Svet kultúry a umenia sa na Slovensku v ostatných mesiacoch ocitol v absurdných súvislostiach. Snáď nikdy predtým sa, paradoxne, o kultúre a umení toľko nediskutovalo na rôznych fórach a v rôznych rovinách aj na sociálnych sieťach.

Veľakrát bolo formulované, že kultúru netvoria „len“ zriaďované organizácie, ale formuje ju vo veľkej miere nezriaďovaná kultúra, naviac  v „kurióznych“ podmienkach. V celom spektre kultúrnych aktivít tohto typu už niekoľko rokov sympaticky funguje O.Z. TangoVida, ktoré prináša do nášho mesta už po piatykrát Bratislavský tango festival. Atraktívne podujatie, ktoré na jeseň priťahuje ako magnet do Bratislavy tanečníkov tanga argentino z celého sveta.


Je to jeden zo spôsobov, ktorým umenie a kultúra svojou kvalitou a popularitou propaguje Slovensko v zahraničí, generuje slovenských tanečníkov argentínskeho tanga a spája ľudí rôznych národností do jednej rondy na parkete. Napriek nie až tak dlhej histórii (v komparácii s inými festivalmi, ako sú Bratislavské hudobné slávnosti, Bienále ilustrácií Bratislava, Bienále animácie Bratislava, Bratislava v Pohybe, Biela noc…) v septembrových dňoch v rámci svojho žánru a organizačným nastavením, konkuruje ďalším medzinárodným festivalom v Bratislave. Oproti spomenutým podujatiam s kreditom profesionálneho umenia, (ktoré sú vo väčšine prípadov hradené zo štátneho rozpočtu), BTF má status dobrovoľnej iniciatívy, ktorá však každý rok „vcucne“ do útrob historických priestorov  mesta celý arzenál profesionálnych tanečníkov argentínskeho tanga z mnohých krajín, ktorí odprezentujú na parkete svoje vysoko vyprofilované tanečné umenie. Bez štátneho rozpočtu, s vlastným vkladom, enormnou snahou zháňania finančných prostriedkov z rôznych zdrojov, so sériou pre tanec zainteresovaných dobrovoľníkov bez nároku na honorár, a v konečnom dôsledku s medzinárodným presahom a vysokou umeleckou (ale aj organizačnou) úrovňou.  


Bratislavského tango festivalu, ktorého piaty ročník sa koná na konci septembra (26. 9. – 29. 9. 2024) sa môže zúčastniť každý, kto absolvoval aspoň základný trojmesačný kurz argentínskeho tanga, výhodou však je tancovať dlhšie. Toto je odpoveď pre všetkých tých, ktorí kladú otázky, či sa môžu prísť pozrieť. Teda predpokladom účasti je tancovať tango argentino, a to aj z toho dôvodu, že organizátori majú ambíciu vyvažovať „leadrov“ a „followerov“ (teda tých, čo v tanci vedú, resp. nasledujú), aby si zatancoval naozaj každý. Neznamená to však, že by tanečníci nemohli zobrať so sebou zvedavého kamoša, alebo mamu s tendenciou záujmu o tango argentino s regulérnou vstupenkou na milongu.


 

V tandeme O.Z. TangoVida (Bratislava) a Tango Natural (Belehrad) sa stal BTF výnimočnou záležitosťou, ktorá si vybudovala postupne svoju tradíciu, stabilné miesto a stala sa súčasťou jesenných atraktívnych projektov Bratislavy. Krátke dejiny festivalu sa začali v roku 2017, pokračovali v rokoch 2018 a 2019, a hoci mnoho ľudí bolo na pochybách, či sa aktivita po pandémii vráti, v plnom znení sa tak stalo v minulom roku. Piaty ročník (2024) je opäť obohatený o nové prekvapenia, modifikácie a atraktívne miesta konania. Pre úplnosť sa patrí spomenúť, že O.Z. TangoVida je okrem BTF aj organizátorom série tango maratónov a tzv. festivalitov (menších festivalov spravidla vo V – Klube), ako aj separátnych medzinárodných seminárov, na ktoré prizýva maestrov priamo do svojho štúdia na Konventnú 9 v Bratislave z rôznych destinácií, prípadne formou online kontaktov, ktoré boli populárne zvlášť v čase pandémie. Rovnako sa jeho zakladatelia zúčastňujú na vystúpeniach tango podujatí v rámci Slovenska a v ostatnom roku otvorili aj kurzy pre seniorov v spolupráci s občianskym združením „Stále dobrí“ v Bratislave v Petržalke. To, že tango argentino môže tancovať vskutku každý, kto prejaví záujem, dokazujú svojou vytrvalou permanentnou činnosťou už viac ako desať rokov.


Špecifikom BTF je však v skutočnosti, že sa ho zúčastňujú tanečníci argentínskeho tanga  z celého sveta a tak sa na parkete tento rok ocitne približne štyristo tanečníkov z tridsiatichdeviatich krajín, čo nie sú zanedbateľné čísla (v minulých ročníkoch sa dokonca šplhali aj vyššie). A tak tí, čo sa už registrovali a nevedia sa dočkať žhavých tango dní a nocí vedia, že majú minimálne nádej ocitnúť sa počas tanca v náručí cudzincov rôznych kontinentov a nátur. Účasť potvrdili štáty ako: Belgicko, Bosnia a Herzegovina, Bulharsko, Cyprus, Česko, Čile, Čierna Hora, Estónsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Južná Kórea, Katar, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Malajzia, Malta, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Srbsko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Spojené štáty americké, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Taliansko, Turecko, Ukrajina, Uruguay a Veľká Británia.

Bratislavský tango festival privíta tento rok maestrov z Argentíny, ktorí sa stali pravidelnou súčasťou BTF, sú nimi Jonathan a Clarisa, Bruno a Rocio, ako novinku uvidíme pár Diego a Aldana. Všetky páry poskytnú na BTF workshopy na celé spektrum tém, ako aj svoje večerné vystúpenia na tanečných večeroch – milongách, pričom prvý večer bude špecialitou v tom, že sa vystriedajú všetky páry, každý na jednu skladbu. Aby bolo na čo tancovať, aj v tangu potrebujeme Dj-a. Niektorí z nich sa počas rokov už stali (ako aj v iných krajinách) „domovskými“. Motivačné tandy na milongách zahrajú  Francesco (Taliansko), Ramo a Gogo (Turecko), Sonja (Srbsko), Punto a Branca (Argentína), Djiki (Srbsko) a Zuzana (Slovensko).

Workshopy aj milongy sa budú konať v centre mesta v historickej sále Moyzesovej siene a v charizmatickom priestore Galérie Umelka, ako sme už z ostatných ročníkov zvyknutí a situovanie BTF do týchto lokalít a kultových priestorov mimoriadne oceňujú zahraniční hostia. Štyri dni tancovania na takmer dvadsiatich workshopoch, štyroch grand milongách a troch denných milongách sa zavŕšia tradičnou After Party v netradičnom priestore kostola Klarisky. Táto voľba je historickým, architektonickým a interiérovým „hajlajtom“ festivalu a neskromne predpokladám, že bude motivovať mnohých tanečníkov zotrvať až do poslednej tandy festivalu. Súčasťou večera bude zároveň premietanie 73 minútového dokumentárneho filmu o argentínskom tangu pred samotnou milongou, čo je nóvum podujatia poskytujúce jeho ďalší rozmer.  Autorkou dokumentu je Anita Kucserová (SK) a jeho slovenská premiéra sa uskutoční v anglickom znení so slovenskými titulkami. „AddicTango“  (ako tvrdia tvorcovia) je poetický dokumentárny film o tangu a jeho tanečníkoch, kde prostredníctvom životov troch rôznych tanečníkov odhaľuje, ako kombinácia intenzívneho pôžitku, ašpirácie a frustrácie môžu spôsobiť posadnutosť tancom/tangom.

Ako každý rok, aj tento raz festival disponuje svojim tzv. Golden Team-om, ktorý tvoria dobrovoľníci zo štúdia TangoVida.  Podujatie by nemohlo fungovať bez podpory už spomínaného Tango Natural z Belehradu, Bratislavského samosprávneho kraja, Moyzesovej siene, Slovenskej výtvarnej únie (Galéria Umelka), tento rok aj Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS), ktoré poskytlo už spomínané priestory kostola Klarisky. Rovnako si nevieme predstaviť podujatie bez talentovanej poľskej fotografky Marty Kossakowskej žijúcej v Amsterdame, ktorá netradične zachytáva momenty argentínskeho tanga takmer na všetkých významných medzinárodných tango festivaloch, a to s esenciou grácie, ale predovšetkým nestráženej „zákulisnej“ intimity. Vzácna a vážená je vždy aj permanentná mediálna podpora portálu Moja kultúra a časopisu Tanec, ktoré publikujú pravidelne aj články o argentínskom tangu, ako aj TASR, svojho času RTVS (dnes STVR), TA3, TV Región a mnohých printových médií, ktoré propagovali podujatie a veríme, že aj naďalej budú.

Do pozornosti si dovolíme dať aj potrebné kontakty na BTF (www.bratislavatangofestival.com, www.tangovida.net, Instagram fotografky Marty Kossakowskej https://instagram.com/marta.kossakowska.hrum a termíny nielen septembrového Bratislavského tango  festivalu (26. 9. – 29. 9. 2024), ale aj výhľadové pozvanie na Bratislavskú Tango Party, resp. maratón začiatkom budúceho roka (v dňoch 24. – 26. 1. 2025).

V súčasných, pre kultúru a umenie, inkriminovaných dňoch, týždňoch a mesiacoch sa kladie dôraz (okrem iného) na potrebu inkluzívnej kultúry a umenia. Neviem si predstaviť momentálne reprezentanta inkluzívnejšieho umenia, akým je argentínske tango. Počas jednej milongy sa tanečníci ocitnú v celom spektre medzinárodných náručí s ľuďmi, bez ohľadu na čokoľvek (alebo lepšie povedané s ohľadom na čokoľvek), o ktorých nemusia vedieť absolútne nič, a ktorých možno už nikdy neuvidia. A to nie je vôbec podstatné. Podstatné je, cítiť sa v tom náručí dobre a spoločne bez slov (v rozsahu cca dvanástich minút) prirodzene vykreovať krásny pocit v tvorivom a komfortnom tancovaní.  

Tango argentino, hoci sa profiluje v Bratislave prostredníctvom rôznych škôl a štúdií už niekoľko rokov, zažíva v súčasnosti „boom“, stáva sa nie len trendovou záležitosťou, alebo voľnočasovou aktivitou rôznych vekových kategórií, ale zvlášť pre tých, ktorí do neho intuitívne vkĺzli,  aj životnou potrebou. Nepoznáme umenie (ba ani tanec), v ktorom sa dá za jeden večer vystriedať toľko cudzích objatí s partnermi z celého sveta bez toho, aby bolo k tomu potrebné hlbšie poznanie (s výnimkou toho tanečného). A deje sa to s elegantnou prirodzenosťou, otvorenou mysľou a akceptáciou celého spektra rovín a súvislostí, ktoré argentínske tango ponúka. Od prvotnej vášne až po dôsledne premyslený a profesionálne organizovaný projekt.  A to len preto, aby sa aspoň na pár dní na Slovensku svet objal.

 

Barbara Brathová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno