Už 26. októbra o 19:00 zaznie prvý zo štyroch komorných koncertov jesenného cyklu Múzea Jána Cikkera vo Fialkovom údolí 2. Nosnou myšlienkou tohtoročnej série koncertov je Ján Cikker v premenách času a žánrov. Usporiadatelia inšpirovali umelcov k novým prístupom uchopenia diela tohto geniálneho skladateľa tak, aby vytvorili transkripcie jeho diel pre nové nástrojové kombinácie. Múzeum i Nadácia Jana Cikkera majú na túto aktivitu plné oprávnenie, keďže podľa závetu skladateľovej manželky sú dedičmi autorských práv. A tak v atraktívnom prostredí krásnej Cikkerovskej rezidencie so vzácnym historickým nábytkom na prvom koncerte (26.10.) zaznejú Cikkerove fúgy v úprave pre 4 saxofóny!

Zasvätene ich budú interpretovať členovia Pressburg Saxophone Quartet. O transkripciu sa postaral skvelý klavírny virtuóz a dnes už aj vynikajúci saxofonista Ladislav Fančovič, ktorý je členom tohto zoskupenia. Ten realizoval aj úpravu diel Bacha či skladby Musica Slovaca Cikkerovho žiaka Ilju Zeljenku.


Samozrejme popri týchto odznejú aj originálne diela saxofónovej literatúry. Jedným z cieľov múzea inadácie je šíriť umelecký odkaz Cikkerovho diela aj medzi najmladšou generáciou. A tak popri koncertoch, určených pre deti a mládež, či dokonca špeciálnej sérii vystúpení pre slabozraké a nevidomé deti, ktoré naša inštitúcia viackrát organizovala, na pôde nášho múzea už odzneli aj desiatky koncertov žiakov bratislavských ZUŠ, pri ktorých deti neraz interpretovali aj Cikkerove skladby. A po výbornej skúsenosti spolupráce s brnenskou JAMU spred niekoľkých rokov, kedy múzeum iniciovalo naštudovanie Cikkerových skladieb študentmi tejto inštitúcie a tí sa potom predstavili u nás v rámci svojho recitálu, pokračujeme v takejto aktivite.


Jej výsledkom bude koncert žiakov a pedagógov Konzervatória v Bratislave (30. 11.), kde popri Cikkerovom diele samozrejme tiež zaznejú aj skvosty svetovej literatúry. S potešením sme privítali iniciatívu poprednej slovenskej harfistky Kataríny Turnerovej na úpravu 10 uspávaniek Jána Cikkera pre spev a harfu. Pôvodne bolo toto dielo určené ženskému hlasu v sprievode komorného orchestra. Intímny zvuk harfy dá Uspávankám nový pôvab a ten umocní prekrásny hlas našej opernej hviezdy Terézie Kružliakovej.


Večer (14. 12.) bude unikátny aj tým, ze poslucháči si budú môcť vychutnať aj ďalšie podobné diela tohto nezvyčajného dua. Rok 2022 je 111. výročím narodenia Jana Cikkera a 33. výročím jeho skonu. Bude to práve 21. decembra, kedy zaznie aj záverečný koncert nášho cyklu – tento raz literárno – hudobný. O umelecké slovo sa postará Božidara Turzonovová a vokálnu zložku bude reprezentovať Danubius Octet Singers pod vedením dirigenta Daniela Simandla. Koncert bude ouvertúrou k vianočným sviatkom, keďže jeho dramaturgia nesie názov Slovenské Vianoce. Je už 17-ročnou tradíciou, ze po každom z koncertov sa publikum pri čaši vína môže stretnúť a porozprávať s účinkujúcimi umelcami. Po záverečnom vianočnom koncerte pri Cikkerovskom krbe sa bude podávať čaša vína vareného. V úlohe hostiteľa bude už tradične koncerty šarmantne moderovať Prof. Peter Michalica, predseda správnej rady Nadácie Jána Cikkera.


Zdroj: TS Múzeum Jána Cikkera – I. Michalicová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno