Jeden z najstarších svojho druhu na svete patrí k významným podujatiam na slovenskej scéne klasickej hudby.

Jeho 48. ročník, ktorý sa uskutoční od 23. do 30. júna, bude hostiť umelcov z 8 krajín sveta – Brazílie, Španielska, Portugalska, Talianska, Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska. Okrem gitarových recitálov zaznejú programy komornej hudby – gitara v kombinácii so sláčikovým kvartetom, spevom, či bandoneónom. Zaznie hudba baroka, romantizmu i súčasnosti, obohatená o argentínske tango, brazílske chôro a nebude chýbať tvorba bratislavského rodáka J. K. Mertza.


Koncerty sa konajú v najkrajších koncertných priestoroch historického centra mesta akými sú Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Koncertná sieň Klarisky, Dom Albrechtovcov a nový očarujúci koncertný priestor PONTON priamo na hladine Dunaja. Súčasťou festivalu je aj bohatý sprievodný program (majstrovské kurzy, prednášky, prezentácie), určený odbornej ale i laickej verejnosti.


Ricardo Gallen. Foto J. Cornejo

Podujatie je súčasťou bratislavského mestského festivalu Kultúrne leto 2024.


Otvárací koncert festivalu v nedeľu 23. 6. bude patriť fenomenálnemu španielskemu gitaristovi Ricardovi Gallénovi, ktorý sa svojim sólovým recitálom predstaví v prekrásnej a akusticky príťažlivej Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. V programe nebude chýbať ani hudba kubánskeho skladateľa Lea Brouwera, ktorý úroveň Gallénovho mimoriadneho majstrovstva opísal slovami: „Nesmierna kreativita a virtuozita, ktorá je cítiť už pri pohľade na jeho ruky“.


Koncertná sieň Klarisky neodmysliteľne patrí ku gitarovému festivalu a jej prekrásna a pre gitaru ideálna akustika bude hostiť aj tohtoročné koncerty festivalu.

Ondrej Veselý

Ako prvá v nej v pondelok 24. júna zaznie slovenská a poľská hudba v rôznorodých podobách, zahŕňajúca hneď niekoľko svetových premiér. Kombinácia gitary, flauty a sláčikového kvarteta, i spolupráca slovenských a poľských umelcov si zaslúži pozornosť nielen milovníkov súčasnej hudby. V prvej časti programu uvedú Ondrej Veselý a Mucha Quartet diela pre gitaru a sláčikové kvarteto (z toho dve premiéry) slovenských skladateľov Petra Machajdíka, Lukáša Borzíka a Jany Kmiťovej, doplnené o gitarové miniatúry škandinávskych autorov Harri Suilama a Benta Sørensena. Druhá časť večera bude predstavením poľskej hudby troch storočí. Najskôr široká paleta hudby od raného romantizmu po súčasnosť pre dve gitary v podaní poľského dua Marek Nosal a Jakub Moroziński a následne svetová premiéra sexteta Iguaçu pre gitaru, flautu a sláčikové kvarteto, poľského skladateľa pôsobiaceho v Berlíne Jaceka Rabinskeho, v spolupráci Mareka Nosala so slovenskými umelcami Veronikou Vitázkovou a Mucha Quartet.

Borbála Seres

Milovníci gitarovej hudby si určite prídu na svoje aj v utorok 25. júna na dvojkoncerte, ktorý ponúkne skutočne širokú paletu repertoáru pre sólovú gitaru v podaní dvoch jedinečných umelcov. Francisco Luís z Portugalska aktuálne zbiera na medzinárodných súťažiach jedno ocenenie za druhým a už roky etablovaná gitaristka Borbála Seres patrí najvýraznejším umelkyniam mladej generácie v Maďarsku. Programy ich recitálov zahŕňajú virtuózne kompozície autorov gitarovej literatúry ako Napoleon Coste, Joseph Kaspar Mertz či Francisco Tárrega i úpravy diel velikánov ako Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms, Georg Philipp Telemann, Alexander Skriabin či Astor Piazzolla.

Giampaolo Bandini a Cesare Chiacchiaretta. Foto: Francesco Fratto

Netradičná kombinácia gitary a bandoneónu bude nepochybne mimoriadne atraktívnym večerom festivalu. Program argentínskej a kubánskej hudby uvedie v stredu 26. júna aktuálne najlepšie duo svojho druhu na svete Bandini-Chiacchiaretta. Talianski umelci Giampaolo BandiniCesare Chiacchiaretta sa preslávili najmä interpretáciou hudby Astora Piazzollu, ktorého hudba bude koncertu dominovať. Okrem toho však duo uvedie im venovanú magnetizujúcu kompozíciu Folia a través de los siglos Lea Brouwera i európsku premiéru úplne novej Sonáty del suburbio Argentínčana Maxima Diega Pujola.

Simona Šaturová. Foto: Anton Sládek

Stíšením a ponorom do poetického umenia raného romantizmu bude piesňový večer vo štvrtok 27. júna v podaní fenomenálnej sopranistky Simony Šaturovej. Piesne Franza Schuberta, medzi ktorými nebude chýbať Im Frühling, Wanderer´s Nachtlied, či Die Forelle, zaznejú s gitarovým sprievodom Martina Krajča a budú popretkávané miniatúrami z Bardenklänge Josepha Kaspara Mertza. Uchu lahodiacu hudbu doplní poézia romantických básnikov v recitácii Štefana Bučka.

Martin Krajčo. Foto: Rudolf Biháry

Jedinečný gitarista, ojedinelý program i mimoriadny priestor charakterizujú koncert, ktorý bude vyvrcholením festivalového týždňa. Yamandu Costa predstavuje to najlepšie, čo brazílska hudba dnes ponúka a podľa odbornej kritiky je umelcom, ktorý „akoby ani nebol z tejto planéty“. Jeho hra je súznením virtuozity, mimoriadnej energie, tradičných brazílskych folklórnych foriem i vplyvov súčasného džezu. V očarujúcom priestore PONTON, s výhľadom na historické mesto priamo z hladiny Dunaja pri Tyršovom nábreží, to bude v nedeľu 30. júna o 20:00 jeho prvé vystúpenie na Slovensku.

Okrem večerných koncertov sa uskutočnia aj dva popoludňajšie koncerty v zrekonštruovanej komornej sále Domu Albrechtovcov o 16:00. Prvý bude v pondelok 24. júna a pôjde o jeden zo štyroch koncertov medzinárodného projektu MERTZ FOR 4. Pri tvorbe dramaturgie týchto koncertov, akoby prirodzene vyplynula univerzálnosť Mertzovho odkazu. Ten nachádza zdroje v jedinečnosti hudby stredoeurópskeho priestoru, ktorú charakterizuje rôznorodosť, prislúchajúca mnohým národom v ňom koexistujúcim. Program ponúka mimoriadne pestrú paletu gitarovej hudby, z pera uhorského skladateľa, ktorý okrem vlastnej originálnej hudby reflektuje hudbu českých, poľských i maďarských tvorcov. Program uvedú mladí gitaristi Jan Čonka (Česko), Jan Markowski (Poľsko), Augustín Mušuta (Slovensko) a László Szegedi (Maďarsko) a zaznie aj na koncertoch v Olomouci (3. 6.), Katowiciach (4. 6.) a Budapešti (22. 6.). Projekt realizuje Spoločnosť J. K. Mertza v spolupráci so zahraničnými partnermi z Česka, Poľska a Maďarska a je spolufinancovaný z Medzinárodného Vyšehradského fondu.

Druhý popoludňajší koncert v utorok 25. júna bude patriť podobne ako minulý rok najmladšej generácii slovenských gitaristov – laureátom slovenských detských gitarových súťaží v roku 2024. Bratislavskému publiku sa predstavia víťazi súťaží, ktoré sa uskutočnili v Bojniciach, Smižanoch, Dolnom Kubíne, Bratislave, Martine a Štúrove.

Okrem koncertov bude počas festivalového týždňa pripravený bohatý sprievodný vzdelávací program pre odbornú ale i laickú verejnosť: Inovačné vzdelávanie pre pedagógov Základných umeleckých škôl, majstrovské kurzy pod vedením medzinárodne uznávaných umelcov, odborné prednášky nie len pre gitaristov a prezentácie majstrovských gitár a príslušenstva na pôde ZUŠ Júliusa Kowalského na Židovskej ulici a v Dome Albrechtovcov.

Viac informácií nájdete na webstránke www.jkmertz.com

 

Zdroj: redakciu informovala Zuzana Meleková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno