Fond na podporu umenia rozhodol o udelení titulu „Mesto kultúry 2024“ mestu Humenné.

Fond na podporu umenia prostredníctvom odbornej komisie vybral v decembri 2022 troch finalistov Brezno, Humenné a Šaľu uchádzajúcich sa o titul Mesto kultúry. Svoje víťazné projekty mali možnosť dopracovať a následne odprezentovať 6. 11. 2023 pred odbornou komisiou a verejnosťou.


Odborná komisia sa rozhodla udeliť titul Mesto kultúry Slovenska Humennému, nakoľko predložený projekt disponuje širokým rozsahom umeleckých a kultúrnych aktivít, ktoré zachovávajú a rozvíjajú kultúrne dedičstvo regiónu a snažia sa o hlbší a tvorivý ponor do jednotlivých programových tém. Víťazný projekt má veľký potenciál na budovanie personálnych kapacít dôležitých pre udržateľnosť kultúrnej infraštruktúry mesta aj po skončení programového obdobia projektu a reflektuje lokálne témy a prácu s mladým publikom.


Na realizáciu toho projektu získalo mesto Humenné žiadanú podporu vo výške 279 808 EUR.


Cieľom programu Mesto kultúry je najmä podpora dlhodobého rozvoja miestnej kultúry a umenia, ale aj užšej spolupráce mesta s inštitúciami zriaďovanými štátom, samosprávou, ako aj neziskovým sektorom. Rovnako dôležitým cieľom je sprostredkovanie živej skúsenosti obyvateľom a návštevníkom mesta so súčasnými formami umenia s celoslovenským i medzinárodným presahom.


Humenné sa stane v poradí piatym Mestom kultúry po úspešne zrealizovaných projektoch miest Revúca, Stará Ľubovňa, Nové Zámky a Banská Štiavnica.

 

Zdroj: TS Eva Turanská

Zdroj foto: Wikimedia Commons

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno