Hudobné soirée k storočnici T.Freša a B.Urbanca

Opera SND a Slovenské národné divadlo pozývajú na výnimočný večer – Hudobné soirée k storočnici Tibora Freša a Bartolomeja Urbanca, ktorý sa uskutoční 2. apríla 2019 o 19:00. Podujatie sa bude konať v novej budove SND v Štúdiu.


Nedávno sme si pripomenuli nedožité sté narodeniny dvoch významných slovenských skladateľov – Tibora Freša a Bartolomeja Urbanca. Pri tejto príležitosti uvedieme v utorok 2. apríla do života novú CD nahrávku z ich piesňovej tvorby. Obzrieme sa za skvelou kariérou oboch umelcov, ktorí sa výrazne zapísali do dejín slovenskej hudobnej a hudobnodramatickej tvorby.
Kariéra Tibora Freša bola neoddeliteľne spätá s Operou SND, kde bol dirigentom, šéfdirigentom a istý čas aj umeleckým šéfom súboru. Na doskách SND bola inscenovaná jeho opera pre deti Martin a slnko, dielo François Villon aj balet pre deti Narodil sa chrobáčik. Z diela Bartolomeja Urbanca SND uviedlo opery Pani úsvitu a Tanec nad plačom.


Na podujatí zaznejú rozhovory s tvorcami nahrávky – producentom Davidom Hernandom a speváčkou Anou Carolinou Diz – a živé hudobné vstupy s výberom piesní, ktoré sú súčasťou nového CD.

Program:
Tibor Frešo (1918 – 1987)


Cyklus piesní pre soprán a klavír
na poéziu J. W. Goetheho v preklade Jely Krčméry-Vrteľovej
Priadka
Májová pieseň

Piesne o sne pre soprán a klavír
na slová Vladimíra Reisela
Sen o jari
Sen
Sen mimo seba

Bartolomej Urbanec (1918 – 1983)

Túžba po domove,
piesne na poéziu Pavla Stanislava

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno