Už po siedmykrát prinesie do slovenských kín Crème de la Crème výber toho najzaujímavejšieho, čo sa za posledný rok nakrútilo v európskej filmovej veľmoci, vo Francúzsku.


„Suverenita kultúry nie je v podmienkach, aké dáva „vlastným“, ale v tom, ako odvážne a inšpiratívne sa otvára iným. Crème de la Crème predstavuje tradične výrazných francúzskych režisérov, avšak tento rok cieľavedome aj tvorcov francúzskych filmov pôsobiacich mimo tradičného francúzskeho filmového kruhu,“ zdôvodňuje svoj výber CEO spoločnosti Film Europe Ivan Hronec. „Francúzsko netvorí jedna, ale viacero kultúr. Ambíciou Crème de la Crème je tieto kultúry nájsť a predstaviť slovenskému publiku,“ vysvetľuje.


Siedmy ročník Týždňa francúzskeho filmu Crème de la Crème, ako súčasť Mesiaca Frankofónie na Slovensku, pripravuje spoločnosť Film Europe už tradične v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku. Prehliadka prináša výber z toho najlepšieho, čo ponúka súčasná francúzska kinematografia.


Program tvoria 4 sekcie: Premiéry, Profil Juliette Binoche, Komédie, Filmy pre deti.


Oceňovaný japonský režisér Hirokazu Koreeda sa po prvýkrát predstaví francúzsky hovoriacim filmom Pravda (2019). Ten na festivale v Benátkach získal nomináciu na Zlatého leva. V snímke si bok po boku zahrajú francúzske filmové hviezdy Catherine Deneuve, Juliette Binoche a sekundovať im bude americký herec Ethan Hawke. Film rozpráva o búrlivom stretnutí medzi scenáristkou Lumir a jej slávnou matkou a herečkou Fabienne, ktorá vydáva knihu pamätí a zároveň nakrúca sci-fi film, v ktorom stvárňuje dcéru večne mladej matky. Skutočnosť sa mieša s fikciou a matka s dcérou musia k sebe opäť nájsť cestu…

Ďalším úlovkom bude film Bedári od režiséra Ladja Lyho, ktorý pochádza z Mali. Jeho apokalyptickí Bedári s cenou za réžiu z Cannes a s nomináciou na Oscara sú zrejme najvýraznejším francúzskym filmom minulého roka. Film zobrazuje špeciálnu kriminálnu jednotku na predmestí Paríža, ktorá sa ocitne uprostred vojny gangov. Snímka inšpirovaná parížskymi nepokojmi z roku 2005 sa odohráva na pôde súčasného Montfermeilu, kde sa búrili slávni Bedári Victora Huga.
Režisérske duo, bratia Dardennovci, prichádza s ďalším filmom, ktorý získal nielen pochvalné kritiky, ale aj cenu za najlepšiu réžiu a nomináciu na Zlatú palmu na poslednom festivale v Cannes. Ich snímka Mladý Ahmed rozpráva príbeh zasadený do súčasného Belgicka. Zachytáva vnútorný boj trinásťročného Ahmeda, ktorý sa musí rozhodnúť medzi ideálom čistoty islamského imána a životnými pokušeniami.

Nomináciu na Zlatú palmu v Cannes získal aj Arnaud Despleschin za jeho film Zľutovanie, v ktorom si zahrala herečka Léa Seydoux. Tá je predovšetkým známa z filmu Život Adèle (2013) alebo ako jedno z Bondových dievčat Spectre (2015). Toto unikátne krimi opisuje udalosti jednej vianočnej noci vo francúzskom Roubaix. Policajný šéf Daoud a zelenáč Louis musia vyriešiť vraždu staršej ženy. Zhodou okolností vo väzbe skončia dve susedky obete – mladé milenky Claude a Marie.

Bezstarostné dievča je ľahké a svieže filmové dielo, ktoré očarilo v jednej z nezávislých sekcií v Cannes a získalo cenu za najlepší francúzsky hovoriaci film. Snímka rozpráva príbeh dospievania jedného neskúseného a druhého až príliš skúseného dievčaťa odohrávajúci sa v slnečnom prostredí Francúzskej riviéry.

Po originálnom muzikále Johanka Superstar sa režisér Bruno Dumont vracia s rovnakou herečkou k nadčasovej téme ženské hrdinky vo filme Johanka z Arku. Na poslednom Cannes mu zaň udelili Zvláštnu cenu poroty v sekcii Un Certain Regard.

Druhým filmom zo sekcie premiéry, v ktorom si zahrala svetoznáma Juliette Binoche, je snímka Kto si myslíš, že som. Snímka od režisérky Safy Nebbou sa zaoberá témou falošnej identity na sociálnych médiách. Aby mohla 50-ročná Claire Millaud špehovať svojho milenca Luda, vytvorí si profil na sociálnych sieťach a stane sa Clarou, nádhernou 24-ročnou ženou. Ludov priateľ Alex je ňou okamžite očarený. Claire, uväznená vo svojom avatare, sa doňho beznádejne zamiluje.

Snímka Rebelky uzatvára zoznam premiérových titulov. Režisér Allan Mauduit rozpráva v tejto bláznivej komédii o troch smoliarkach snažiacich sa konečne urvať si zo života to, čo si zaslúžia. Nie je to ale jednoduché…

V sekcii Komédie nájdu diváci filmy ako Čo sme komu zase urobili?, Láska na druhý pohľad, ale aj minuloročný hit Výnimoční s hercami Vincentom Casselom a Redom Katebom. Prehliadka ponúkne aj filmy pre rodiny s deťmi. V tejto sekcii môžu diváci nájsť snímku Mia a biely lev a animované filmy Chrobáčikovia 2: Ďaleko od domova a Dilili v Paríži.

Ako poctu francúzskej herečke Juliette Binoche, ktorá ma na konte jednu nomináciu a jednu cenu filmovej akadémie Oscara, venuje Crème de la Crème sekciu s jej najvýraznejšími filmami. Do nich patria Camille Claudel 1915, High Life, Pravda, Sils Maria, Kto si myslíš, že som a Život tej druhej.

Crème de la Crème 7 sa bude konať v Bratislave od 25. do 31. marca. V ďalších 20 slovenských mestách bude prehliadka pokračovať až do konca apríla.

Nad prehliadkou Crème de la Crème 7 v Kine Film Europe prevzala záštitu Zuzana Aufrichtová starostka Mestskej časti Bratislava – Staré mesto.

Zdroj: Film Europe SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno