Prezývali ju Mosa Lisa dvadsiateho storočia. Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok 16. januára legendárna talianska herečka Gina Lollobrigida, ktorá sa už nejaký čas liečila v nemocnici v Ríme.

Narodila sa 4. júla 1927 v Subiacu v Taliansku ako druhá zo štyroch dcér. Vyštudovala maľbu a sochárstvo na Akadémii výtvarných umení v Ríme. Vyrástla z ozajstná kráska, nečudo, že sa živila ako modelka a potom sa jej herecká kariéra začala rozbiehať. Prezývali ju Mosa Lisa dvadsiateho storočia. V roku 1947 súťažila v súťaži krásy Miss Italia, kde skončila tretia.


Koncom 40-tych rokov skúsila šťastie v Amerike, kde sa jej však veľmi nedarilo, a tak sa v roku 1949 presťahovala späť do svojej rodnej krajiny. Hoci neprerazila v Hollywoode, v Taliansku dostávala čoraz lepšie úlohy. Za svoju medzinárodnú kariéru však vďačí francúzskemu filmu, známou sa stala vďaka snímke Krásky noci z roku 1952. Zapôsobila vo filmoch ako Notre-Dame de Paris, Šalamún a Kráľovná zo Sáby, Fanfán Tulipán, Chlieb, láska a fantázia, Rimanka či Talianske prázdniny.


Zdroj foto: Ivo Bulanda

Jej filmová kariéra prekvitala najmä v 50. a 60. rokoch, no v 70-tych ohlásila, že sa vráti k výtvarnému umeniu. Venovala sa fotografii a vytvorila kolekciu fotiek Paula Newmana, Salvadora Dalího, Audrey Hepburn a fotila aj jazzovú speváčku Ellu Fitzgerald. Preslávila sa dokonca aj ako talentovaná dokumentaristka – spravila reportáž s Fidelom Castrom. Na filmovom plátne a obrazovkách sa už objavovala len ojedinele.


Na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.

V roku 1995 navštívila Českú republiku ako oficiálny hosť Filmového festivalu v Karlových Varoch, kde odovzdala Krištáľový glóbus Janovi Svěrákovi za jeho víťazný film JÍZDA.


V roku 1949 sa vydala za Milka Škofiča slovinského pôvodu, s ktorým sa v roku 1971 rozviedla. V júli 1957 sa im narodil syn Andrea Milko. Je jediným dieťaťom hviezdy.

Na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch s Janom Svěrákom.

V posledných rokoch sa jej zdravotný stav herečky postupne zhoršoval. Podľa talianskych médií musela byť viackrát hospitalizovaná v nemocnici. V opatere lekárov podľa zahraničných médií skončila aj pred pár týždňami.

 

Zdroj foto: titulná: wikipedia: Ivo Bulanda, v texte: Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno