HCO vystúpia vo Švajčiarsku na Murtenskom zámku

Už po tretí rok bude slovenský komorný orchester Hilaris Chamber Orchestra hosťovať na festivale Murten Classics vo Švajčiarsku. V rozšírenom 50-člennom obsadení ich bude dirigovať Kaspar Zehnder.

Spolupráca medzi slovenským komorným orchestrom HCO pod umeleckým vedením huslistu Alana Vizváryho a organizátormi švajčiarskeho hudobného festivalu sa začala už pred troma rokmi. Spýtali sme sa manažérky orchestra, Anežky Kara, ako táto spolupráca vznikla: „Spoznali sme sa tak, že dirigent Kaspar Zehnder si vypočul naše nahrávky na YouTube a zoznámil nás s ním flautista Tomáš Janošík, ktorý sa s ním pozná už dlhé roky.“


Skúška HCO so švajčiarskym dirigentom Kasparom Zehnderom.

Prvé dva roky na švajčiarskom festivale Murten Classics vystupovali ako komorné teleso. Vlaňajší koncert s poľskou klaviristkou Aleksandrou Mikulskou ocenilo nielen publikum, organizátori festivalu, ale aj vysoko pozitívne hodnotenia zo strany kritikov: „Poľská klaviristka Aleksandra Mikulska predviedla v rámci koncertu serenád na zámockom nádvorí Klavírny koncert č. 2 f mol Fryderyka Chopina. Dirigentom bol Kaspar Zehnder. Hilaris Chamber Orchestra s umeleckým vedúcim Alanom Vizvárym nadchol publikum dielami Ignacyho Jana Paderewskéhoa Wolfganga Amadea Mozarta,“ uvádza sa v titule Der Murtenbieter, ktoré vychádza vo vydavateľstve spoločnosti Freiburger Nachrichten AG.

Pre sériou koncertov vo Švajčiarsku orchester skúšal v Moyzesovej sieni.

V kritike sa ďalej uvádza, že pod vedením slovenského huslistu Alana Vizváryho, zakladateľa Hilaris Chamber Orchestra, sa mohlo publikum v Suite G-Dur pre sláčikový orchester Ignacyho Jana Paderewského oboznámiť s jemným a kompaktným zvukom súboru.Pod vedením Alana Vizváryho predviedol Hilaris Chamber Orchestra divertimentá D dur, B dur a F dur pre sláčikový orchester Wolfganga Amadea Mozarta. Orchester tu dokázal vysokú hráčsku aj inštrumentálnu kompetenciu. Alan Vizváry je už držiteľom mnohých medzinárodných ocenení,“ píše sa ďalej v kritike.

Líder HCO Alan Vizváry v diskusii s dirigentom a hudobníkmi.

Tohto roku sa HCO predstaví až na troch symfonických koncertoch, kde odznejú dva rôzne programy. V Haydnovej Sinfonii Concertante na festivale Murten Classics vo Švajčiarsku pod taktovkou Kaspara Zehndera sa v orchestri predstavia nasledujúci sólisti: sólo husle zaznejú v podaní lídra HCO – Alana Vizváryho, violončelo sólo zahrá Václav Petr (1.violončelista Českej filharmónie), hobojového a fagotového partu sa zhostia Kristína Pláňavská a Aleš Chutný.

Aleš Chutný
Kristína Pláňavská

Jozef Eliáš: klarinet

 

Jeden z troch symfonických koncertov, kde sa komorný orchester predstaví ako 50 členný orchester Hilaris Festival Orchestra, sa bude konať 17. augusta na Murtenskom zámku. Okrem spomínaného diela od Haydna zaznie na zámku aj 2. Rumunská rapsódia od Georga Enescu a tri skladby od Johannesa Brahmsa: Uhorský tanec č. 10 F dur, č. 3 F dur a 3. Symfónia F dur, op. 90.

Fagotová skupina bude súčasťou 50-členného orchestra.

„Tešíme sa, že si môžeme rozšíriť repertoár o krásne symfonické diela,“ neskrýva radosť po skúškach s dirigentom Kasparom Zehnderom manažérka HCO a huslistka Anežka Kara.
Prvý koncert však bude mať odlišný repertoár. Hilaris Festival Orchestra si pod taktovkou Zehndera zahrá Dvořákov violončelový koncert h mol, op. 104, Serenádu f mol, op. 3 od Lea Weinera a na záver opäť kompozíciu od Antonína Dvořáka Symfonické variácie, op. 78.

Umelecký vedúci Hilaris Chamber Orchestra Alan Vizváry.
Hornistka Carlie Bigelow.

Zo zákulisia sme sa dozvedeli, že vedenie festivalu Murten Classics vo Švajčiarsku si Hilaris Chamber Orchestra obľúbilo. Napokon, hrajú tam už tretí rok po sebe a repertoár a koncerty sa rozširujú, čo je známka úspechu a kvality tohto telesa. Na festivale už vystúpili aj Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala či Slovenská filharmónia.
Po skončení šnúry koncertov vo Švajčiarsku vám portál mojakultura.sk prinesie rozhovor s lídrom Hilaris Chamber Orchestra Alanom Vizvárym.

Zuzana Vachová
Zdroj foto: úvodná foto: Koncert HCO s poľskou klaviristkou Aleksandrou Mikulskou z roku 2018, archív HCO


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno