Slovenský režisér, scenárista a animátor Jakub Kroner sa narodil 2. júla 1987 v Bratislave. Sám tvrdí, že s filmovým nakrúcaním prichádzal do kontaktu už ako dieťa, keď ho otec Ján Kroner ml. vodil so sebou do práce.

Jakub mal umelecké vlohy už v mladom veku, kedy sa prejavil jeho talent pre kreslenie a záujem o komiksy. Režisér hovorí, že ho v detstve najviac ovplyvnil animovaný film Leví kráľ (1994) a americký satirický seriál Mestečko South Park (1997). Po skončení základnej školy sa rozhodol študovať animáciu na Súkromnej škole umeleckého priemyslu animovanej tvorby v Petržalke odkiaľ sa dostal na Ateliér animovanej tvorby FTF VŠMU v Bratislave. 


V roku 2006 vznikol jeho prvý krátkometrážny animovaný film Čo nás spája. Následne vytvoril aj študentský krátky film Hvezdár (2010). Ešte predtým však ako študent pracoval na hranej snímke Bratislavafilm (2009), z ktorej sa napokon stal dlhometrážny film distribuovaný v kinách, kde ho videlo 60 tisíc divákov. O dva roky tento úspech prekonala snímka Lóve (2011) o kamarátoch zo sídliska Maťovi a Tomášovi, ktorí sa živia kradnutím áut. Ďalší film s podobnou gangsterskou tematikou ako ten predošlý si nenechalo ujsť 113 tisíc divákov a stal sa z neho najnavštevovanejší slovenský titul tej doby. 


Súčasne v roku 2011 pracoval Jakub Kroner aj na animovanom seriáli Lokal TV určenom dospelému divákovi. Seriál s dávkou irónie parodoval slovenský šoubiznis a vyústil až do dlhometrážneho formátu v roku 2015, kedy vznikol film Lokalfilmis


Autor zostal ešte niekoľko rokov pri seriálovej tvorbe a v roku 2018 spolu so svojou mamou Adrianou Kronerovou priniesli romantický seriál Milenky, kde obsadili štvoricu populárnych slovenských herečiek Antóniu Liškovú, Gabrielu Marcinkovú, Zuzanu Norisovú a Táňu Pauhofovú. 


Nasledovali podobne ladené celovečerné snímky Šťastný nový rok (2019) a Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021). V roku 2023 si režisér vyskúšal aj prácu na žánri fantasy v minisérii Vedma

V súčasnosti Jakub Kroner pripravuje dva dlhometrážne filmy. Životopisný triler MIKI, ktorý bude mať premiéru 15. augusta 2024, je príbehom inšpirovaným skutočnými udalosťami zo slovenského podsvetia 90. rokov a životom jednej z najznámejších tvárí tohto obdobia, Mikuláša Černáka. Film má zachytiť atmosféru doby a jej dopad na spoločnosť a sprostredkovať ju najmä tým divákom, ktorí si túto etapu slovenskej histórie nepamätajú. 

Jakub Kroner tiež pripravuje pokračovanie svojho úspešného filmu Lóve s názvom Lóve 2, s ktorým by sa mali vrátiť aj pôvodní hereckí predstavitelia Michal Nemtuda, Kristína Svarinská a Jakub Gogál. Zahrať by si v ňom mal aj Vladimír Furdík, ktorý je známy svojim účinkovaním vo svetovo úspešnom seriáli Hry o tróny (2011). Spracoval Matúš Trišč

Foto: Joseph Marčinský/PubRes

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno