Jarné Bratislavské Jazzové Dni

V roku 2019 budú výnimočne dvojdňové Jarné Bratislavské Jazzové Dni, oba koncerty budú v klube Ateliér Babylon. 15. apríla vystúpi hviezda aktuálneho londýnskeho jazzu Alfa Mist s kapelou, 25. apríla bude koncert hviezdneho basáka so svojou kapelou The Stanley Clarke Band.


Nový britský jazz je na raketovom vzostupe. Na jazzákoch sme už privítali pionierov novej vlny Portico Quartet a GoGo Penguin, na jarné vydanie nášho festivalu sme pozvali jednu z najoriginálnejších osobností scény, klaviristu Alfa Mist s kapelou, ktorí vystúpia 15. apríla 2019 v bratislavskom Ateliéri Babylon.


Alfa Mist je výnimočnou postavou súčasného londýnskeho jazzu. Mládenec z východného Londýna začínal ako hip-hopový a grime producent. Pri hľadaní inšpirácie narazil na nahrávky Milesa Davisa a Hansa Zimmera a zmenil smer: začal študovať hru na klavír, ponoril sa do jazzu. Jeho unikátny zvuk spája filmovo nadýchaný jazz s alternatívnym hip-hopom, soulom, a atmosférickou filmovou hudbou. Za svoje aktuálne vzory Alfa Mist označuje Roberta Glaspera, Avishai Cohena, a Herbieho Hancocka.


Debutové EP “Nocturne” nahral s medzitým slávnym Jordanom Rakeiom, s ďalšiou nahrávkou “Epoch” si urobil výlet do neo-soulových vôd. Jeho aktuálne dielo, album “Antiphon” kritici opísali ako modernú, komplexnú esenciu jazzu. Alfa Mist na ňom prináša neskutočné harmónie, unikátnu atmosféru, a svojský prístup ku groove. Dňa 26. apríla chystá Alfa Mist veľkú novinku na trh s názvom Structuralism, z ktorej už aj predstavil na ochutnávku niektoré skladby.Line up: Alfa Mist – klávesy, kapelník / Kaya Thomas-Dyke – basa, vokály / Jamie Leeming – gitara / John Woodham – trúbka / Peter Adam Hill – bicie

Predskokanmi budú Strapo & General Foxx & DJ Spinhandz.

Fanúšikovia sa už nevedia dočkať nového albumu, ale Alfa Mist pustil do obehu zatiaľ iba dve skladby. Započúvajte sa s nami do jednej z nich – Retainer:

25.4.2019, Ateliér Babylon Bratislava
The Stanley Clarke Band (USA)

Legendárny Stanley Clarke sa opäť objaví na Bratislavských Jazzových Dňoch.

Stanley Clarke je nepochybne jedným z najlepších hráčov na elektrickú a akustickú basu na celom svete. Okrem toho je však aj talentovaný umelec, skladateľ, aranžér, producent a filmový skladateľ.

Stanley Clarke bol prvou medzinárodnou megahviezdou jazzákov, na BJD hral v roku 1985. Po Bobby McFerrinovi je to jedným z najlegendárnejších koncertov na Jazzákoch, na ktorom pozval k sebe na pódium ešte vtedy mladého a talentovaného basgitaristu, Juraja Grigláka. Na Bratislavských Jazzových Dňoch potom hral aj v roku 2008, ako člen basového supertria S.M.W. (Stanley Clarke, Marcus Miller, Victor Wooten).

Predskokanom budú Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý, výrazné osobnosti mladej slovenskej hudobnej scény. V roku 2017 sa stali objavmi súťaže Nové tváre slovenského jazzu. V súčasnosti pripravujú album a za sebou majú úspešné koncertné turné nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v Európe. Nedávno ich hudobné vystúpenie zožalo veľký úspech aj pred parížskym publikom, na základe ktorého dostali ďalšie angažmán na francúzskej hudobnej scéne. No ani pred slovenským publikom však nie sú nováčikmi, so svojimi projektami vystupovali ako predkapela Candy Dulfer alebo Naturally 7.

Ich vystúpenia sú charakteristické originálnym prevedením vlastných skladieb ale aj spracovaním pôvodných piesní obľúbených interpretov ako napríklad Jazzmeia Horn, Gretchen Parlato, Aaron Taylor a iní.

Zdroj foto: BJD, stanleyclarke.com, alfamist.bandcamp.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno