Filmový svet sa lúči s dvoma hereckými osobnosťami

V uplynulých dňoch sa filmový svet musel rozlúčiť s rakúskym hercom Helmutom Bergerom, ale aj známym predstaviteľom akčných hrdinov Rayom Stevensonom.

Helmut Berger bol polyglot a herec, známy najmä vďaka účinkovaniu vo filmoch svetoznámeho talianskeho režiséra Luchina Viscontiho.


Helmut Berger, pôvodom Rakúšan, odišiel v mladom veku do Londýna, kde sa istý čas venoval modelingu. V 60. rokoch študoval taliančinu v Ríme, kde sa napokon stretol so slávnym režisérom Luchinom Viscontim. Berger najprv získal rolu v poviedkovom filme Čarodejnice (1967), aby sa následne preslávil vo Viscontiho diele Súmrak bohov z roku 1969. Neskôr zažiaril aj v snímkach Ľudovít (1973) a Rodinný portrét (1974). Za krátko sa z jeho tváre stala ikona a o Bergerovi sa začalo hovoriť ako o jednom z najkrajších mužov na svete.


Visconti bol známy obsadzovaním napohľad príťažlivých mužov do svojich filmov. Helmut Berger si počas kariéry po boku talianskeho režiséra prešiel škandalóznym životom a po Viscontiho smrti v roku 1976 začal žiť a pracovať v USA. Do svojich snímok ho okrem Viscontiho obsadil aj Vittorio De Sica či Francis Ford Coppola v tretej časti Krstného otca (1990). Helmut Berger zomrel 18. mája 2023 v Salzburgu, v rodnom Rakúsku vo veku 78 rokov.


V nedeľu 21. mája zomrel aj britský herec Ray Stevenson. Podľa talianskych novín La Repubblica herec vo veku 58 rokov zomrel počas nakrúcania filmu Cassino on Ischia na ostrove Ischia.


Herecká kariéra Raya Stevensona sa začala v 90. rokoch, kedy účinkoval najmä v menej známej televíznej tvorbe. Až neskôr prerazil aj v populárnejších tituloch, ako Kráľ Artuš (2004), Kniha prežitia (2010) či Traja mušketieri (2010). Najznámejší je však vďaka tetralógii Thor od Marvelu, v ktorej hral filmového hrdinu Volstagga.

Ray Stevenson bol známy aj kvôli svojej výške a drsnému vzhľadu, vďaka čomu mu často pripadali roly akčných a neľútostných hrdinov.

 

Spracoval: Matúš Trišč

Autor foto Ray Stevenson: Mingle Media TV (CC BY-SA 2.0)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno