Gabriel Kain vydáva debutové EP

Gabriel Kain sa prvýkrát objavil na slovenskej hudobnej scéne ešte v 90-tych rokoch ako spevák a gitarista alt-rockových Scrawl a neskôr Vision, s ktorými vystúpil aj na jednom z prvých ročníkov festivalu Pohoda.


Na albume Platňa pre dospelé deti bratislavskej formácie Bezmocná hŕstka naspieval skladbu Femme Fatal a pod vplyvom ich textára a speváka Maroša Hečka začal písať piesne v slovenčine.

Do hry však vstúpil život a po odsťahovaní do Londýna Kain založil s Juhoafričankou Taniou Lee baby-doll-punkových Miss T & The Japanese Tourists, ktorí sa tešili obľube DJ-a londýnskeho rádia XFM Johna Kennedyho a pravidelne rotovali v jeho relácii X-posure. Nasledovalo nahrávanie s producentom The Strokes Gordonom Raphaelom a v roku 2006 predskakovanie britskej elektro legendy Garyho Numana na nemeckej vetve jeho svetového turné.


Po rozpade JT’s dal Kain dokopy vlastnú “baroque’n’roll“ kapelu Gabriel Kain & The Ables, ktorá vo svojom zvuku kombinuje energiu balkánskeho gypsy rock’n’rollu s “waitsovskou” lyrickou ponurosťou. Kain však popri tom neustále pokračoval aj v písaní skladieb v rodnom jazyku do šuflíka a prvých 5 ukážok z tejto kolekcie teraz vychádza ako eponymné EP.


Textovo a melodicky sa tieto introspektívne skladby pohybujú na rozhraní medzi bdením a snovou sub-realitou, prelínajúcich sa vo Vennových diagramoch antemických refrénov, nástojčivej rytmiky a vrstvených gitarových a klávesových plôch, inšpirované melanchóliou neskoršej tvorby Davida Bowieho, Nicka Cave-a, ale aj Deža Ursinyho.

“Celé EP je pretkané leitmotívom snahy o sebaidentifikáciu v nehostinnom prostredí anonymity modernej veľkomestskej existencie a o vysporiadavaní sa s vlastnou smrteľnosťou. Iba Zdá je ako jediný optimisticky znejúci track zámerne zaradený ako posledný, akoby ponúkajúc iskierku nádeje, že všetko sa nakoniec nejakým spôsobom na dobre obráti, ale takisto to môže byť len ďalší z rady devastujúcich sebaklamov,” hovorí o atmosfére a témach nahrávky Gabriel Kain.

Na EP svojimi partami prispeli aj gitarový virtuóz Andrej Šeban a portugalská huslistka Barbara Barros, s ktorou Kain spolupracoval v The Ables. Nahrávky vznikli v rozmedzí rokov 2016 až 2019 v londýnskom Queen Crescent Studio a v Men At Sound v Trenčíne v produkcii Romana Turteva a Maroša Hečka, finálny zvuk dal nahrávke Tomáš Karásek v masteringovom štúdiu Gargle & Expel. Fotografie na obal EP nafotil britský fotograf Carl Fox a do výslednej grafickej podoby ho spracoval Vlado Ďurajka.

Album vychádza 26.9.2019 na Deadred / Starcastic na vinyle a digitálne vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie zo stránok oboch vydavateľstiev, autora a zároveň aj na všetkých známych streamovacích platformách (Apple Music, Spotify, Deezer, atď.). Distribúciu do obchodov zabezpečuje Wegart.

Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

TS: Deadred Records
Zdroj foto: Carl Fox

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno