Hitparáda Vianočných hitov a pekných zabudnutých piesní

Predvianočné obdobie je typické aj vianočnými pesničkami. Nie všetky musia byť nudné alebo otrepané. Nájdu a medzi nimi aj také, ktoré rozjasnia váš pohľad na život a najkrajšie sviatky v roku spravia príjemnými.

Poznáte to. Vkročíte to obchodu, na Vianočné trhy alebo do kaderníctva a už sa to na vás valí. Vianočné songy, ktoré skrátka nemusíte. Niekedy už v októbri začne to obdobie, kedy vaše vnímanie, a hudobný vkus budú musieť zaradiť spiatočku. Buď ich skrátka milujete alebo neznášate, stredná zlatá cesta neexistuje. Poďme sa pozrieť na hitparádu vianočných piesní, kolied, tých amerických, britkých, ale i československých, ktoré k týmto sviatkom neodmysliteľne patria.


Možno niečo trochu z histórie. Rozmach vianočných albumov história modernej populárnej hudby zaznamenala v 40-až 70 rokoch, ale popové skvosty z 80-tych rokov sa veru tiež majú čím pochváliť. Azda najväčším prekvapením je, že slávnostné decembrové trblietky si našli cestu, okrem popových šlágrov, aj do štýlov, do ktorých by ste to možno nepredpokladali. Do hip-hopu, R&B, metalu, punku, indie…


Prvé miesto: Mariah Carey a jej hit All I want for Christmas is… A pritom v čase, keď pieseň vznikla, v roku 1995, takú dieru do sveta neurobila. Bola súčasťou štandardného vianočného albumu speváčky a postupom rokov stúpala na popularite. Keď jej vdýchla nový život romantická komédia Láska nebeská, opäť sa dostala do popredia a zažila boom. To je typ pesničky, ktorú neznášate, lebo stačí, aby ste počuli len kúsoček a už z nej máte zápal mozgových blán. Proste vlezie vám do uší a usadí sa tam a vy nie a nie ju dostať z hlavy von. V roku 2019 obsadila prvé miesto v rebríčkoch v USA a v roku 2020 v rebríčkoch Spojeného kráľovstva. Toto je disco hit ako vyšitý: v úvode sa trbliecu gýčové vianočné ozdobné „vodopády“ a Mariah to na konci zaklincuje svojimi vysokými tónmi (a vôbec sa veru nimi nemusí trafiť do vkusu každého). Ako inak.


Druhé miesto: Sladký George Michael so skupinou Wham! a ich Last Christmas


Hudobne prúser. Tie syntezátory, keď sa započúvate, sú totálne na psychiatriu. Vizuálne si vybavíte romantickú dovolenku, veľa snehu a mladých ľudí na chate s krbom a hlbokými pohľadmi z očí do očí. Telenovela s trošku vyspelejším príbehom a strihom. Medovo sladký hlas Georgea Michaela a jeho sexi šepkanie robí tento song takým úspešným. Skrátka, lascívne spievanie a flirtovanie prostredníctvom vokálu. Áno, gýč, a predsa sa na ňom dá nájsť aj niečo pekné. A okrem toho, je to natoľko obohratá pesnička, že to pekné aj zabudnete vnímať, len rýchlo utekáte k rádiu, aby ste preladili.

Tretie miesto: Vánoce, Vánoce přicházejí…

Teda, nie, že by sme bratom Čechom nedopriali, ale toto je príšerný gýč. K tomu sa jednoducho ani nedá čo dodať. Nie je to ani detské, ani naivné, len keď už počujete ten refrén, musíte utekať. Ďaleko! Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé, po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.

Po prvej top trojke gýčových, sa vyberieme k pesničkám, ktoré až tak obohraté nie sú a možno v nich nájsť aj skutočnú krásu. Ono, niekedy by aj samotné piesne boli zaujímavé, no osud hitu je niekedy aj zradný. Rýchlo sa ho prepočúvame jeho častým hraním. Pozrite sa najprv na tie, ktoré nepočujeme až tak často, hoci by si možno skôr zaslúžili priestor ako gýče. Zároveň sme uviedli aj pár Vianočných songov z česko-slovenskej scény, ktoré majú svoje stabilné miesto v éteri.

Driving Home for Christmas od Chrisa Reu

Chris Rea a jeho typický hlboký, zamatový, zastretý hlas uviazne vo vianočnej premávke a je z toho pesnička. Možno ste na túto pieseň už dávno zabudli, ale predsa len, je príťažlivejšia ako Mariah. Hit Chrisa Reu je tak trochu starina, ale vždy dobrá: dvakrát umiestnil v rebríčku v Spojenom kráľovstve (dosiahol 53 v roku 1988 a 33 v roku 2007). Túto pesničku si môžu vychutnať bez ujmy na zdraví poslucháči všetkých generácií.

Baby, It´s cold outside od Elly Fitzgerald a Louisa Armstronga

Tak toto je pieseň ako sa patrí. Baby, It’s Cold Outside je klasikou Elly Fitzgerald a Louisa Armstronga. Započúvajte sa do večne mladíckeho, krásne čistého hlasu Elly Fitzgerald, ale aj do perfektne šlapúceho kontrabasu či jazzovo podmanivého klavíra. A samozrejme, úžasné frázovanie spevákov.

Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona a Yoko Ono

Tak toto je pesnička, ktorú môžete počuť aj stokrát, ale nikdy z nej nebude gýč. Prečo: Sviatočná pieseň Johna Lennona a Yoko Ono o mieri na zemi má hlboké posolstvo. Jej pôvodným účelom bolo vyjadrenie Lennona proti vojne vo Vietname, no pritom sa z piesne stal vianočný hit.

Blue Christmas od Elvisa Presleyho

Tak keď už načierame do minulosti, nemôžme obísť Elvisa „Kinga“ Presleyho. U nás možno menej hrávaná pieseň, no vypočujte si ju – Vianoce Elvisa boli zafarbené do „blue“, čomu zodpovedá aj jeho vokálny prejav. Inak je táto pieseň v sprieovde jednoduchá – to, čo vás na nej neustále priťahuje, je nezameniteľný hlasový prejav Elvisa.

Vianočná pesnička formácie Band Aid – Do They know It´s Christmas

Táto pieseň vznikla v roku 1984 ako reakcia na televízne správy o hladomore v Etiópii. Pieseň nahrali najpopulárnejšie britské a írske skupiny tej doby. V roku 1984 sa pesnička stala vianočným hitom číslo jeden v Spojenom Kráľovstve. Zožala neuveriteľné úspechy aj v ďalších krajinách a zaslúžene sa stala jednou z najobľúbenejších vianočných piesni. Chcete vedieť, kto všetko sa na nej podieľal? Robert “Kool” Bell aq James “J.T.” Taylor (Kool & the Gang), Bono (U2), Pete Briquette (The Boomtown Rats), Adam Clayton (U2), Phil Collins (Genesis), Chris Cross (Ultravox), Simon Crowe (The Boomtown Rats), Sara Dallin (Bananarama), Siobhan Fahey (Bananarama,) Johnny Fingers (The Boomtown Rats), Bob Geldof (The Boomtown Rats), Boy George (Culture Club), Glenn Gregory (Heaven 17),  John Keeble, Tony Hadley, Gary Kemp, Martin Kemp a Steve Norman (Spandau Ballet), Simon Le Bon, Andy Taylor, Roger Taylor a Nick Rhodes (Duran Duran), George Michael (Wham!), Jon Moss (Culture Club), Rick Parfitt a Francis Rossi (Status Quo), Sting (The Police), ale napríklad aj Paul Young a mnohí ďalší!

River a Joni Mitchell

A máme tu aj niečo pre zlomené srdcia – príbehy, ktoré nevie azda nikto citlivejšie vyspievať ako pesničkárka Joni Mitchell. Aj speváčka, aj mnohí ďalší chcú skrátka pred všetkou tou veselosťou a radosťou ujsť a plakať. Na začiatku počujeme „Rolničky“ v klavírnom prevedení a potom už sa necháme unášať poetickou clivotou Joni, ktorá usedavo plače. A želá si rieku, ktorá zamrzne a ona od všetkých tých veselých ľudí odkorčuľuje preč! A buď budeme plakať s ňou alebo sa jej budeme snažiť pomôcť, vyberte si…

Have Yourself A Merry Little Christmas

Legendárna vianočná pesnička vznikla v roku 1943 a v roku 1944 bola prvýkrát uvedená v muzikáli Meet Me in St. Louis. Neskôr túto pieseň prespieval s upraveným textom Frank Sinatra a dodnes stala sa jednou z najhranejších vianočných piesni vôbec. Túto obľúbenú pieseň prespievalo mnoho populárnych spevákov, no nám sa najviac páči starý dobrý Frankie. Áno, je to retro, no a?

Bluesová verzia rolničiek

Billy Gibbons – americký hudobník, inštrumentalista, spevák a gitarista rockovej skupiny ZZ Top musel predsa z Jingle Bells spraviť poriadny úlet. Vypočujte si ho, možno vám spraví dobrú náladu…

Tichá noc

Pieseň Tichá noc, je symbolom Vianoc po celom svete. Prvý krát túto pieseň uviedli v roku 1818 v kostole sv. Mikuláša v Oberndorfe pri Salzburgu arnsdorfský učiteľ a organista Franz Xaver Gruber a kaplán Joseph Mohr. Okamžite sa stala populárnou. Dnes je preložená do vyše 300 jazykov a nárečí. Vypočujte si túto najznámejšiu koledu v podaní nádherného anjela, s ktorým sme sa tohto roku náhle museli rozlúčiť. Spev: Patrícia Janečková, aranžmán a klavír: Irena Szurmanová.

Sladká salónka od Lojza a Mira Žbirku: Každý deň budú vraj Vianoce

Lojzovci ju ani neplánovali ako Vianočnú, ale takú ich klasiku, ktorá sa Mekymu zapáčila a následne vznikol duet, ktorý poznáme. Duet z roku 1991 sa stala populárnou a tvorcovia pri nakrúcaní klipu vymenili hlasy dvom ústredným protagonistom: pri zábere na spievajúceho Mariána Kochanského  v skutočnosti spieva Miroslav Žbirka a naopak. Neveríte? Pozrite si klip a zbadáte túto srandu okamžite…

Tublatanka a ich rocková verzia koledy

Poďme bratia do Betlehema môže byť v tradičnej verzii, ale aj s elektrickými gitarami, drsným soundom a poriadnou rytmikou. Maťo Ďurinda spravil z tradičnej verzie rockovú. Počúvame ju v rádiách vždy, je na vás, do akej miery ju máte opočúvanú, ale za nás ešte táto pieseň určite prežije roky bez toho, aby sme ju považovali za gýč.

 

IMT Smile a ich Najkrajšie Vianoce

Obľúbená vianočná pieseň od skupiny IMT Smile – Najkrajšie Vianoce, vydaná v roku 2010 patrí jednoznačne medzi najobľúbenejšie slovenské vianočné pesničky. V predvianočnom období ju môžete počuť z rádií, či televízie a za nás sa skutočne vydarila.

Janais a jej dojemná rusínska koleda

Keď sme pri slovenských interpretoch, rozhodne musíme spomenúť Janais. Prišla už s nejednou vianočnou pesničkou, za nás rozhodne vyhráva Rusínska koleda Spi Isuse, spi, ktorej autorom je Josyp Kishakevič, aranžmán pripravila samotná Janais. Nielen že spev je nádherný, ale klip má neuveriteľnú atmosféru, príbeh, ktorý vás najprv šokuje a keď pochopíte jeho pointu, zrazu sa vám rozjasní. A rozsvieti – presne ako na Vianoce…

Tři oříšky musia byť v televízii každý rok…

O novú verziu Popolušky sa už pokúšal všelikto, ale nikdy sa nikomu nepodarilo prekonať Tri oriešky pre Popolušku, československú verziu rozprávky Václava Vorlíčka. A samozrejme ústrednú pieseň, ktorú spieva Iveta Bartošová.

A zaklincujeme to Gottovým krásnym spievaním piesne z dielne Svoboda – Štajdl, Kdepak Ty ptáčku hnízdo máš. Iste, našli by sa aj ďalšie piesne, či už česko-slovenské alebo svetové hity, ktoré k týmto Vianociam patria. Každého vkusu sadne iná, tak azda sme aspoň jednu vkusnú trafili vo výbere.

 

Zdroj: redakcia mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno