Piaty – záverečný týždeň 67. ročníka medzinárodného festivalu Košická hudobná jar ponúkne komorný koncert s osobným príbehom. Dlhoročné priateľstvo a vzájomný súlad sú mimohudobné atribúty, čo poslucháči ocenia na Husľovom recitáli Ivana Ženatého s klaviristom Marianom Lapšanským.

HUSĽOVÝ RECITÁL
23. 05. 2023 / Dom umenia / 19:00


Komorný koncert ponúkne špičkovú interpretáciu dvoch výrazných osobností slovenského a českého hudobného umenia. Huslista Ivan Ženatý a klavirista Marian Lapšanský spoločne prevedú poslucháčov skladbami Beethovena, Dvořáka, Debussyho a Francka. Časť recitálu približuje Ivan Ženatý:  „Naše vystoupení zahájíme Romantickými kusy Antonína Dvořáka, což je pro mne osobně nejpřirozenější volba. Zároveň mě fascinuje, že poté, co tyto krátké skladby hraju po celé světě už čtyřicet let, mi stále připadají dojemné a nové.“


 

Ivana Ženatého a Mariana Lapšanského spája okrem hudby aj dlhoročné priateľstvo a vzájomná úcta. O spolupráci sa Ivan Ženatý zmienil nasledovne: „Mým přáním bylo zakončit večer Sonátou Césara Francka a začal jsem se hned těšit na všechny barvy, které pianista tohoto formátu dokáže vykouzlit. Je potěšením a požehnáním, když se houslista může v romantické hudbě do tohoto zvukového ´mechu´ ponořit s absolutní jistotou, že úroveň všech hlasů zůstane přesně vyvážena, protože vedle sebe má partnera s neuvěřitelným citem právě pro balanc.“


Marian Lapšanský so Štátnou filharmóniou Košice. Foto: Miriama Fenciková

Ivan Ženatý & Marian Lapšanský


Husľový virtuóz Ivan Ženatý opakovane hosťuje so slávnymi medzinárodnými telesami, ako sú BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale aj poprednými českými orchestrami ako Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchester Českého rozhlasu. Svojím mimoriadne bohatým repertoárom zahŕňajúcim vyše päťdesiat husľových koncertov oslovuje široké publikum bez toho, aby na okamih opustil svet klasickej hudby. Okrem samozrejmej technickej dokonalosti býva oceňovaný jeho vkus pre štýl a podmanivá krása tónu. Ivan Ženatý prijal profesúru na Vysokej hudobnej škole v Drážďanoch a zároveň je profesorom Meadowmount School of Music v New Yorku.

 

Klavirista Marian Lapšanský je pravidelným hosťom na prestížnych koncertných pódiách doma i vo svete. Uskutočnil množstvo sólových recitálov i komorných koncertov na prestížnych festivaloch, napr. Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Berliner Festtage, Dresdner Musikfestspiele, Pražská jar, Bratislavské hudobné slávnosti. Marian Lapšanský je nielen vynikajúci sólista, ale aj komorný hráč. Zohráva významnú úlohu aj ako organizátor slovenského hudobného života. Či už ako umelecký riaditeľ festivalu Musica nobilis, prezident Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela v Bratislave, ako aj generálny riaditeľ  Slovenskej filharmónie. Je často pozývaný do porôt prestížnych klavírnych medzinárodných súťaží. Pedagogicky pôsobí na AU v Banskej Bystrici a v nedávnej minulosti aj na AMU v Prahe a na VŠMU v Bratislave.

Cena vstupného na HUSĽOVÝ RECITÁL je 13/12/11 €, zľavnené 10/9/8 €, lóža 17 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

Zdroj: Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno