Hilaris Chamber Orchestra v Redute

Po úspešne vypredaných projektoch – Pocta Vivaldimu, Vianočné koncerty a Trojkráľové koncerty sa Hilaris Chamber Orchestra opäť predstaví bratislavskému publiku 10. apríla 2019 o 18:00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie s dielami od velikánov F. Mendelssohna – Bartholdyho, W. A. Mozarta a D. D. Šostakoviča.


Na Slovensku zaznie prvýkrát verzia Šostakovičovho 2. sláčikového kvarteta A dur v úprave pre komorný orchester, tak si to nenechajte ujsť! V Mozartovej Koncertantnej symfónii Es dur budú sólistami huslista Alan Vizváry a violista Ľudovít Kara.


Pozrite si pozvánku Alana Vizváryho na koncert v Slovenskej filharmónii:


Už ako jedenásťročný tínedžer sa Felix Mendelssohn Bartholdy s chuťou „zahryzol“ do orchestrálnej hudby. Podľa vzoru svojich slávnych predchodcov vychrlil zo seba na tucet brilantných symfónií pre sláčiky; trinásta z nich ostala len v podobe jednočasťového torza. Mendelssohn bol zázračným dieťaťom; ešte pred ním sa do tejto prestížnej kategórie tvorcov zaradil Wolfgang Amadeus Mozart. Jeden z najuniverzálnejších skladateľov v dejinách hudby zasiahol azda do každého jestvujúceho žánru – vrátane koncertantnej symfónie. Tá, ktorú venoval dvojici sláčikových nástrojov, okrem iného umne využíva stratégiu skordartúry – teda prelaďovania nástroja.


HILARIS CHAMBER ORCHESTRA v rámci sezóny SF 10.apríla a zaznie na ňom slovenská premiéra Šostakovičovho 2. sláčikového kvarteta A dur v orchestrálnej verzii

Expresívne sláčikové kvartetá Dmitrija Šostakoviča sa vinú celou aktívnou kariérou tohto skladateľa. Do štyroch partov dokázal slávny symfonik zakódovať neuveriteľný zvukový potenciál. Aj preto sa mnohé z kvartet stali centrom pozornosti upravovateľov a existujú aj v podobe pre sláčikový orchester. Druhý opus tohto druhu vznikol v čase, kedy už mal Šostakovič na konte osem výrazných symfónií.

Hilaris Chamber Orchestra

Cieľom a víziou je uvádzať to najlepšie z vážnej hudby, tvoriť a interpretovať hudobné diela tak ,ako to autor chcel , a dať ľuďom na koncertoch nevšedný zážitok. Dnešná konzumná doba vytvorila z hudby módny trend ochudobnený o hĺbku posolstva. Orchester HILARIS chce ukázať, že hudba je výnimočný dar, s ktorým treba zaobchádzať s rešpektom a pokorou, aby nestratila svoj pôvodný význam a aby oslovovala poslucháčov hladných po duševnom zážitku. Dostali sme dar , paletu hudobných skladateľov, od J.S. Bacha, W.A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Mahlera až po D. Šostakoviča ,a my máme možnosť vybrať si z nej akúkoľvek farbu . Našou povinnosťou je tento dar odovzdať ľuďom v tej najpravdivejšej podobe. Slovo „hilaris“ je z latinčiny a znamená radosť .

Zakladateľom a lídrom Hilaris Chamber Orchestra je slovenský huslista Alan Vizváry . Súbor pravidelne hosťuje v sezóne Slovenskej filharmónie. Na slovenskom festivale Viva musica sprevádzal opernú divu Simonu Houda Šaturovú na projekte DECADE. Hilaris Chamber Orchestra účinkoval viackrát na festivaloch komornej hudby v Rakúsku a Nemecku. Členovia orchestra pravidelne organizujú v Moyzesovej sieni v Bratislave svoj obľúbený cyklus „Serenády pre radosť“. Hilaris Chamber Orchestra úspešne reprezentoval Slovensko na festivale Murten Classics 2017 a 2018 vo Švajčiarsku. V novembri 2017 sprevádzal HCO popredného českého basbarytonistu Adama Plachetku na koncerte Mozart Gala v rámci cyklu Svetové operné hviezdy. Hilaris Chamber Orchestra zorganizoval viackrát benefičné koncerty (pre nadáciu Ľudia ľuďom, nadáciu Memory, pre Ukrajinu…) V apríli 2018 zorganizoval Hilaris Chamber Orchestra úspešný projekt – koncert POCTA VIVALDIMU k 340. výročiu narodenia A. Vivaldiho vo vypredanej Moyzesovej sieni. V decembri 2018 vypredal s úspechom dva vianočné koncerty v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca a v januári 2019 dva Trojkráľové koncerty – Večer Straussových valčíkov.

Hilaris Chamber Orchestra spolupracoval so sólistami ako violončelisti Jelena Ocic (Chorvátsko), Michael Flaksman (USA), Tilly Cernitori (Taliansko) , klarinetista Pablo Barragán (Španielsko), huslista Dejan Bogdanovic (Taliansko), sopranistka Simona Houda – Šaturová (SR), basbarytonista Adam Plachetka (ČR), violončelista Florian Eggner (Rakúsko) , Vladimir Ogarkov (Rusko), klaviristka Aleksandra Mikulska ( Poľsko ) a dirigentami ako Kaspar Zehnder (Švajčiarsko), Rastislav Štúr (SR) a Alexander Rahbari (Rakúsko) a iní.
Najbližší koncert Hilaris Chamber Orchestra v Bratislave sa bude konať v nedeľu 26.mája 2019 o 18:00 v Moyzesovej sieni. Koncert bude venovaný 5.výročiu založenia Hilaris Chamber Orchestra a zaznejú na ňom diela P. I. Čajkovského, B. Bartóka , P. Warlocka a L. Kupkoviča. V rámci koncertu sa uskutoční krst debutového CD Hilaris Chamber Orchestra, ktoré tento rok vychádza vo vydavateľstve Real Music House s ruskou hudbou P. I. Čajkovského a D. D. Šostakoviča.

Alan Vizváry (1969) – bratislavský rodák, ktorý pochádza z hudobníckej rodiny. Od roku 1975 sa naplno venoval husliam. Navštevoval Ľudovú školu umenia M. Ruppeldta v Bratislave pod vedením Adriany Mališkovej, neskôr na Konzervatóriu v Žiline v triede prof. Bohumila Urbana kde získal ocenenia na súťažiach slovenských konzervatórií: 1988- 1.miesto, 1990- 1.miesto. V štúdiu pokračoval na VŠMU v Bratislave u prof. Jána Skladaného, neskôr na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni v triede 1.koncertného majstra Viedenských filharmonikov prof. Gerharta Hetzela, ktorý bol asistentom slávneho Wolfganga Schneiderhana a štúdium ukončil u prof. Franza Samohyla. Počas štúdií mu bol po víťaznom konkurze umožnený recitál v Konzerthause vo Viedni s vynikajúcim kanadským klaviristom Walterom Delahuntom. V súťaži Yamaha vo Viedni získal 3. miesto.V roku 1995 sa stal členom SKO Bohdana Warchala. V súčasnosti je členom orchestra Slovenskej filharmónie a pedagógom na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. 24.júna 2013 zaznela v Bratislave pod jeho vedením 4. Mahlerova symfónia v úprave E. Steina / A. Schönberga, ktorá bola slovenskou premiérou. Alan Vizváry má manželku Miriam a dcéry Sandru a Veroniku. Je zakladateľom a umeleckým riaditeľom Hilaris Chamber Orchestra. Alan Vizváry hrá na nástroji súčasnej talianskej husliarky Alessandry Pedota, vyrobenom v Cremone v roku 2012 podľa modelu Guarneri del Jesú.

Zdroj foto a video: Hilaris Chamber Orchestra, youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno