Divadelná inscenácia Umenie padať oceňovanej švédskej autorky Sary Stridsberg prichádza do Bratislavy. Vďaka projektu KADU (Kabinet audiovizuálnych divadelných umení) a internetovej poradne IPčko budú predstavenia spojené s odbornými diskusiami na rôzne témy z oblasti psychického zdravia, komunikácie v rodine či hľadania vlastnej identity.

Edith Ewing Bouvier Beale a jej dcéra Edith Bouvier Beale žijú spolu v honosnom sídle Grey Gardens na pobreží East Hamptonu v štáte New York. Život Veľkej a Malej Edie však zďaleka nie je tak idylický, ako by sa mohlo zdať na prvé počutie. Ich dom už roky chátra. Ženy žijú v absolútnej izolácii od spoločnosti a jediné živé bytosti, s ktorými prichádzajú do kontaktu, sú mačky a iné zvieratá, ktoré sa zabývali v kedysi nádhernom, teraz špinavom a zanedbanom dome. V minulosti patrili tieto ženy do najvyššej spoločenskej vrstvy, navštevovali najlepšie školy a mali pred sebou aj sľubnú umeleckú kariéru. Problémy v rodine však zapríčinili postupný úpadok ich životnej aj spoločenskej úrovne.
Veľkú a Malú Edie, blízke príbuzné Jackie Kennedyovej, v 70. rokoch minulého storočia objavili filmári Albert Maysles a David Maysles a nakrútili o dvojici úspešný dokument Grey Gardens, vďaka ktorému matka s dcérou znova upútali pozornosť spoločnosti. Divadelné predstavenie Umenie padať (2015) švédskej autorky Sary Stridsberg je inšpirované práve touto dokumentárnou snímkou z roku 1975 a tiež hraným celovečerným filmom Grey Gardens (2009) v hlavnej úlohe s Drew Barrymore a Jessicou Lange.

O prvé slovenské uvedenie tejto inscenácie sa postaral režisér Jakub Nvota. Úloh Malej a Veľkej Edie sa zhostili slovenské herečky Marta Kondrla a Anna Šišková. Herecké obsadenie uzatvárajú Soňa Norisová/Lucia Siposová a Kamil Mikulčík.
Nvotova Inscenácia sa vyznačuje nemalou dávkou satirického humoru, ktorý zmierňuje tragický obraz života na samom okraji spoločnosti. Malá Edie sa v podaní Marty Kondrly utápa v spomienkach, ale aj nereálnych predstavách o blízkej budúcnosti, ktoré by si mohla naplniť, keby v sebe našla dostatok odvahy a odhodlania odpútať sa od svojej matky. Tá ju namiesto podpory častuje cynickými poznámkami a každý pokus svojej dcéry o vzdor zaženie spŕškou negativizmu. Zdá sa, že vymaniť sa z osídiel matky a špinavého práchnivého domu je pre Malú Edie nemožné.
V spolupráci s internetovou poradňou IPčko tvorcovia inscenácie spolu s odborníkmi na duševné zdravie a divákmi po každom predstavení diskutujú o téme problematických rodinných vzťahov a komunikácie, ktoré dnes trápia mladých aj dospelých. Cieľom projektu je zvýšenie povedomia o dostupnosti psychologickej pomoci, ktorú poskytuje napríklad aj občianske združenie IPčko.

V rozhovore pre náš portál nám herečka Marta Kondrla, predstaviteľka Malej Edie, povedala viac o predstavení Umenie padať aj o projekte Spýtaj sa psychológa.
Autorka hry Sara Stridsberg sa vo svojich dielach venuje ženám, ktoré sú určitým spôsobom neslávne známe. To možno trochu popiera typické predstavy o ženských vzoroch. Čo podľa vás robí z matky a dcéry v tejto hre hrdinky? Prečo sú podľa vás hrdinkami a prečo by sme o nich mali vedieť?
Z môjho pohľadu ide o protagonistky – antihrdinky. Sú zaujímavé tým, že ide o skrachované umelkyne, ktoré žijú vo svojich vlastných svetoch, majú veľmi špecifické charaktery, návyky i humor. A čo je skutočne najzaujímavejšie, ide o skutočné ženy, ktoré sa v 70. rokoch stali fenoménom. Svet sa vďaka dokumentárnemu filmu dozvedel o týchto príbuzných Jackie Kennedyovej. Boli to ženy, ktoré túžili po sláve, po úspechu a podarilo sa im to dosiahnuť na sklonku ich života. Taký je vonkajší obraz. Vo vnútri je to komplikovaný vzťah matky a dcéry, v ktorom pretrváva určitá neschopnosť odpútať sa a prevziať zodpovednosť za samé seba. Jednou z najsilnejších tém v hre je: “dať si šancu splniť si sen,” hoci aj keď sa zdá, že je už neskoro.
Doviedlo vás toto uvedomenie si vzťahovej roviny hry k iniciatíve Spýtaj sa psychológa? Aký mal projekt v spolupráci s IPčkom ohlas u publika?
Tento nápad sme mali od začiatku. Keďže naše občianske združenie KADU sa venuje edukácii a zároveň produkcii divadelných predstavení, táto fúzia vzdelávania a umenia funguje od prvopočiatkov. V tomto prípade sa v diskusiách venujeme duševnému zdraviu, pretože to u nás nie je považované za rovnocenné s tým fyzickým a rovnako je to aj vo svete. Štatistiky v riešení psychických problémov sú hrôzostrašné, vzhľadom na ten všeobecný tlak na výkon a pocit osamelosti, ktorý ľudia pociťujú aj kvôli technologizácii sveta a sociálnym sieťam. Takisto majú ľudia často pocit zlyhania či neúspešného zaradenia sa do spoločnosti. Toto sú problémy, s ktorými sa ľudia najčastejšie obracajú na IPčko a presne tieto témy sú obsiahnuté aj v hre Umenie padať.
Prečo myslíte, že ľudia svoje problémy neriešia?
Z nejakého dôvodu sa boja. Prípadne nevedia, že existuje napr. IPčko – internetová poradňa, a že nájsť pomoc je jednoduché a bezplatné. Pritom práve táto poradňa neraz pomôže ľuďom prekonať tie najhoršie obdobia a ďalej ich nasmerovať k riešeniam. Som prekvapená, koľko ľudí o nich nevie. Nie je to niečo nedostupné. Preto o tom hovoríme aj v diskusiách po predstavení. Buď sú určené pre mladistvých alebo dospelých. Zatiaľ čo mladších trápia problémy, o ktorých som už hovorila, ich rodičov zasa trápi veľký generačný rozdiel a nepochopenie, ktoré vzniká medzi nimi a ich deťmi.
V čom im odborníci radia?
Veľmi často riešime spôsob ako komunikovať v rodine, ako sa zblížiť s rodičmi, ktorí uprednostňujú partnera alebo súrodenca. Nehovorím, že počas jednej diskusie vyriešime vážne rodinné problémy, ale aspoň niekomu pomôžeme odľahčiť situáciu doma a nasmerujeme ho v hľadaní ďalších riešení. Práve tieto dve hrdinky, Veľká a Malá Edie sú príkladom komplikovaného vzťahu a neschopnosti vymaniť sa z neho…
Program predstavení v Bratislave:
17. novembra a 18. decembra – Divadlo Astorka Korzo´90
Matúš Trišč
Zdroj foto: Šimon Lupták