Hilaris si uctia Piazzollovo tango aj jazz

„Na tento koncert sa špeciálne teším, pretože Astor Piazzolla je moja veľká srdcovka,“ hovorí líder Hilaris Chamber Orchestra Alan Vizváry. V druhej časti nedeľného online koncertu odznejú skladby Chicka Coreu. Prečítajte si, ako sa Eugenovi Vizvárymu podarilo prepojiť jazz s orchestrom, ktorý hrá klasickú hudbu.


Priamy prenos online koncertu Hilaris Chamber Orchestra pod názvom PIAZZOLLA – COREA prináša originálnu myšlienku fúzie klasickej hudby a populárnych hudobných žánrov ako je jazz, ethno a latino. Rok 2021 je rokom 100. výročia narodenia Astora Piazzollu, kráľa argentínskeho tanga. „Pripomenieme si tiež nedávno zosnulého amerického jazzového klaviristu a skladateľa Chicka Coreu, od ktorého uvedieme kompozície, ktoré zaranžoval jazzový klavirista Eugen Vizváry pre husle, kontrabas, klavír, bicie nástroje a sláčikový orchester,“ hovorí PR manažérka Hilaris Chamber Orchestra Anežka Kara.


Na husliach sa predstaví ako sólista aj v Piazzolových Štyroch ročných obdobiach v Buenos Aires líder Hilaris Chamber Orchestra – Alan Vizváry, v druhej polovici koncertu na kontrabase jeho brat Róbert Vizvári, na klavíri Eugen Vizváry a na bicích nástrojoch bude hrať Dávid Hodek.


„Ďalším cieľom projektu je prehĺbiť dialóg medzi predstaviteľmi majoritnej slovenskej a minoritnej rómskej národnosti, zblížiť rozdielne kultúry cez umenie, aby v pokoji mohli spolunažívať, odstrániť zaškatuľkovanie žánrov a ukázať, že rôzne štýly ako jazz, ethno či klasická hudba sú len jedna hudba, ktorá vychádza zo srdca a môže tvoriť krásnu symbiózu. Aj prostredníctvom tohto koncertu je dôležité naďalej približovať hudobné zážitky ľudom i v tejto ťažkej dobe súvisiacej s výskytom pandémie koronavírusu a podporiť ich umelecké cítenie a dodať pozitívnu energiu cez umenie,“ zdôrazňuje Anežka Kara.


Štyri ročné obdobia v Buenos Aires patria medzi najpopulárnejšie skladby Piazzollu a dnes ju poznáme v mnohých úpravách. Ak máme zistiť niečo o jej histórii, musíme sa vrátiť do roku 1960, kedy skladateľ založil Quintet Nuevo Tango – v zložení bandoneón, klavír, husle, elektrická gitara a kontrabas, ktoré sa s veľkou vášňou venovalo interpretácii jeho kompozícií. Pre tento ansámbel boli pôvodne určená Štyri ročné obdobia v Buenos Aires z rokov 1965–1970. Jednotlivé časti vznikli ako samostatné skladby, až neskôr boli spojené do cyklu, hoci Piazzolla samotný ich uvádzal spolu.

Piazzollove Štyri ročné obdobia v Buenos Aires – Las Cuatro Estaciones Porteñas budeme v podaní Hilaris Chamber Orchestra a sólistu Alana Vizváryho počuť v úprave Leonida Desiatnikova. Ide o cyklus rôznorodých štyroch skladieb, ktoré majú jedného spoločného menovateľa a tým je tango. Tým, že v názve kompozície autor odkazuje na „porteño“, teda ľudí narodených v Buenos Aires, navodzuje skladbou dojem štyroch ročných období hlavného mesta Argentíny. Na rozdiel od Vivaldiho Štyroch ročných období, má pôvodné Piazzollovo dielo odlišné poradie, začína sa jeseňou. Poradie štyroch inovovaných, modernou hudobnou rečou dýchajúcich tancov, v ktorých však vždy temperamentom a rytmikou rozpoznáte tango, v Las Cuatro Estaciones Porteñas, je nasledovné: Otoño (Jeseň), Invierno (Zima), Primavera (Jar), Verano (Leto).

V rokoch 1996 až 1998 spravil ruský skladateľ Leonid Desiatnikov nové aranžmán Piazzollovej skladby s tým, že ju zreteľne prepojil s citáciami Vivaldiho Štyroch ročných období (zaujímavé je pritom, ako pri aranžmáne uplatnil skutočnosť inverzie ročných období – napríklad v časti Leto nájdeme citácie z Vivaldiho Zimy). Skladbu zároveň upravil pre sólové husle a sláčikový orchester.

„Na tento koncert sa špeciálne teším, pretože Astor Piazzolla je moja veľká srdcovka. Je to štýl muzicírovania, kde sa musí spojiť technika s minimálnou improvizáciou, aby to siahalo do formy tanga a zároveň aby to naznačovalo štýl klasického hrania. Spojiť tieto dva elementy a nájsť zlatú strednú cestu, je dosť náročné. Keď sa to hrá príliš ako tango, je to gýč. Keď sa to hrá sterilne, tak je to nudné. Piazzollu netreba brať ako komerčného skladateľa, je vynikajúci skladateľ a vrelo ho odporúčam každému huslistovi. Pri študovaní jeho tvorby sa vždy snažím ísť až na koreň,“ hovorí umelecký vedúci Alan Vizváry.

V druhej polovici koncertu sa k Hilaris Chamber Orchestra pripoja jazzmeni, keďže koncert bude venovaný nedávno zosnulému, geniálnemu umelcovi, klavírnemu virtuózovi, skvelému jazzmanovi a skladateľovi. Chick Corea za svoju vyše 50-ročnú kariéru nahral vyše 70 albumov, koncertoval po celom svete a nevynechal ani Slovensko, dokonca nie raz. K bratom Vizváryovcom – huslistovi Alanovi a basgitaristovi Róbertovi, sa pridá bratranec, klavirista Eugen Vizváry, ktorý všetky kompozície Chicka Coreu pre tento koncert aranžoval a na bicích nástrojoch bude hrať Dávid Hodek. Bude to spojenie jazzu a klasiky – samozrejme, nebude chýbať sláčikový orchester Hilaris Chamber Orchestra.

Manažérka Hilaris Chamber Orchestra Anežka Kara. Foto: Peter Piovarcsy

Ako táto myšlienka vznikla? Hovorí líder Hilaris Chamber Orchestra Alan Vizváry: „Hľadali sme cestu ako prepojiť jazz s komorným orchestrom, ktorý hrá klasickú hudbu. Viem, že hudba by sa nemala deliť, no predsa, každý svoj žáner potrebuje svoju štýlovú interpretáciu. A môj orchester sa nemôže počas zopár skúšok stať jazzovým orchestrom, preto sme sa rozhodli zvoliť klasickú interpretáciu v spojení s virtuóznymi jazzmenmi. A ak sú tieto dva žánre veľmi dobre interpretované a spoja sa, vznikne z toho niečo úžasné, krásne zladené. Myslím si, že sa nám podarilo nájsť jednu vlnu, ktorá, dúfam, že sa bude divákom páčiť. Aranžmány, ktoré spravil Eugen Vizváry, sedia pre komorný orchester a ja vôbec nemám pocit, akoby som hral kompozície Chicka Coreu, ale skôr akoby som hral kompozície starých romantických skladateľov.“

Umelecký vedúci Hilaris Chamber Orchestra Alan Vizváry.

Jednou zo skladieb, ktoré zaznejú, bude aj Armando’s Rhumba z albumu z roku 1976, My Spanish Heart. Je to desiata sólová platňa Coreu s fantastickými muzikantami: na base legendárny Stanley Clarke, na husliach Jean-Luc Ponty (francúzsky huslista, ktorý spolupracoval s Modern Jazz Quartet, Frankom Zappom, Al Di Meolom a mnohými ďalšími umelcami), za bicími nástrojmi sa pri nahrávaní striedali Steve GaddNarada Michael Walden a vokály naspievala manželka Chicka Coreu Gayle Moran.

Album prináša fúziu jazzu a latinskoamerickej hudby a kým niektoré skladby sa vyznačujú prevahou syntezátorového zvuku, v ďalších prevažuje akustický. Najväčším hitom platne sa však jednoznačne stala práve skladba Armando’s Rhumba, ktorá je dnes jazzovým štandardom.

Ďalšou skladbou koncertu v aranžmáne Eugena Vizváryho bude India Town z úplne odlišného obdobia Coreu, aj štýlového zamerania. Je skôr rocková, v tomto prípade ide o klasické fusion. Album The Chick Corea Elektric Band, z ktorého je aj táto kompozícia, je z roku 1986 a išlo o debut tejto formácie – dnes už legendárnych muzikantov, okrem Coreu, basgitaristu Johna Patitucciho, bubeníka Dave Weckla a gitaristov Scotta Hendersona a Carlosa Riosa.

Sledujte teda live online stream už v nedeľu 25. apríla o 18:00 vďaka produkčnej spoločnosti FART STUDIO s.r.o na FB HCO a tiež na FB a youtube Moja kultúra SK.

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín. „Budeme divákom, našim priaznivcom vďační za dobrovoľný príspevok na účet IBAN HILARIS, aby sa online live stream mohol uskutočniť. Ľubovoľné príspevky s poznámkou “DAR” je možné zasielať na  IBAN účet OZ Hilaris: SK 96 0200 0000 0034 1287 7259,“ uzatvára PR manažérka orchestra Anežka Kara.

 

Zdroj: redakciu informovala Anežka Kara, PR manažérka Hilaris Chamber Orchestra, správa bola doplnená redakciou mojakultura.sk

Zdroj foto: Julian Veverica, Peter Piovarcsy, plagát: Branislav Wáclav, Marius Bartoň, Marek Janicek, archív umelcov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno