Pôvodom venezuelský umelec Dudamel je dnes dirigentskou hviezdou a čoskoro odchádza z lukratívneho postu šéfdirigenta a umeleckého riaditeľa Filharmónie Los Angeles do Newyorskej filharmónie. Po tom, čo sa jeho post uvoľní, ponúkol svoju prácu Cate Blanchett, keďže naňho zapôsobil herecký výkon herečky v úlohe Lydie Tár.

Oscarová herečka Cate Blanchett žiari v úlohe Lydie Tár, jednej z najslávnejších dirigentiek na svete, film sa uvádza v slovenských kinách od 23. februára. Tár je pôsobivou štúdiou človeka, ktorý zistí, že dirigovať obrovský orchester môže byť paradoxne oveľa jednoduchšie ako dirigovať vlastný život.


Cate Blanchett ako slávna dirigentka. Do kín prichádza mimoriadna Tár

 

“Tento scenár bol napísaný pre jedinú umelkyňu, Cate Blanchettovú. Ak by rolu odmietla, film by nikdy neuzrel svetlo sveta. Diváci zrejme nebudú prekvapení. Nás však dokázala prekvapiť, priam zaskočiť, svojimi nadľudskými schopnosťami. Je to jej film v každom ohľade,” rozplýva sa nad talentom svojej hviezdy režisér Todd Field.


Počas rozhovoru s Cate Blanchett a režisérom Toddom Fieldom, dirigent Gustavo Dudamel vyzdvihol kvality filmu Tár a označil ho za úžasný, jedinečný a veľmi dôveryhodný. Dudamel sa dokonca objaví v krátkej scéne filmu, takže sa stretol s hlavnou predstaviteľkou snímky a režisérom v Academy Museum v Los Angeles, ktorý organizoval Vanity Fair.


Jeho chvály na adresu Cate Blanchett nemali konca kraja: „Váš spôsob správania, vaše gesto je veľmi prirodzené.“ Austrálska herečka, ktorá nedávno získala cenu BAFTA za herecký výkon tyranskej a problémovej dirigentky Lydie Tár, pohotovo a s briskným humorom reagovala: „Takže mi ponúkate mi prácu?“


TÁR (2022)

Zaskočený Dudamel už nemal východisko, preto na túto okamžitú reakciu musel reagovať ponukou, ktorá sa neodmieta a ponúkol herečke lukratívny post, z ktorého práve odchádza. Určite, všetko sa odohrávalo za smiechu protagonistky, režiséra a dirigenta. Čo však je pozoruhodné, sú komentáre divákov, ktorí film videli, a tento lacný fór Dudamela ohodnotili ako trápny a nie na mieste. Každý totiž vie, že Blanchett je absolútna profesionálka a v prvom rade herečka.

Gustavo Dudamel. Foto: Anyul Rivas

Počas debaty sa dirigent dokonca vážnejším spôsobom spýtal Cate Blanchett, či má záujem o profesionálne dirigovanie. Našťastie, taktovku do rúk neskôr vzali samotná herečka a režisér, lebo keby to takto pokračovalo, zjavne by sme sa zo strany aktuálnej dirigentskej hviezdy Dudamela dočkali ešte viacerých rozpačitých momentov.

Blanchett a Field ho poprosili, aby odhalil skutočný svet dirigovania, nie ten, ktorý vidia diváci na filmovom plátne. „Musíte sa cítiť pripravení, ale nemôžete predvídať, čo sa stane. To je niečo, čo sa na dirigentskej škole nenaučíte. Učíte sa fakty, učíte sa štruktúru, výklad, históriu, ale žiaden učiteľ vám nepovie, čo sa tam bude diať. Musíte to vycítiť,“ povedal maestro.

 

Spracovala mojakultura.sk

Foto: CinemArt

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno