bola celkom opačná. „Chcel som, aby tá postava vyzerala hladno a nezdravo, ako podvyživený vlk,“ hovorí režisér Todd Phillips. A presne to sa Phoenixovi podarilo dosiahnuť. Počas chudnutia nejedol omnoho viac ako jedno jablko denne. „Mal som tiež šalát a varené zelené fazuľky,“ dodáva pobavene herec.


Phoenix zároveň priznáva, že nebolo jednoduché vždy porozumieť motívom postavy Arthura Flecka, ktorého premenu na obávaného Jokera film opisuje. Prinieslo to však aj nečakanú tvorivú slobodu. „Väčšinou býva frustrujúce, keď nerozumiete motívom postáv, ale v prípade tejto postavy to bolo oslobodzujúce, lebo som si uvedomil, že sa môžem uberať ľubovoľným smerom,“ hovorí a dodáva, že s režisérom mali zladené vízie a aj po skončení pracovného dňa si často hodiny telefonovali, aby si prešli scény, ktoré nakrútili, alebo ktoré majú nakrútiť. „Mal som pocit, že sme boli tak jednotní počas celého procesu, že ak by sa jeden z nás dostal do bodu, kedy by sa necítil inšpirovaný, verili sme, že nás ten druhý inšpiruje, čo bolo skutočne uspokojivé,“ hovorí Phoenix. Pedantná a detailná príprava na úlohu vo filme nie je ničím novým, čo sa herca týka. Od začiatkov hereckej kariéry je povestný tým, že už keď číta scenár, s postavou sa absolútne zžije. Známa je aj jeho (niekedy až prehnaná) sebakritika. Za všetko hovorí jeho výrok: „Nikdy si nemyslím, že som dobrý v tom, čo robím. Vždy ešte môžem byť lepší.“


Herecká kolegyňa Frances Conroy, ktorá stvárňuje Arthurovu matku, si spoluprácu so zanieteným hercom pochvaľuje, pretože posúva hranice svojho povolania. „Spoznala som Arthura, nie Joaquina. Je len tou postavou, necháva seba samého bokom a žije výhradne v realite danej scény,“ hovorí o nakrúcaní skúsená herečka.

Každopádne, skvelou správou je, že Phoenix nedodržiava svoje predsavzatia, pretože keď skončilo nakrúcanie filmu Walk the Line, razantne prehlásil, že s herectvom končí. A dôvod? Vraj mu práve táto profesia doposiaľ neumožnila otvoriť sa a stretnúť pravú lásku. Bolo to v roku 2005 a odvtedy sa tohto nápadu vzdal. A to hneď niekoľkokrát – našťastie pre jeho filmových fanúšikov.

Filmový príbeh jedného z najznámejších komiksových zloduchov a postáv vydavateľstva DC Comics prinesie distribučná spoločnosť Continental film do kín už 3. októbra 2019.

TS: Continental filmspráva bola doplnená redakciou mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno