V roku 2024 si svet pripomína 90. výročie narodenia amerického skladateľa Jamesa Tenneyho, jedného z najpoprednejších osobností experimentálnej tvorby 20. storočia.

EnsembleSpectrum, významný súbor súčasnej hudby na Slovensku, sa rozhodol osláviť jeho nedožitých 90. rokov profilovým koncertom, ktorý sa uskutoční 30.06.2024 o 19:00 hod. v kostole Klarisiek v Bratislave. Program s názvom James Tenney – Harmonic Spaces predstaví slovenskému publiku výber raritných komorných skladieb z tvorby Jamesa Tenneyho. Poslucháč bude môcť zažiť neobyčajnú zvukovú krásu experimentálneho umenia, ktoré nielenže ešte na Slovensku nezaznelo, ale je vzácne nájsť ho aj v zahraničných programoch.


James Tenney (1934-2006) bol významný americký skladateľ, hudobný teoretik a pedagóg. Jeho experimentálny postoj k súčasnej kompozícii mu zaručil, že sa stal súčasťou mnohých, svetovo významných, hudobných udalostí. Tenneyho práca často prekračovala tradičné hranice, využíval algoritmické metódy, psychoakustické fenomény či neštandardné, prirodzené ladenie, aby vytvoril nové, jedinečné hudobné zážitky.


EnsembleSpectrum, pod taktovkou umeleckého vedúceho Mateja Slobodu, svojim profilovým koncertom prinesie výber toho najlepšieho. Zaznejú diela pre komorný súbor, dva špeciálne naladené klavíry, ale aj gigantické 40 minútové trio pre violu, violončelo, kontrabas a tape delay. Súbor výberom skladieb predstaví zvukomalebnú krajinu Jamesa Tenneyho a jeho novátorské princípy komponovania.


Skladby v nádhernom prostredí kostola Klarisiek v Bratislave ponúknu publiku jedinečný zážitok hudobného jazyka, ktorý citlivo kombinuje technickú sofistikovanosť s estetickou priezračnosťou. Slovami Johna Cagea: „Mnohé dvere sú dnes otvorené (otvárajú sa podľa toho čomu venujeme pozornosť). Avšak, akonáhle sa pozrieme za seba, žiadnych stien alebo dverí niet. Prečo sme teda boli tak dlho zatvorení? Zvuky, ktoré počujeme sú hudba.“


Členovia EnsembleSpectrum vrátane dirigenta Mateja Slobodu ponúknu poslucháčom možnosť nájsť v súčasnej hudbe hlboký zmysel pre zvukovú krásu.

Program koncertu:

James Tenney – Harmonium #7

James Tenney – Chromatic Canon

James Tenney – Chorales for Harmonic Piano

James Tenney – Glissade pre violu, violončelo, kontrabas a tape delay

Účinkujúci:

EnsembleSpectrum

Matej Sloboda, umelecký vedúci

Vstupné voľné

 

Zdroj: redakciu informovala Veronika Zechelová

Fotografie: Martina Levásovská, Simona Babjaková, plagát: Marianna Lutková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno