„Trúfalosť spojiť poéziu s hudbou, ktorá si myslím, ňou tak či tak je, ma sprevádza už niekoľko rokov. Krása týchto dvoch umeleckých oblastí mi pomáha udržať sa nad vodou nielen v súčasnosti, “ hovorí klavirista, skladateľ, aranžér a pedagóg František Báleš – autor projektu Básne múzické.


Na začiatku bola myšlienka zhudobniť poéziu významných slovenských a českých autorov pri príležitosti vzniku prvej Československej republiky.


Po uvedení projektu “Básne múzické“, ktorý v podobe malej koncertnej šnúry odznel v roku 2018 až 2019, prichádza klavirista František Báleš aj v tomto roku z ďalšími autorskými skladbami na texty významných básnikov.

So svojim ansámblom sa rozhodol osláviť poéziu Hviezdoslava, Smreka, Rúfusa, Kostru, Dilonga, Dianiškovej a ďalších. Aj keď sám autor projektu hovorí, že Hviezdoslav je hudbou ktorá nepotrebuje tóny, spojenie jeho poetického, z dnešného pohľadu zložitého jazyka s jazzovou hudbou je pre neho tou najväčšou výzvou. Niekoľko vybraných sonetov spojil s nepárnym metrom, farebnou harmóniou, rytmom, improvizáciami a slobodou, ktorú jazzový hudobný priestor ponúka.


Ako sám o sebe tvrdí, poézia ho obohacuje nielen ako čitateľa, ale je aj jeho inšpiráciou pri tvorbe vlastných textov, na ktoré príležitostne píše hudbu pre svoj ansámbel (Zvukozvyk, Bezočivá koleda, a ďalšie).

Schopnosť citlivo a s porozumením pracovať s poetickým textom, bohaté interpretačné skúsenosti v oblasti jazzovej hudby, sú kritériá autora pri výbere hudobníkov k spolupráci.

František Báleš ansámbel a v súčasnosti pracuje v obsadení:

František Báleš – klavír, autor hudby a aranžmánov

Matúš Uhliarik – spev

Vladimír Máčaj – kontrabas

Juraj Šušaník – bicie nástroje

Zdroj: tlačová správa

1 KOMENTÁR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno