V Bratislave túto jeseň po prvýkrát vystúpil svetoznámy huslista Augustin Hadelich – umelec, ktorý je považovaný za jedného z najlepších husľových virtuózov svojej generácie. V rámci vzdelávacej iniciatívy odohral nielen verejný koncert, ale viedol aj majstrovské interpretačné kurzy pre mladých huslistov.

V hre Augustina Hadelicha sa spája fenomenálna technika s absolútnou pokorou voči notovému zápisu. Je držiteľom niekoľkých významných ocenení vrátane Grammy. Popri rozsiahlej koncertnej kariére je zároveň zanieteným pedagógom a pravidelne vedie majstrovské kurzy na školách v USA a v Európe.


Augustin Hadelich pricestoval do Bratislavy na pozvanie združenia Sinfonietta Bratislava, ktoré je organizátorom medzinárodnej vzdelávacej platformy Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov. Táto iniciatíva vznikla v roku 2013 na podnet slovenského huslistu Pavla Bogacza ml. s cieľom podporovať a rozvíjať vzdelávanie mladých slovenských huslistov a huslistiek prostredníctvom pozývania významných svetových umeleckých osobností viesť majstrovské kurzy.


Foto: Zdenko Hanout

Za doterajších desať ročníkov dokázalo toto združenie aj na základe dlhodobej partnerskej podpory od Nadácie VÚB zorganizovať majstrovské kurzy pod vedením takých významných osobností ako Julian Rachlin, Ilya Gringolts, Alexandra Soumm, Renaud Capuçon, Midori Goto, Shlomo Mintz, Josef Špaček, Vadim Gluzman či Vadim Repin. „Mám nesmiernu radosť, že sa nám podarilo pre náš projekt získať Augustina Hadelicha. Nie je len jedným z najžiadanejších huslistov na svete, ale aj vynikajúcim pedagógom, ktorý pravidelne vedie kurzy na prestížnych hudobných školách v USA i v Európe. Teším sa, že prijal naše pozvanie a že jeho prvé účinkovanie na Slovensku bolo práve v rámci nášho projektu. Bol to pre všetkých nezabudnuteľný zážitok,“ uviedol Pavel Bogacz ml.


Mladé talenty dostali jedinečnú šancu zažiť majstrovské kurzy


Augustin Hadelich odohral 26. októbra sólový recitál vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici, v rámci ktorého uviedol program zložený z diel Johanna Sebastiana Bacha, Eugèna Ysaÿea, Coleridgea-Taylora Perkinsona a Davida Langa. „Sonáty a partity pre husle od Johanna Sebastiana Bacha patria medzi najzásadnejšie diela napísané pre tento nástroj. Sú mimoriadnou previerkou technickej zručnosti a vytrvalosti interpreta, ale aj hudobnej predstavivosti. Bachovo kompozičné majstrovstvo môže vytvárať dojem, že jeho hudba je strohá a prísna, ale nie je to tak. Odráža svet mimoriadneho, no pritom pokorného človeka, ktorý k nám prostredníctvom svojej hudby prehovára už po stáročia,” hodnotí Augustin Hadelich.

Následne, 27. októbra viedol Augustin Hadelich v priestoroch Vysokej školy múzických umení v Bratislave majstrovské interpretačné kurzy. Šancu aktívne predviesť svoju hru pred husľovým majstrom a získať neoceniteľnú spätnú väzbu dostalo niekoľko talentovaných študentov a študentiek, ktorých vybralo OZ Sinfonietta. Táto udalosť bola otvorená aj pre verejnosť – ostatných študentov a ich pedagógov. Tieto podmienky sa podarilo vytvoriť aj vďaka podpore od Nadácie VÚB, Stadler-Trier Music Foundation a podpore projektu z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

Foto: Zdenko Hanout

Kto je Augustin Hadelich

Augustin Hadelich je jedným z najžiadanejších huslistov súčasnosti. Spolupracoval s takmer všetkými významnými svetovými orchestrami vrátane Viedenskej filharmónie, Berlínskej filharmónie, Symfonického orchestra Bavorského rozhlasu, Londýnskej filharmónie, Concertgebouw Orchestra, Orchester National de France, Boston Symphony, Cleveland Orchestra, Los Angeles Philharmonic, New York Philharmonic, Philadelphia Orchestra, San Francisco Symphony či NHK Symphony Orchestra. Narodil sa v Taliansku v roku 1984 nemeckým rodičom. Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení vrátane Grammy a nahráva exkluzívne pre spoločnosť Warner Classics. Od roku 2021 je profesorom na Yale School of Music. Augustin Hadelich hrá na husliach „Leduc, ex Szeryng“ od Giuseppe Guarneri del Gesù z roku 1744 zapožičaných od Tarisio Trust.

Zdroj: redakciu informoval organizátor Pavel Bogacz ml.

Foto: Zdenko Hanout

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno