Už po 18. raz pozýva Nadácia VÚB aktuálnu generáciu začínajúcich profesionálnych maliarov a maliarok zapojiť sa do súťaže Maľba. Jeden z najdlhšie fungujúcich programov podpory a zviditeľňovania mladých maliarskych talentov na Slovensku otvoril 1. apríla svoj nový ročník. Aktívne pôsobiaci umelci do 35 rokov, ktorí sa venujú výtvarnému médiu maľba, môžu prihlásiť svoje diela. V ďalších kolách spomedzi nich medzinárodná porota expertov zostaví dvadsiatku finalistov a na jeseň z nej určí troch víťazov. Tých Nadácia VÚB podporí v rozbehu kariéry sumou 20-tisíc eur a diela všetkých 20 finalistov ponúkne do pozornosti odbornej aj širokej verejnosti na už tradičnej výstave Maľba 2023.

Výtvarníci v počiatočných fázach umeleckej dráhy môžu opäť podrobiť svoju tvorbu hodnoteniu renomovaných európskych expertov na súčasnú maľbu a zabojovať o verejné uznanie a titul držiteľa prestížneho ocenenia „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov.“ Zámer tejto najvýraznejšej iniciatívy zameranej na hodnotenie a oceňovanie kvality výtvarnej tvorby ostáva už 18 rokov rovnaký – pomáhať samotným tvorcom, ale tiež dlhodobo ukazovať v danom období najaktuálnejšie mladé výtvarné umenie verejnosti.


Nina Gažovičová: Umelci často vidia a chápu veci skôr

Od svojho vzniku v roku 2006 udelila súťaž ocenenia už 44 maliarom a maliarkam a rozdelila im finančnú podporu v celkovej výške 340-tisíc eur. Najlepším maliarom minulého roka sa stal Ján Bátorek, ktorý získal so svojím obrazom „Sídliskový chlapec“ zaslúžené víťazstvo po tom, ako sa prebojoval medzi finalistov už aj v predošlých dvoch ročníkoch súťaže.


„Tesne pred víťazstvom v súťaži  Maľba sa mi podarilo vyhrať aj opencall do Studia PRÁM v Prahe a Schemnitz gallery v Banskej Štiavnici. Takže som celý čas pracoval na obrazoch pre tieto dve výstavy. Vnímam len to, že neustále maľujem. Myslím však, že vďaka cene Maľba budem môcť do budúcna vystavovať v galériách, v ktorých by som vystavovať chcel. Pomohlo mi to zviditeľniť sa na umeleckej scéne a zabezpečiť svoju rodinu v tejto dobe,“ hovorí víťaz súťaže Maľba 2022 Ján Bátorek a tohtoročným záujemcom odkazuje: „Maliari by mali myslieť hlavne na to, aby ostali sami sebou, nejaká taktika, ako sa dopracovať k oceneniu, asi nemá zmysel. Každý z nás je tak jedinečný a individuálny, a to je podstatou všetkého.“

Víťazi minulého ročníka: zľava: Martina Červenková (3. miesto), Andrej Viceník, vrchný riaditeľ úseku firemného bankovníctva VÚB, Ján Bátorek (1. miesto) a Samuel Kollárik (2. miesto)

Prihlasovanie je otvorené od 1. apríla do 10. júna


Podmienky prihlásenia týkajúce sa profilu daného záujemcu ako aj parametrov predkladaných diel, sú k dispozícii na stránke https://www.nadaciavub.sk/malba/. Registrácia prebieha cez tu dostupný online formulár od 1. apríla a uzávierka prihlášok je 10. júna 2023.  

Kľúčovým pilierom organizácie každého ročníka súťaže je medzinárodná porota. O nestranné a odborné hodnotenie prihlásených diel sa postarajú opäť renomovaní európski maliari, výtvarní teoretici, kurátori, galeristi a pedagógovia. Porota v priebehu leta zostaví z prihlášok shortlist 20 umelcov a v septembri rozhodne podľa fyzického posúdenia dodaných diel o troch víťazoch. Nadácia VÚB im udelí odmeny vo výške 3 500, 6 500 a 10 000 eur a zorganizuje verejnú výstavu v Galérii Nedbalka, na ktorú bude mať voľný vstup každý. Tá bude zároveň príležitosťou aj pre ostatných 17 finalistov.

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi

„Súťaž Maľba je už súčasťou identity Nadácie VÚB a sme hrdí, že tento rok svojím 18-tym ročníkom dosiahne  pomyselný vek dospelosti. Za obdobie svojej existencie podporila v rozlete mnohých výtvarníkov, ktorí dnes tvoria na európskej a svetovej úrovni a prezentujú naplno svoj jedinečný talent a slovenské umenie. Opäť pozývame maliarov mladej generácie, ktorí sú rozhodnutí nasledovať svoje vzory a sny, aby neváhali a ukázali svoj talent a tvorbu svetu,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

 

 Zdroj: Nadácia VÚB

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno