Spoločnosť Google dnes zmeneným logom, tzv. Doodlom, oslavuje založenie najväčšieho a najstaršieho múzea v USA, ktorého zbierka obsahuje viac ako 2 milióny umeleckých diel.

Metropolitné múzeum umenia v New Yorku, ktoré mnohí poznajú aj pod skratkou MET, dnes oslavuje 151 rokov od svojho založenia. Od získania prvého exponátu, ktorým bol 20. novembra 1870 mramorový sarkofág, predstavuje MET až do dnešných dní viac ako 5000 rokov umenia z celého sveta.


 

Hlavným poslaním múzea, ktoré založila v roku 1870 skupina amerických podnikateľov, finančníkov, umelcov a mysliteľov tej doby, bolo priniesť Američanom a neskôr i ľudom z celého sveta rôznorodosť umenia a umelecké vzdelanie. Stála zbierka Metropolitného múzea umenia, ktorá je rozdelená na 17 častí, obsahuje cez dva milióny umeleckých diel z celého sveta, mimo iného aj obrazy a sochy takmer všetkých európskych majstrov. Je tam mnoho diel z období od antiky, cez európske umenie, diela z Egypta, Afriky, Ázie, Oceánie, Blízkeho východu, Byzancie i arabských krajín až po úžasnú zbierku amerického umenia. K ďalším vystavovaným artefaktom patria hudobné nástroje, množstvo pozoruhodných interiérov či zbierka stredovekých zbraní a od roku 2014 napríklad aj zbierka a centrum odievania.


Jednou zo zaujímavostí múzea je, že v roku 2006 bola jeho rozloha už dvadsaťkrát väčšia ako rozloha pôvodnej budovy.

Google, ktorý je zmenou svojho loga už pomerne známy, tentoraz vložil do svojho dnešného Doodlu, ktorý sa vám zjaví na domovskej stránke internetového vyhľadávača, až 18 umeleckých diel. Medzi vybranými dielami nechýba napríklad brnenie Ferdinanda I., egyptský sarkofág speváčky Amun-Re, japonská bojová maska z roku 1745 či autoportrét Vincent van Gogha.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Wikipedia, Google


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno