Herec Dušan Tarageľ má 75 rokov

Po absolvovaní štúdia na VŠMU nastúpil do činohry Slovenského národného divadla. Okrem inscenácií na divadelných doskách sa Dušan Tarageľ aktívne venoval aj filmovému, televíznemu a dabingovému herectvu.

V mladosti stvárňoval v divadelných inscenáciách predovšetkým komediálne chlapčenské postavy. Neskôr sa z obrazu mladého chlapca snažil vymaniť. Podarilo sa mu to vďaka účinkovaniu v muzikáli Na skle maľované, po ktorom začal hrať náročnejšie a psychologicky zložitejšie úlohy. Možno medzi ne zaradiť napríklad rolu Nikolaja z hry Vojna a mier alebo rolu Mikiho z inscenácie Meridián


Dušan Tarageľ účinkoval aj v desiatkach televíznych a celovečerných filmov ako napríklad Ťapákovci (1977), Zlatý dážď (1977) či Sváko Ragan (1976).


Za svoje herecké umenie bol viacnásobne ocenený. Ešte v roku 1975 sa stal laureátom Ceny Janka Borodáča za divadelnú postavu Lunch v hre Gavalieri a Ceny Literárneho fondu za divadelnú postavu Mikiho v hre Meridián. Zatiaľ poslednú cenu získal v roku 2011 a to Cenu Literárneho fondu za celoživotné dielo.


V pondelok 30. januára 2023 oslávil Dušan Tarageľ svoje 75. narodeniny.


 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto: Jozef Vavro

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno