Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND  je tradične na záver akademického roka a divadelnej sezóny vyvrcholením inšpirujúcej spolupráce dvoch inštitúcií. Tento rok  sa z katedry tanečnej tvorby predstaví  diplomovou prácou Adrian Ducin, bakalárskou prácou Hana Vidová a v rámci programu aj autori dvoch duet, bývalí absolventi VŠMU pôsobiaci v Balete SND Reona Sato a Igor Holováč.

Autorkou prvej choreografie pod názvom tRi je Hana Vidová, ktorá vyjadruje tancom svoje pocity:  


„Rezignácia. Razancia. Rezistencia. Buď sexy! Hanbi sa! Buď šťastná! Nevytŕčaj z davu! Buď hravá! Buď viac ženská! Buď sebavedomá! Buď nahnevaná! Buď bláznivá! Buď!“


Adrian Ducin, sólista Baletu SND, je tiež študentom na  Katedre tanečnej tvorby Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU. Dve choreografie tohto večera sú jeho diplomovou prácou. Impulzom na choreografie MAREBOLERO sa stala hudba francúzskeho impresionistu Mauricea Ravela. Jeho virtuózny Klavírny koncert G Dur, ktorý už na svojej premiére v roku 1932 upútal a vzbudil senzáciu, a elektrizujúce efektné Bolero.  V tanečnom obraze na hudbu klavírneho koncertu je v centre pozornosti mladý muž, ktorý je, balansujúc medzi realitou a snom, vťahovaný do paralelného sveta rovnako krásneho ako aj nebezpečného. Ravelova impresionistická hudba poskytuje priestor na tanečnú obrazotvornosť, do ktorej sa vkráda žena a tri alter ega protagonistu. Choreografia má názov MARE.


Adrian Ducin: Ravel ma fascinoval a videl som v ňom možnosti krásnej choreografie


Nástojčivú, fascinujúcu hudbu BOLERA stvárňuje Adrian Ducin zdanlivo abstraktne reflektujúc vo svojej choreografii aktuálnu situáciu. V rytmickej melódii rozvíja tému obmedzení: obmedzenia v pohybe, v priestore, v komunikácii, vo vzťahu k sebe či ostatným.  S rastúcim napätím v hudbe akoby sa rozširovali možnosti perspektívy „života bez obmedzení“.


Autormi dvoch duet sú absolventi VŠMU pôsobiaci v Balete SND Reona Sato a Igor Holováč.

Sólistka Baletu SND Reona Sato absolvovala pred niekoľkými rokmi na VŠMU choreografiu baletu a svojou tvorbou sa už predstavila nielen na scéne SND. Tentoraz balet na hudbu Ryuichi Sakamoto nazvala A USELESS MATTER. Súčasná doba nám dáva až príliš veľa príležitosti rozmýšľať o hodnotách – jednotlivca, ľudstva a aj umenia… Choreografka Reona Sato sa v emotívnom duete snaží nájsť odpovede na existenčné otázky.

Meno Igora Holováča je  milovníkom tanečného umenia dobre známe. Skvelý bývalý sólista Baletu SND inklinuje už dlhé roky aj k choreografii. Láska je tým, čo nám aj v hektike života prináša do duše pokoj – to je téma jeho tanečného zamyslenia sa pod názvom QUIET IN MY SOUL na hudbu Lajkóa Félixa.

Večer Baletu SND a študentov: nezabudnuteľný, originálny a dôstojný


Príďte do novej budovy SND a nechajte sa unášať krásou fantázie a obrazotvornosti.

Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND je na programe v utorok 29. júna 2021 o 19.00 hod. v novej budove SND.

Program:

tRi

Hudba Ibu Selva, Plastikman, Richie Hawtin, Moses Sumney, Nils Frahm, Woodkid
Choreografia Hana Vidová
Kostýmy Hana Vidová, Miroslava Porubänová, Denisa Šeďová, Dominika Rjapošová
Svetelný dizajn Michaela Pavelková, Boris Adamčík
Interpretácia Denisa Šeďová, Dominika Rjapošová, Mária Viteková, Marta Blašková, Stela Bocáková, Viktória Malá

QUIET IN MY SOUL

Hudba Lajkó Félix
Choreografia Igor Holováč
Interpretácia Maho Miyagawa, Seiru Nagahori

MARE 

Hudba Maurice Ravel (Klavírny koncert G Dur)
Choreografia Adrian Ducin
Interpretácia Ema Dobešová, Kristian Achberger, Jean-Michel Reuter, Gerardo Ganzales Villaverde, Emanuele Ferrentino, Filip Manca

A USELESS MATTER

Hudba Ryuichi Sakamoto (skladba Intermezzo zo štúdiového albumu BTTB)
Choreografia Reona Sato
Interpreti Reona Sato, Damani Campbel Williams

BOLERO

Hudba Maurice Ravel
Choreografia Adrian Ducin
Interpretácia Ana Carolina Pita de Carvalho, Daniela Danihelová, Juliana Ondrášiková, Veronika Yungová, Adrián Szelle, Seiru Nagahori, Matheus Segrini Rocon, Thiago Neves

Zdroj: TS SND
Zdroj foto:
archív SND, Juraj Žilinčár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno