Distribučná spoločnosť FILMTOPIA uvedie na jubilejnom, 30. ročníku Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava až päť dlhometrážnych a tri krátke filmy. Až na jednu snímku ide o slovenské premiéry, pričom filmy už s úspechom prezentovali aj prestížne medzinárodné festivaly. Na programe Febiofestu je celovečerná hraná báseň Vladimíra Morávka BANDITI PRE BALADU, film Miry Fornay MIMI, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale, kde v súťažnej sekcii Generation Kplus získal Grand prix, novinka Jara Vojteka TURNUS, hraný debut režisérky dokumentárnych filmov Zuzany Piussi ZOŠALIEŤ a dokument Lucie Královej KAPRKÓD, ktorý sa stal v Jihlave najlepším českým dokumentom roku 2022, čo potvrdila aj Cena českej filmovej kritiky. Trojicu krátkych filmov tvoria tituly: MUSÍME PREŽIŤ: FUKUŠIMA!, ASTERIÓN, ZJAVENIE JÁNA.


MFF Febiofest sa v Bratislave uskutoční od 15. do 19. marca 2023.


„Filmtopia má tohto roku na Febiofeste až osem filmov. Chceme veriť, že po náročných rokoch, príde pre film lepšie obdobie. Tohtoročná jar bude pre Filmtopiu intenzívna, každý film, ktorý uvádzame na Febiofeste, čaká následne vstup do kinodistribúcie. Zároveň ide o zaujímavú prehliadku noviniek našich špičkových filmárov a filmárok,“ povedala riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti Filmtopia Silvia Učňová Kapustová.            


Projekcie filmov na Febiofeste


  • BANDITI PRE BALADU, (r: Vladimír Morávek) – 16. marec 2023, 18.00 hod, Kino Mladosť
  • KAPRKÓD, (r: Lucie Králová) – 17. marec 2023, 18.30 hod, Kino Mladosť
  • MIMI, (r: Mira Fornay) – 18. marec 2023, 16.00 hod, SNG
  • TURNUS, (r: Jaro Vojtek) – 19. marec 2023, 19.00 hod, Kino Mladosť
  • ZOŠALIEŤ, (r: Zuzana Piussi) – 19. marec 2023, 20.00 hod, A4

BANDITI PRE BALADU – celovečerná hraná báseň Vladimíra Morávka, režiséra filmu Nuda v Brně, na tému rovnomennej slávnej divadelnej inscenácie. Vyhorená skupina brnianskych intelektuálov sa rozhodne odísť do Koločavy na Ukrajine a odohrať tam predstavenie, no nepodarí sa im takmer nič. Prídu neskoro, Ukrajinci očakávajú niečo iné a Juhočeská filharmónia sa stratí niekde na Podkarpatskej Rusi. Film si diváka podmaní čírou energiou striedania obrazov a motívov. Prečo robiť stále filmy v próze, keď sa môžeme pozerať na poéziu. „Som veľmi rád, že prekrásne literárno-hudobné filmové dielo opäť našlo svoje spracovanie a rovnako ako diváci som zvedavý na jeho novú filmovú verziu,“ povedal herec Martin Huba. Film vstúpi do slovenských kín 16. marca 2023

Najnovší film Miry Fornay MIMI mal svetovú premiéru na tohtoročnom Berlinale v súťažnej sekcii filmov pre mladé publikum Generation Kplus, kde mu aj udelili Grand prix (Hlavnú cenu poroty). Sedemročná Romy býva v centre mesta. Jedného dňa nájde klietku svojej andulky Mimi prázdnu. Okno je otvorené, musela uletieť. Napriek maminmu výslovnému zákazu sa ju Romy vydáva sama hľadať do lesa pri veľkej rieke. Postupne sa ponára čoraz hlbšie do hustého porastu a medzi stromami nachádza rôznych ľudí, ktorí takisto niečo hľadajú. Nájde Romy v tomto zelenom labyrinte svojho vtáčika? Očakávaná snímka na programe slovenských kín od 23. marca 2023.

Slovákom sa po vstupe do EÚ otvoril pracovný trh. Za prácou do cudziny ich vyhnala zlá ekonomická situácia a nedostatok pracovných príležitostí. Len v Rakúsku pracuje okolo 23000 slovenských opatrovateliek. Nový dokumentárny film Jara Vojteka TURNUS sleduje tri príbehy: opatrovateľky v Rakúsku, vodiča kamiónu a partie robotníkov. Všetci chodia za prácou na turnusy ďaleko od svojich domovov. Žijú na cestách, v ubytovniach, v cudzích domovoch. Snažia sa tak uživiť rodiny, ktoré sa im pre ich neprítomnosť vzďaľujú. Distribučná premiéra filmu je naplánovaná na 30. marec 2023.

ZOŠALIEŤ je hraný debut režisérky dokumentárnych filmov Zuzany Piussi, inšpirovaný skutočným príbehom. Všetci chceme mať vlastný byt – priestor, kde si môžeme oddýchnuť a cítiť sa bezpečne. Svoju nehnuteľnosť si vyhliadla aj rozvedená prekladateľka Nadia. Interiér je útulný a poloha skvelá. Keď sa však Nadia s dcérou do bytu nasťahuje, zistí, že so susedou o poschodie vyššie nie je všetko v poriadku. Konfliktov pribúda a počet riešení sa znižuje. Snímka mala premiéru na MFF The Black Nights Tallin v novembri 2022; do slovenských kín vstúpi 6. apríla 2023.

KAPRKÓD Lucie Královej sa stal v Jihlave najlepším českým dokumentom roku 2022, získal tiež ocenenie Ceny českej filmovej kritiky za najlepší dokument. Skladateľ Jan Kapr sa v 50. rokoch preslávil budovateľskými piesňami, ako jediného československého skladateľa ho ocenil Stalin. V roku 1968 túto cenu na protest proti ruskej invázii vracia a štátna moc ho vymaže z verejného života. On si svoj bežný život zaznamenáva formou krátkych hraných scénok na 8 mm film. Režisérka kombinuje tieto materiály s netradičným chórovým komentárom v podaní 17 operných spevákov, ktorí tak interpretujú scény z Kaprovho života. Distribučná premiéra dokumentu bude 27. apríla 2023.

Krátky film režiséra Tomáša Krupu MUSÍME PREŽIŤ: FUKUŠIMA! vstúpi do slovenských film spolu s dokumentom Turnus. V marci 2011 sa v jadrovej elektrárni vo Fukušime v Japonsku zrútili tri reaktory poškodené zemetrasením a cunami. Všetkých obyvateľov do vzdialenosti 20 kilometrov od závodu evakuovali, ale Naoto Macumura sa rozhodol zostať – ako jediný z 80 000 ľudí.

Krátky film ASTERIÓN režíroval Francesco Montagner. V nemej vizuálnej básni sa na stole starostlivého preparátora objaví mohutné telo býka, ktorý skonal na horúcom slnku uprostred arény býčích zápasov. Muž nachádza pri práci s telom cestu, ako sa vyrovnať s vlastnou smrteľnosťou a s pominuteľnosťou života.

Najnovší film Andreja Kolenčíka ZJAVENIE JÁNA vstúpil do slovenských kín spolu s českým dlhometrážnym filmom A potom prišla láska… v januári tohto roku. Budú ho môcť vidieť aj návštevníci Febiofestu. V poetickej snímke sa prepletá pôvabná každodennosť v harmonickom spojení dvoch bytostí s chvíľami osamelosti. Prchavá letná spomienka na odvrátenú stranu Mesiaca.

 

Zdroj: TS Zuzana Golianová, PR manažérka distribučnej spoločnosti FILMTOPIA

Zdroj titulnej foto: FILMTOPIA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno