Historicky prvým slovenským Mestom kultúry sa stala Banská Štiavnica

Banská Štiavnica sa v tomto roku stane centrom umeleckých a kultúrnych podujatí na Slovensku. Titul Mesto kultúry SR 2019 získala za projekt Renovácia identity, ktorý je založený na objavovaní lokálnych príbehov ako súčasti modernej identity mesta, prepájaní minulosti s budúcnosťou a tradičného s moderným.


Počas celého roka 2019 bude Banská Štiavnica dejiskom rôznorodých kultúrnych podujatí. Jedným z hlavných cieľov je zvýšiť aktívne zapojenie obyvateľov do umeleckých a kultúrnych aktivít. Pre všetkých, ktorí majú hudbu v krvi, bol určený festival som zameraním na Ethno a World Music. Počas troch dní od 3. do 5. mája sa Svetová Štiavnica zabávala s jedinečnými formáciami:


Bubliczki: Sedemčlenná poľská skupina vznikla v roku 2007 z iniciatívy Mateusza Czarnowského. Od svojich začiatkov sa kapela túlala po rumunských tanečných kluboch , srbských svadbách, maďarských pustách, tureckých predmestiach a cigánskych osadách. Prvým významným úspechom bolo druhé miesto v súťaži Mikolajki Folkowe (medzinárodný festival), ku ktorému sa neskôr pridali ďalšie ceny. V roku 2010 vydala kapela prvý album Opaa!, v roku 2013 ďalšiu nahrávku Trubalkan. Nasledovali stovky koncertom po celej Európe a tretí album Turbofolk (2016). Pre kapelu je typický dynamický strhujúci prejav, v ktorom sú zreteľné vplyvy balkánskej hudby.


Miramundo: MiraMundo je world music kapela mladého brazílskeho skladateľa a jeho spoluhráčov. Luiz Murá (Brazília) je hudobník a skladateľ, ktorého skladby sú ovplyvnené jeho putovaním po svete, od Brazílie, kde sa narodil a vyrastal až po Japonsko, odkiaľ pochádza jeho otec. Jeho domovom sa stala Barcelona a inšpiráciou hudba z rôznych oblastí sveta.


Balkansambel a Rozsutec: Len tak: Spevácky a tanečný Folklórny súbor Rozsutec majstrovsky prezentuje prekrásny slovenský folklór, pričom svojim širokým repertoárom pokrýva takmer celé územie Slovenska. Tento rok uvádza nový projekt spolupráce s úspešnými umeleckými telesami. V rámci Hudobného leta sa predstaví so žilinskou skupinou Balkansambel. Originálne zoskupenie slobodomyseľných muzikantov prináša tradičnú hudbu balkánskych kultúr, no v nemalej miere sa zaoberá aj slovenskou ľudovou hudbou a tiež hudbou vážnou a jazzovou. Pružnej rytmike balkánskych tancov v podaní Balkansamblu neodolá azda nikto a neodolal im ani folklórny súbor Rozsutec. Pod taktovkou choreografa Štefana Muchu vznikol výnimočný projekt, ktorý divákom ponúka originálne spojenie rôznych štýlov a žánrov.

Hudobný projekt SĽUK a Pacora: Hudobným projektom Ornamenty chce dramaturgia SĽUK-u predstaviť v samostatnom programe Ľudovú hudbu SĽUK-u v spojení s vynikajúcou etnodžezovou formáciou Pacora trio a s výnimočným multiinštrumentalistom Marekom Pastírikom. Zároveň je to snaha hľadať a nachádzať nové umelecké kontexty a štylistické možnosti, ktoré ponúka ľudová hudba.

Pospiš/Sillay/Šušaník: Poézia v hudbe: Poézia ako hudobný text. Robert Pospiš a Martin Sillay zostavili nový hudobný program, ktorý je prierezom ich doterajšej tvorby. Jeho kostru tvoria skladby s textami, ktoré sú poéziou, alebo majú blízko k jej jazyku. Whitman, Dylan, Donne, ale aj slovenská a moravská ľudová poézia. Pospiš & Sillay sa v rámci svojej bohatej diskografie pravidelne vracali k poézii ako k dôležitej súčasti ich hudobného putovania. Na výnimočnom koncerte v Banskej Štiavnici sa ako hosť predstaví výborný slovenský bubeník Juraj Šušaník.

Preßburger Klezmer Band: Skupina inšpirovaná klezmerom má na konte osem úspešných albumov a viac než dvadsaťročnú koncertnú činnosť. V priebehu rokov sa tiež táto formácia stala najlepšie hodnotenou skupinou svojho zamerania v Európe. Koncerty skupiny sú nasiaknuté emotívnou, tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy, pričom tiež ponúka aj podmanivo namiešaný „kokteil“ zo židovskej, slovenskej, balkánskej a orientálnej hudby, ako aj z cigánskeho folklóru. To všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, reggae a latino. Hudba, ktorá predstavuje zmes etnickej spontánnosti, unikátne klezmerové melódie zo Slovenska, balkánsky temperament a moderný rytmus – okúzľujúci klezmer všetkého druhu vhodný pre tanec i počúvanie.

Projekt Mesto kultúry SR vyhlasuje Fond na podporu umenia. Víťazné mesto získa finančnú dotáciu 300000 eur. Mesto kultúry vytvára základ kreatívnej spolupráce štátnych kultúrnych organizácií s nezávislými kultúrnymi centrami a ďalšími predstaviteľmi umeleckých komunít alebo dobrovoľníkov.

Výber prvého víťazného mesta sa uskutočnil v dvoch kolách. Z prvého kola, ktoré bolo otvorené pre všetky mestské sídla, sa z 8 podaných žiadostí dostali do užšieho výberu 3 mestá – Banská Štiavnica, Nové Zámky a Spišská Nová Ves. V júni 2018 nezávislá odborná komisia Fondu na podporu umenia po verejných prezentáciách jednotlivých miest rozhodla o definitívnom víťazovi Banskej Štiavnici.

Zdroj textu: Ministerstvo kultúry SR, mesto Banská Štiavnica
Zdroj video: youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno